www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Krmiljenje frekvenčnika z joystick komando
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtomatizacija v industriji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Zfly
Član
Član



Pridružen-a: Čet 13 Jul 2017 22:10
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.23
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 15, 2018 8:12 pm    Naslov sporočila:  Krmiljenje frekvenčnika z joystick komando Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

trenutno krmilim frekvenčnik na vitlu s komando, ki ima stikalo za preklop smeri vrtenja levo in desno in potenciometer za nastavljanje frekvence. Zaradi specifičnosti uporabe, pa bi potreboval komando na joystick. Ko porineš navzgor gre v eno smer, ko porineš navzdol gre v drugo smer. Če spustiš se postavi na sredino in se motor ustavi. Takšno komando sem videl na nemškem vitlu torej je verjetno to mogoče. Ima kdo kakšno idejo, rešitev?
Jaz sam nisem po profesiji elektronik, le kolikor se naučim po potrebi.

Lep pozdrav,

Zoran
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 16, 2018 10:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Farnell ***klik***
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Zfly
Član
Član



Pridružen-a: Čet 13 Jul 2017 22:10
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.23
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2022 11:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker komande z joystickom še nisem rešil, se še enkrat obračam na vas. Prijatel iz Nemčije, ki upravlja podobno napravo mi je poslal specifikacije joysticka, ki ga uporabljajo oni. http://tope.com.tw/upload/files/penny%2Bgiles/joystick/JC100.pdf
Zanim me ali se da tak joystick prikolpit na frekvenčnik kot direktno analogno komando (tako kot je moja stara, ki ima stikalo levo desno in potenciometer) ali morda potrebuje še kakšno dadatno elektroniko. Vsekakor se is sheme ki je priložena sam ne znajdem.

Verjetno je težko podati odgovor kar takole na daljavo s premalo podatki, tako da bi bil vesel vsaj kontakta koga, ki bi mi znal pomagat.

PS: Sem iskal tudi med ponudniki transportne tehnike, vendar se tam vrtijo cene v nebesa, jaz pa napravo uporabljam bolj poredko in iščem nižje cenovno rešitev.

LP Zoran
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dkone
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Mar 2007 18:53
Prispevkov: 2104
Aktiv.: 10.13
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2022 11:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Načeloma bi šlo, vendar je potrebno se malo poigrati predvsem pri analognem delu, saj ima v eno stran druge uporabljene pine, v drugo pa spet druge. (Potenciometer za hitrost)

Kateri tip Frekvenčnika uporabljaš?



2022-03-05_10h52_30.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  36.25 KB
 Pogledana:  1 krat

2022-03-05_10h52_30.png



_________________
Denis
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2022 12:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nikjer ni napisano za kakšen frekvenčnik sploh gre. Omenjeni joystick (pa tudi JC120, ki so precej podobni) imajo načeloma vgrajeni dve stikali za smer, indikacijo srednje pozicije in potenciometer. V mislih je potrebno imet, da jih tokovno ne obremeniš več, kot kak mA, sicer bo življenjska doba rapidno padla. Če boš rabil, lahko kak JC120 (10-90%) dobiš za test.

dkone je napisal/a:
Načeloma bi šlo, vendar je potrebno se malo poigrati predvsem pri analognem delu, saj ima v eno stran druge uporabljene pine, v drugo pa spet druge. (Potenciometer za hitrost)

Potenciometer je en, sta pa dve ločeni stikali, ki sta aktivni glede na smer premika ročice, ko je izmaknjena iz srednje lege.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Zfly
Član
Član



Pridružen-a: Čet 13 Jul 2017 22:10
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.23
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2022 1:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uporabljam dva frekvenčnika za dve naprave in sicer Altivar ATV71 (schneider) in ACOPOSinverter P74. Joystick je pa že na poti in bi moral prit drugi teden.
Nikakor pa nimam dovolj znanja, da bi ga sam priklopil, nebi pa rad kaj uničil.
Bom zelo vesel, če bi mi lahko kdo dal navodila ali prišel zvezat - seveda proti plačilu.

Lp Zoran
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2022 2:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za klasični (tak, kot ga imam sedaj na mizi) frekvenčnik potrebuješ signal, ki pove smer vrtenja. Ta podatek ti direktno data stikali joysticka.

