www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Linux prva pomoč
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 01, 2015 9:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Namesto študija, kako flash vkomponirati v Chromium, sem otroku dal v uporabo OgnjenoLisico.

Sedaj pa v boj za pravice nad particijami (ki sem jih že spet nekako izgubil).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 01, 2015 10:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pravice sem si priboril nekako nazaj. In sem jih tudi uporabil. Z lahkoto sem očistil podatke iz dveh od treh particij. Hvalabogu da še nisem dovolil ostalim preveč podatkov nametat gor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 14, 2016 1:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

En mesec in še malo je poteklo, preden sem se zares lahko lotil dela iz prvega vprašanja teme.

Sedaj pa ko sem trenutno sam doma in imam čas tipkat po računalu, sem ugotovil, da je bil že @miharix-ov (prvi) odgovor čisto v redu.
Dolgo sem rabil, na koncu mi je pa kolega povedal, da je tisto "Diski" iz 2. alineje pravzaprav program in ne nekaj kar moraš odtipkat oz. v kateri od datotek poiskat.

Torej sem particijo premaknil na mesto
Koda:
/media/Podatki

in sedaj imamo do particije vsi dostop. (na koncu izpadlo preprosto ko pasulj)

Program "Diski" je datoteko FSTAB spremenil sam in sicer je dodal vrstico:
Koda:
/dev/disk/by-uuid/DED4E3B4D4E38D59 /media/Podatki auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0


S pravicami, kot je omenjeno v naslednjih točkah miharix-ovega odgovora, se še nisem igral (podeljeval omejeval), to pride na koncu, sedaj imamo trenutno vsi vse pravice (najverjetneje)

Vse skupaj sem že od začetka študiral tudi s pomočjo te strani in po njej sem na to novo particijo že skopiral-sinhroniziral podatke (iz /home/ana) na to novo particijo (/media/Podatki/ana) - to je najmanj pomemben uporabnik z najmanj podatki in na njem izvajam poizkuse Smile
Ne zastopim pa oz. na tej strani ne najdem, kako naj sedaj Ubuntuju povem, da naj kot home mapo uporabnika uporablja to "novo" na drugi particiji? Kje in kako to naredim?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Merlin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Dec 2007 0:47
Prispevkov: 289
Aktiv.: 1.46

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 10, 2017 12:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za particije ntfs je najboljše in najhitrejše orodje, ntfs.

Ne rabiš nobene druge komplikacije, saj ti sam priključi vse ntfs particije ob zagonu, za vse uporabnike.

Do njega prideš na najmanj tri načine;

terminal ali konzola, sudo apt-get install nstf-config

vpišeš geslo, ko te pozove in to je to.

v synaptic ....

v programi....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 13, 2017 10:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hehe, to je že leto+ stara tema. Tisto iz teme sem že davno uredil... Bilo je pomembno, da je particija na drugem disku bila tipa EXT ne NTFS. Ko sem jo preformatiral na EXt, sem tam lahko postavil svoje Home mape, za vsakega uporabnika posebej.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 13, 2017 10:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tukaj pri Linuxu velja "It is a feature, not a bug". Ampak to, kar mi trenutno kravžlja živce, zame ni "feature", tudi "bug" ni, ampak lepo po slovensko "strel v koleno".

Namreč ta paranoja s pravicami dostopa do uporabniških datotek (odpiranje, dodajanje, brisanje, urejanje).... pri družinskem računalniku s tremi (kmalu štirimi) uporabniki. Z dejstvom, da vsi vemo gesla vseh.
Ajdi, zelo dobro, da sistema in sistemskih datotek ne more kdorkoli urejat/spreminjat. Prav tako recimo niti ne dodajat programov ipd.
Tudi v redu, da če ima nekdo svojo mapo s svojimi osebnimi datotekami (slike, dokumenti, ...) in so to samo njegovi. (kot sudo lahko prideš itak skoraj kamorkoli)

