www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kabel zemeljski

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ignis
Član
Član



Pridružen-a: Pon 21 Feb 2011 10:38
Prispevkov: 456
Aktiv.: 2.86
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 27, 2018 2:41 pm    Naslov sporočila:  Kabel zemeljski Odgovori s citatom

Zdravo!

Prosim, če mi kdo svetuje, ki ima praktične izkušnje.
Potrebujem zemeljski kabel, položen bo pod zemljo v alkaten cev do sosednjega objekta.

Dolžina kabla je 65m, kabel je 4x4(4žice po 4kvadrata).
Povsod kjer sem gledal ima tak kabel oznako NYY-J.

Sedaj sem "dobil" tale kabel FG16OR16.


1.) Ali je ta enkovreden NYY-J?
2.) Ker je mehkopleten ali se ga bo dalo potisniti v alkaten cev, pričakoval sem da bo trdožilni?

Hvala za odgovore - izkušnje.

lp

_________________
Znanje se množi, če ga delimo!
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Nace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Maj 2003 0:12
Prispevkov: 828
Aktiv.: 3.73
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 27, 2018 2:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Toplo priporočam v alkaten predhodno "forspan" -trdo žico in nanj navežeš kabel ter potegnaš skozi.
_________________
LP Nace
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
napetost
Član
Član



Pridružen-a: Pet 29 Dec 2006 19:52
Prispevkov: 884
Aktiv.: 4.21
Kraj: koroška

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 27, 2018 8:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preveri za zemeljski kabel aluminij
NAYY 4x16 mm² preseka dovolj za večjo obremenitev, cena te bo pa glede na baker kar presenetila.

_________________
lp
Janez1322@gmail.com
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 27, 2018 8:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aluminij je cenejši. Vendar je potrebno računati na to, da je treba nujno zagotoviti ustrezne prehode Al-Cu. Bodisi s kabel čevlji, tulci ali pa z ustreznimi sponkami.

NYY je seveda ustreznejši kabel. Vendar če imaš že omenjeni kabel, potem ga uporabi. Priporočam alkatenko v enem kosu in vleko s foršpanom.

Ne pozabi na valjanec. Jaz bi ga vkopal zraven.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
anzy
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Dec 2015 18:12
Prispevkov: 21
Aktiv.: 0.21

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 29, 2018 11:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Iz elektro omarice kjer je merilno mesto bi radi potegnili 80 m kabla za hlev po zemlji. Predvidena moč vseh skupaj vseh skupaj 25 kW, vendar nikoli ne bodo delali vsi skupaj, tako da naenkrat največ 10 - 12 kW in še to kratek čas. Glavne varovalke so sicer 3x25A.
Zanima me dvoje stvari: - kakšnega preseka bi moral biti Al kabel?
- ker so glavne varovalke vseeno švoh je treba zelo paziti, da ne pregorijo zaradi preveč porabnikov. Ali obstaja (oz. če ima kdo) kakšna avtomatika, ki kontrolira porabnike, da se ne bi vklopili sočasno? Nekje sem že slišal za nadtokovne releje...
Kako to izgleda v praksi in ali je to ceneje, kot če gremo na močnejše varovalke?

Hvala
Tomaž
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 30, 2018 10:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V zemlji brez cevi ali v zemlji s cevjo? Odvisno od cene (če dobiš kje kak poceni kabel, se splača tudi večji presek zakopati). Recimo, kdaj se dobi aluminij 35 ali 70 mm^2, nekdo si kdo kupi kabel za elektro priključek, potem pa pride kaj vmes in proda za drobiž.

Drugače je pa spet odvisno, ali bodo to 3 fazni ali 1 fazni porabniki.

4x4 mm^2 bakreni kabel +valjanec je dovolj, vendar bi jaz dal vsaj presek 6 mm^2.

Če bi dali aluminij, potem mora presek najmanj 6 mm^2, jaz bi dal 10 mm^2.

In seveda, ne pozabite ga zakopat dovolj globoko, kar pomeni približno 60-80 cm globoko v posteljico. In ne pozabite na označevalni trak nekje 20 do 30 cm nad kablom. +Valjanec.


Popravek: Nisem dobro prebral tvojega sporočila prej. Če gre tole direktno iz števca, mora biti kabel 10 mm^2. Lahko tudi 16 mm^2. Govorimo za baker.

Ker od števca do razdelilca ne sme biti več, kot 0,5 % padca napetosti.


Nazadnje urejal/a qwertz Ned Dec 30, 2018 3:32 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
anzy
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Dec 2015 18:12
Prispevkov: 21
Aktiv.: 0.21

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 30, 2018 2:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za nasvete. Smile
Ja, bi dali kabel v alkaten cev. Predvidevam, da je aluminijast cenejši. Bodo trifazni porabniki v glavnem.
Ker nisem prepričan...ali površina preseka npr. 36mm2 pomeni površino preseka vseh žic ali je drugače?
Zanima me tudi ali je dovoljeno položiti v isti graben še vodovodno cev, UTP kabel? Recimo spodaj kabel, 30 cm višje vodovodna alkaten cev...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 30, 2018 3:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole je pa potem čisto druga situacija.

Standardni preseki posamezne žile v kablu so:

0,5–0,75–1,0–1,5–2,5–4–6–10–16–25–35–50–70–95–120–150–185–240–300-400 in 500 mm^2.

Kabel je sestavljen iz na primer 4 žil. Vsaka žila ima svoj namen. Na primer 3 faze in nula. 4x4 mm^2 pomeni 4 žile po 4 mm^2.


Vodovod mora biti najmanj 1,2 m pod zemljo (zgornja točka cevi), zaradi zmrzali. Ker bo elektro kabel in vodovod, bo potrebno tudi vodovodno cev dati v zaščitno cev. Zaščitna cev (za vodovod in za elektro kabel) mora biti najmanj 1,5x premera kabla. Za vodovodno cev priporočam DN25, oziroma, če imate večji premer cevi na vhodu v objekt (pri števcu), potem dajte isti premer, kot je tam.

Odmik med vodovodom in med elektro kablom mora biti najmanj 0,5 m.

Predlagam, da se potegne še eno prazno cev, mogoče boste kdaj potrebovali kak podatkovni vod (optiko) ali pa kaj drugega. Tudi ta mora biti po pravilih najmanj 0,5 m oddaljena od drugih cevi.

Nad vodovod je treba dati označevalni trak z vgrajenim nerjavečim trakom.

Priporočam vgradnjo bakra, drugače lahko aluminij, vendar je treba upoštevat moje zgornje sporočilo o ustreznih prehodih. Ker bo hlev, priporočam vgradnjo nerjavečega valjanca. Je sicer dražji, kot pocinkani, vendar je večen.


Glede sočasnega vklopa naprav. Zaenkrat pustite, kot je. Če se bodo pojavile težave z varovalkami, potem se vgradi kontaktorje, ki preprečujejo hkraten vklop močnejših porabnikov.



GIZ-TS-13-Elektro-kabelska-kanalizacija.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  GIZ-TS-13-Elektro-kabelska-kanalizacija.pdf
 Velikost datoteke:  2.62 MB
 Downloadano:  20 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
anzy
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Dec 2015 18:12
Prispevkov: 21
Aktiv.: 0.21

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 30, 2018 5:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najlepša hvala za vse informacije in nasvete
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group