Za hitrost s klasičnim frekvenčnikom pa ne bi šlo brez elektronike oz. dodatnih komponent.
Izhod potenciometra 0%-50%-100% bi moral pretvoriti v 100%-0%-100%. Najbolj enostavno bi bilo z relejema, ki bi ob sklenitvi stikala priklopila napajanje ustrezne polaritete na potenciometer (ob predpostavki, da je lahko tudi negativna).

Zdaj gledam navodila za Altivarja, ki ima diferencialni vhod, ki ga lahko nastaviš tako, da v sredini stoji, nižja ali višja vrednost pa bo dala eno ali drugo smer vrtenja. (Stran 93) Torej bi centralni izhod (A) in drsnik (C) vezal direktno gor (AI- in AI+). Izhod potenciometra bi morda moral ojačati, saj je impedanca drsnika vsaj 100 kOhm, impedanca Altivarja pa najbrž 30 kOhm (velja za AI2). Upoštevati moraš, da ti bo ta vezava dala +/- 5 V in ne +/- 10 V
Joystick napajaš (B in D) iz frekvenčnika (+10 in COM).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dkone
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Mar 2007 18:53
Prispevkov: 2104
Aktiv.: 10.13
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 05, 2022 4:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Frekvenčnik ima ponavadi FWD in BWD vhoda za izbiro smeri vrtenja(Potrebno nastaviti v FVDju). Dodal bi še en rele(NC-COM-NO), kjer bi naredil analogni "MUX" 2-1 za analogni vhod. Na podlagi stikal v joystick bi preklapljal omenjeni rele. Analogna vrednost potenciometra je za naprej in nazaj ista, vse je odvisno od izbire vrtenja na vhodnih pinih.
_________________
Denis
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
smatjaz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 10 Nov 2003 16:33
Prispevkov: 803
Aktiv.: 3.62

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2022 12:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko se to reši s telefonom in bluetooth adapterjem ali wifi modulčkom v kombinaciji s kakšnim majhnim kontrolerčkom. Frekvenčnik tako krmiliš preko serijskega porta, če uporabiš aplikacijo GUI-O in določiš kaj boš delal. www.gui-o.com
Primer:

V poštev pride objekt
Joystick
|JOY
ali
Trackpad
|TRA

Verjetno se tole sliši zelo neindustrijsko, ampak zadeva deluje perfektno, seveda odvisno od okolja.

_________________
Električni aparati delujejo na dim ... ko dim iz njih uide ... ne delujejo več!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Zfly
Član
Član



Pridružen-a: Čet 13 Jul 2017 22:10
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.23
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2022 5:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

smatjaz je napisal/a:
Lahko se to reši s telefonom in bluetooth adapterjem ali wifi modulčkom v kombinaciji s kakšnim majhnim kontrolerčkom. Frekvenčnik tako krmiliš preko serijskega porta, če uporabiš aplikacijo GUI-O in določiš kaj boš delal. www.gui-o.com
Primer:

V poštev pride objekt
Joystick
|JOY
ali
Trackpad
|TRA

Verjetno se tole sliši zelo neindustrijsko, ampak zadeva deluje perfektno, seveda odvisno od okolja.


Predvidevam, da bi v tem primeru upravljal frekvenčnik s telefonom z viritualim joystickom, na touch screen-u. Ne poznam sicer zadeve, vendar ne verjamem, da bi bil lahko enako precizen in hiter v spreminjanju hitrosti, kot z mehanskim joystickom. To je namreč namen zamenjave komand. Hitro prilagajanje hitrosti (kot pedalo za gas pri avtomobilu) in ko komando spustiš, se zadeva sama ustavi.

Hvala vseeno za predlog.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Zfly
Član
Član



Pridružen-a: Čet 13 Jul 2017 22:10
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.23
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2022 5:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za vse prejšnje predloge in rešitve, pa me zanima ali bi kdo znal to vezje (potrebno za tisti del joysticka, ki določa hitrost vrtenja elektromotoja (potenciometer)) naredit.
Kot sem že omenil v prvem mojem postu, nisem iz elektro vod in le deloma razumem vaše razlage kako to naredit. Da bi pa sestavil nekaj takšnega pa je zame znanstvena fantastika.
Torej bi bil kdo pripravljen se poigrat s tem in spravit zadevo v pogon? Seveda proti plačilu in če to ne presega moj proračun (profi ind. rešitve so sekale močno čez)
Sta pa oba frekvenčnika zmontirana v napravah in jih najraje nebi jemal ven, če pač nebi bilo nujno, lahko pa celotne kam pripeljem. So pa to večji napravi, tako za na prikolico - vsaka cca. 200kg.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.18
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2022 6:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole če prav razumem ni toliko drugače kot stikala za naprej in nazaj in ločen potenciometer.

