www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Savica 56 Tip Ra 27
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Miran53
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 25 Feb 2018 12:36
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.07
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2018 9:34 am    Naslov sporočila:  Savica 56 Tip Ra 27 Odgovori s citatom

Pozdrav vsem, sem nov na forumu.
Podedoval sem Savico 56, ki je nekaj desetletij ležala na podstrešju. V radiu sem zamenjal elektronke in ga s tem nekako oživil. Pripravljam se še na zamenjavo elektrolitskih kondenzatorjev napajalnika. Iščem shemo in nasvete kaj je še koristno postoriti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ivor
Član
Član



Pridružen-a: Pet 15 Feb 2008 19:49
Prispevkov: 195
Aktiv.: 0.99

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2018 11:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Shema: Very Happy


Savica 56 extracted_mesaros3_sheme.pdf
 Opis:
Savica 56

Download
 Ime datoteke:  Savica 56 extracted_mesaros3_sheme.pdf
 Velikost datoteke:  55.23 KB
 Downloadano:  86 krat


_________________
Mirno spim na lovorikah že 16 let.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Miran53
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 25 Feb 2018 12:36
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.07
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2018 1:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ivor, hvala.
Ali imaš mogoče kakšen rezervni del? Manjkata mi oba zaščitna pokrova (zadnji in spodnji). V preteklosti je bil zgleda zamenjan tudi potenciometer za glasnost - sedanji je brez ON-OFF stikala.
Se bo enosmerna napetost preveč zvišala če namesto originalnih elektrolitov 32 uF uporabim 50 uF?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2018 10:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Miran, elektrolite daš brez problema 50u, pokrove poš moral pa sam izrezat iz prešanega kartona, razen, če se komu kaj tagega valja.
Malo rokodelstva in zadeva je rešena.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 04, 2018 8:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V kolikor boš radio uporabljal več kot le za par minut, priporočam zamenjavo večine papirnih kondenzatorjev, elektroliti morda ne bodo tako kritični, lahko, da se bodo reformirali. V kolikor ne zaznaš opaznega bruma, znajo biti celo dobri.

Zamenjaj obvezno C11 (27nF), saj je to vezni kondenzator med predojačevalko in mrežico končne tetrode, ki služi odstranjevanju enosmerne komponente in lahko hitro uniči EBL21, v kolikor prebija (skoraj 100%).

Vsekakor priporočam zamenjavo tudi C21 in C22, da ne bo dima ali ognja, še posebej, če boš šasijo ozemljil (pravi nadomestki so Y2 klasa 4.7nF 250VAC).

Ostali papirnati kondenzatorji so tudi potencialno kritični, na tvojem mestu bi pozamenjal vse, ki imajo na nožicah razliko več kot 5-10V, saj lahko eventuelno prebijejo.

Glavnega dvojnega elektrolita mogoče ne bi niti menjal, saj, v kolikor se dobro reformira in ne vleče nekega prevelikega toka, zna biti čisto OK.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Miran53
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 25 Feb 2018 12:36
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.07
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 2:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za vse nasvete. Bom upošteval.
Nabavljam pripomočke za delo.
Danes sem ga za par minut vključil in na SV (cca 242 m) ujel eno postajo v italijanščini.
Za anteno sem bil kar jaz.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Miran53
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 25 Feb 2018 12:36
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.07
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 21, 2018 3:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Od zadnjega oglašanja sem opravil nekaj dela. Ohišje sem očistil in spoliral. Mehansko sem uskladil hod kazalca in hod vrtljivega kondenzatorja. V teku je nabava aksialnih kondenzatorjev. V vsem tem času radio poslušam, tudi po dve uri skupaj. Kondenzatorji zaenkrat držijo (trkam v les), tudi elektroliti. Preklopnik na mrežnem transformatorju sem prestavil na 240 V. Sem blizu trafo postaje in imam tudi do 238 V izmenične. Na C11 (po priporočilu ga bom zamenjal z novim, ko ga dobim) imam 50 V (-5V na enem koncu, na drugem pa +45V).
Problem imam še v delovanju magičnega očesa. Namestil sem novo elektronko, zamenjal prekinjen upor 1M v anodi, zaslon pa je mrtev. Kurjava vleč 0,2 A toka, ni pa videt žarenja nitke. Problem je tudi z uglašenostjo.
Dobro sprejemam Radio Capodistria, ki oddaja na 1170 kHz (256 m), jaz pa ga sprejemam na 275 m (po skali). Dobro slišim tudi Radio Diffusione Europea (Trst), ki oddaja na 1584 kHz (189 m), jaz ga sprejemam na oznaki 200 m (po skali).
Se priporočam za nasvete.



