www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

MOSFET odklep

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
BorutZ
Član
Član



Pridružen-a: Tor 04 Sep 2012 15:06
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.23
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 23, 2018 9:43 pm    Naslov sporočila:  MOSFET odklep Odgovori s citatom

Zdravo,
ker nisem najbolj doma v analogni elektroniki, bi potreboval pomoč/nasvet od poznavalcev s tega področja...

del večjega celote je tudi vezje , ki krmili motorček za zaklep in odklep ključavnice (s H-mostičnim čipom BD6220). Prilagam narisano shemo v priponki.

cilj mi je izdelati dodatno vezje, ki bi ob izpadu napajanja odklenilo ključavnico (za dovolj elektrine preverjeno zadostuje elektrolit 15000 uF).

Teoretična ideja je, da bi se elektrolit napolnil preko omejevalnika toka 100R 2W in diode SK110, ki preprečuje odtok elektrine nazaj v preostalo vezje ob izpadu. Elektrolit bi bil od motorčka ločen z dvema P-FEToma, ki bi bila ob prisotnosti napajalne napetosti zaprta (napetost Ug = +12V). Ob izpadu napajanja (+12V) bi naj se Ug preko pulldown upora 10k spraznila na maso, to naj bi odprlo FETa in elektrina bi iz elektrolita stekla preko zgornjega FETa v motorček in naprej spreko spodnjega FETa v maso. Driver čip v tem primeru naj ne bi smel imeti vpliva, ker bi bila njegova oba izhoda v HiZ stanju.

Nekako se mi zdi, da mi vezje ne deluje po pričakovanjih zato, ker se spodnji FET ne odpira/zapira pravilno. Napetost na anodi diode je pričakovanih slabih 12V, na katodi, torej tudi na elektrolitu pa samo nekaj več kot 7V in ne okoli 11.5 V.

FETa sta IRLML5103 (Vdss=-30V, Vgs= +-20V, Id(pulse)=-4.8A, Vgs(th)=-1V ).
Driver BD6220 na logični (TTL) strani krmilim z mikrokontrolerjem.

Ker zaradi manjka izkušenj na tem segmentu sam ne vidim več neke rešitve, prosim za pomoč in predloge kako naprej oziroma mogoče celo predlog kake kompletno nove rešitve.

ps:
vsaka uporabna (delujoča) rešitev bo nagrajena z izdatno porcijo pristne slovenske meze (čevapi/pleska/pive) v eni od čevapđinic v Ljubljani ali bližini (Valter, Sarajevska, Jovo, ipd ... )

hvala za odgovore in LP,
borut



2018-04-23_21-18-47.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  131.95 KB
 Pogledana:  40 krat

2018-04-23_21-18-47.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.81
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 8:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spodnji FET lahko odstraniš, pa bo. Ga ne potrebuješ. Odpira pa ti ne, ker bi moral nanj pripeljati negativno napetost (gate mora biti na nižjem potencialu kot source). Spodaj bi moral biti N-FET, samo potem rabiš zraven vsaj še en tranzistor-inverter za krmiljenje. Ampak kakorkoli, samo odstrani ga, pa bo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
BorutZ
Član
Član



Pridružen-a: Tor 04 Sep 2012 15:06
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.23
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 9:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GUMY je napisal/a:
Spodnji FET lahko odstraniš, pa bo. Ga ne potrebuješ. Odpira pa ti ne, ker bi moral nanj pripeljati negativno napetost (gate mora biti na nižjem potencialu kot source). Spodaj bi moral biti N-FET, samo potem rabiš zraven vsaj še en tranzistor-inverter za krmiljenje. Ampak kakorkoli, samo odstrani ga, pa bo.


spodnjega FETa ne morem odstaniti, ker bi bil v primeru želenega krmiljenja (zaklepanje) pin OUT2 v kratkem stiku (+12v iz driverja na maso).. zaprt spodnji FET naj bi električno ločil levo in desno stran vezja (prav tako kot zgornji FET).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3171
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 10:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spodnji FET mora biti, sicer kratkostičiš OUT2 gonilnika z maso.
Čeprav je BD6220 v HiZ stanju, še vedno vsebuje diode proti masi in napajanju, kot je to običajno. Glej blok shemo! Posledično tudi zgornji FET ne more biti do konca odprt.

Zakaj ne bi s tvojim elektrolitom napajal obstoječega gonilnika, ob izpadu zunanjega napajanja pa nanj pripeljal ustrezen signal?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.80
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 11:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na Fin ali Rin (kar pač pomeni odklepanje) daj OR vrata (lahko tudi v obliki dveh diod), Na en vhod pripelji obstoječ signal za zaklepanje, na drugega pa signal, ki postane "1" samo takrat, ko zmanjka elektrike. Seveda je pogoj, tako kot je napisal bostjang, da podaljšaš čas napajanja mostiča z obstoječim elektrolitom, ki je zdaj na drugi strani za tranzistorjema, ki ju v tem primeru več ne potrebuješ.

Kako dobiti TTL logično enko za čas zaklepanja motorčka, ko zmanjka elektrike prepuščam tvojemu razmišljanju.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BorutZ
Član
Član



Pridružen-a: Tor 04 Sep 2012 15:06
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.23
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 11:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang in MOND sta predlagala zanimivo alternativo, ki se zna pokazati kot zelo uporabna.. sprobam danes in javim rezultat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.80
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 3:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko sem prebral, kaj sem napisal, sem ugotovil, da še nekaj manjka.

Če nekdo ravno zaklepa, ko zmanjka elektrike....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BorutZ
Član
Član



Pridružen-a: Tor 04 Sep 2012 15:06
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.23
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 24, 2018 3:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MOND je napisal/a:
Ko sem prebral, kaj sem napisal, sem ugotovil, da še nekaj manjka.

Če nekdo ravno zaklepa, ko zmanjka elektrike....


ko pade napajanje mikrokontrolerju, ta ne daje več TTL signala driverju naj goni motor v želeno smer.. zadostavalo naj bi, da na oba pina driverja (RIN in FIN) dam diode, da ju v tem trenutku ločim od mikrokontolerja ko ta ostane brez napajanja..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BorutZ
Član
Član



Pridružen-a: Tor 04 Sep 2012 15:06
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.23
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 25, 2018 2:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

BorutZ je napisal/a:
bostjang in MOND sta predlagala zanimivo alternativo, ki se zna pokazati kot zelo uporabna.. sprobam danes in javim rezultat.


zadeva deluje po pričakovanjih Dancing

v končni različici sem uporabil samo eno diodo za ločitev Atmela od driverja in sicer v OPEN veji, ki po izpadu dobi +12v signal iz elektrolita.

bostjang in MOND , prosim če mi javita na ZS kdaj imata čas da se uskladimo.. sbeer



2018-04-25_14-35-21.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  224.21 KB
 Pogledana:  26 krat

2018-04-25_14-35-21.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group