Ročica obenem spreminja lego potenciometra, takoj pa ko je odklon več kot 5° iz centra se aktivira eden od signalov na sponkah E oziroma F glede na smer nagiba.

Torej del potenciometra se priklopi na vhod za potenciometer frekvenčnika, izhode E in F pa namesto stikal naprej/nazaj.
Tak priklop bi moral omogočati vsak frekvenčnik.


Malo je edino dvomljivo kateri del je sredinski odcep potenciometra A ali C.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Zfly
Član
Član



Pridružen-a: Čet 13 Jul 2017 22:10
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.23
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2022 6:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

eddie je napisal/a:
Tole če prav razumem ni toliko drugače kot stikala za naprej in nazaj in ločen potenciometer.

Ročica obenem spreminja lego potenciometra, takoj pa ko je odklon več kot 5° iz centra se aktivira eden od signalov na sponkah E oziroma F glede na smer nagiba.

Torej del potenciometra se priklopi na vhod za potenciometer frekvenčnika, izhode E in F pa namesto stikal naprej/nazaj.
Tak priklop bi moral omogočati vsak frekvenčnik.


Malo je edino dvomljivo kateri del je sredinski odcep potenciometra A ali C.


Če sem prav razumel je že v zgornjih postih omenjeno, da potenciometer na joysticku ne deluje enako kot en sam potenciometer, kot ga imam na obstoječi komandi. Zato je potrebno verjetno dodat vmes vezje, ki pretvori signal od joysticka v signal, ki ga zna prebrat frekvenčnik.
Ko dobim joystick, bi lahko probal zvezat tako kot si narisal, me pa zanima ali obstaja možnost da bi takšno probavanje lahko kaj poškodovalo. Nebi rad kaj skuril.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2022 6:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zfly je napisal/a:
Če sem prav razumel je že v zgornjih postih omenjeno, da potenciometer na joysticku ne deluje enako kot en sam potenciometer, kot ga imam na obstoječi komandi. Zato je potrebno verjetno dodat vmes vezje, ki pretvori signal od joysticka v signal, ki ga zna prebrat frekvenčnik.
Ko dobim joystick, bi lahko probal zvezat tako kot si narisal, me pa zanima ali obstaja možnost da bi takšno probavanje lahko kaj poškodovalo. Nebi rad kaj skuril.

Ali si spregledal moj prispevek? Za Altivarja sem napisal vse potrebne povezave. Za drugega pa lahko tudi sam pobrskaš v navodilih ali ima podoben vhod.
S tem testom bi težko kaj skuril.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Zfly
Član
Član



Pridružen-a: Čet 13 Jul 2017 22:10
Prispevkov: 19
Aktiv.: 0.23
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 06, 2022 6:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
Zfly je napisal/a:
Če sem prav razumel je že v zgornjih postih omenjeno, da potenciometer na joysticku ne deluje enako kot en sam potenciometer, kot ga imam na obstoječi komandi. Zato je potrebno verjetno dodat vmes vezje, ki pretvori signal od joysticka v signal, ki ga zna prebrat frekvenčnik.
Ko dobim joystick, bi lahko probal zvezat tako kot si narisal, me pa zanima ali obstaja možnost da bi takšno probavanje lahko kaj poškodovalo. Nebi rad kaj skuril.

Ali si spregledal moj prispevek? Za Altivarja sem napisal vse potrebne povezave. Za drugega pa lahko tudi sam pobrskaš v navodilih ali ima podoben vhod.
S tem testom bi težko kaj skuril.


Saj res, se opravičujem, pozabil odpisat. Če sem prav videl v navodilih piše na začetku tole: Can be accessed if a VW3A3202 option card has been inserted
Ne verjamem, da je ta kartica v frekvenčniku in predvidevam da potem to ne deluje. Kje bi pa dobil takšno kartico? Lahko vprašam tam, kjer sem kupil rabljen frekvenčnik vendar zelo dvomim, da bi to dobil rabljeno. Bom pa še po-googlov.
Hvala raziščem tudi to opcijo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtomatizacija v industriji Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group