Očiščeno ohišje_1_180318.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.95 MB
 Pogledana:  14 krat

Očiščeno ohišje_1_180318.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Miran53
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 25 Feb 2018 12:36
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.07
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 28, 2018 7:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Opravil sem zamenjavo kondenzatorjev C8 (prekinjen), C11, C13, C21, C22, C26 in C27 (prekinjen) ter upora R11 (prekinjen). Radio redno poslušam in ima dober sprejem.
Postaje so glede na skalo "premaknjene" proti daljšim valovnim dolžinam - kot sem opisal v prejšnjem javljanju. Ali kdo poseduje navodila za uglaševanje - in ali je uglaševanje sploh smiselno glede na dobro delovanje. Magično oko deluje, vendar pa je svetilnost zaslona slaba - ali je možno kaj storiti?
Hvala ker me berete - se priporočam za nasvete. Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
petekdule
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Sep 2009 17:27
Prispevkov: 58
Aktiv.: 0.33
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 15, 2019 12:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav.
V hisi od starih starsev se je v omari skrival radio savica 56. Katerega sem ocistil narahlo izpihal ter posesal ter kontakte posprical. Opazil sem da je odtgan potenciometer drugi z leve( verjetno visoki ton). Tudi napajalni kabel zamenjal ter tako poiskusil vklopit za kaksno minuto. Radio se nazacetku prizge nato pa za cca 10s zacne bolj intenzivno a rahlo brnet. Gumb za iskanje postaj je vrvica utrgana skala pa je lezala v ohisju. Poiskusil sem rocno premikat (z leseno palcko) a ne lovi nobene postaje le na koncnih polozajih zahresci.

Model:Ra27
Iscem nacrt za ta radio.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ikara
Član
Član



Pridružen-a: Pon 27 Okt 2014 15:07
Prispevkov: 32
Aktiv.: 0.28

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 15, 2019 9:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali Ivorjeva shema ni prava?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
nima
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Feb 2014 14:03
Prispevkov: 192
Aktiv.: 1.56
Kraj: Bakovnik

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 16, 2019 8:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

petekdule je napisal/a:
sem kontakte posprical.

S čim?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
petekdule
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Sep 2009 17:27
Prispevkov: 58
Aktiv.: 0.33
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 16, 2019 12:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

nima je napisal/a:
petekdule je napisal/a:
sem kontakte posprical.

S čim?


Kontakt sprej.

Za shemo nevem, ker je nemorem prenesti zaenkrat.



IMG_20191214_143715 (Custom).jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  717.66 KB
 Pogledana:  8 krat

IMG_20191214_143715 (Custom).jpg



img20191214143451 (Custom).jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.21 MB
 Pogledana:  5 krat

img20191214143451 (Custom).jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
nima
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Feb 2014 14:03
Prispevkov: 192
Aktiv.: 1.56
Kraj: Bakovnik

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 17, 2019 2:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To je za potenciometre in ne za preklopnike, ker začne prebijati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 17, 2019 3:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je za vse kontakte, potenciometre je bolje mazati, ne pa sušiti. Zadnje planke so delali tudi iz lesonita. Je pa celih IEV Savic velikokrat na bolšjaku.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s51zg
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2004 17:35
Prispevkov: 538
Aktiv.: 2.42
Kraj: JN76BC - Srednje brdo

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 19, 2019 10:42 am    Naslov sporočila:  Model RA27 Odgovori s citatom

Imam podobno shemo, ki ima iste elektronke.
Shema je pa pod oznako RR-430.
Če ti ta shema mogoče pomaga, jo lahko poskeniram.
LP
Janez/s51zg
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group