Mi gre pa zelo v in na spolne organe obeh spolov dejstvo, da nikakor ne uspem narediti neke mape, kjer bi bile datoteke, katere vsak HIŠNI uporabnik lahko spreminja, briše, ureja, oziroma bi se lahko preko te mape izmenjevale med uporabniki... Nekaj se sicer da urediti pri vsakem prenosu datotek v to mapo z urejanjem pravic lastnikov uporabnikov in skupin ( npr. chmod 755), ne gre pa to avtomatsko, pa še samo jaz to znam in če ni mene doma.....
Predstavljajte si DRUŽINSKI fotoaparat. Tisti ki pobere slike dol, je njihov lastnik... Običajno gredo v osebno mapo lastnika- tistega ki dol-pobere slike... Kakšen podvig predstavlja za mojo ženo (ki običajno doljemlje slike), da mi iz tistega šopa slik posreduje deset ali sto mojih, pet od otroka..... Tak podvig, da moram to jaz urediti... poslati po epošti ali pa prenašanje s ključkom ali prenašanje kot admin.... Pa trenutno nisem 100%, če še potem ne morem urediti pravic...

To je pa točka, pri kateri Linux pade na vsej fronti....

Boljša bi bila kontra logika. Home mape vseh uporabnikov naj bi bile prosto dostopne vsem lokalnim uporabnikom, imel pa bi enostavno možnost, da jih lahko zakleneš.

Tukaj pa vprašanje... Ali obstaja način kreiranja mape, kjer omejitve dostopa do datotek nebi veljale... Avtomatsko, brez da omejitve pobriše admin-guru. Jaz ga še nisem našel..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vpeter
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Jun 2012 16:05
Prispevkov: 337
Aktiv.: 2.35
Kraj: Maribor okolica

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 13, 2017 11:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lojzek: dva linka za skupno mapo:
https://www.howtogeek.com/189508/how-to-share-files-between-user-accounts-on-windows-linux-or-os-x/
https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1406506&p=8824044#post8824044
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
a.vidmar
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Jul 2007 11:03
Prispevkov: 1137
Aktiv.: 5.58
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 14, 2017 9:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Narediš dodatno particijo (dodaten disk) ki je potem dostopen vsem ??
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 15, 2017 9:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bom jutri- ko bom sam doma- poskusil z risbo razložiti problem. Pri brskanju po netu je vse polno zatikanja za določene besede in njihove pomene. Takih, kot sem jaz (migracija z WIN) in s tem problemom je videti po internetu nebroj. Pa še pri nobenem nisem videl rešitve. Drugače nebi tukaj cvilil Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
a.vidmar
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Jul 2007 11:03
Prispevkov: 1137
Aktiv.: 5.58
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 15, 2017 11:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poizkusi TUKAJ .

Je sicer za Mint, vendar naj bi delovalo tudi na Ubuntu.

Če te razumem prav, ti bi rad datoteko, v kateri bi lahko vsi vse spreminjali?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
janiP
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2008 23:00
Prispevkov: 145
Aktiv.: 0.77
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 16, 2017 9:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem tudi migrant z Windowsov in sem sedaj čisto navdušen nad preprostostjo Linuxa.
To s "shared folders" se mi zdi, da je bolj "windows logika", meni se je vedno zdela komplicirana.

Meni je zelo uporaben SSH in ko sem ga enkrat zares dojel, je bil tudi zelo preprost.

Jaz bi naredil tako:
- Računalnik, na katerem so slike bi naredil v ssh server: sudo apt-get install openssh-server
- Na njem bi naredil npr. uporabnika 'skupno' z geslom
- Do te mape bi se povezoval preko ssh-ja: Nautilus -> Poveži s strežnikom -> ssh://skupno@localhost/home/skupno/Foto
- to odpre mapo v kateri si prijavljen kot uporabnik skupno. V Nautilusu se lahko naredi bližnjico in da si zapomni geslo.
- Seveda lahko na isti način dostopaš do datotek s kateregakoli računalnika. Jaz imam skupne datoteke kar na malini, ki je stalno prižgana.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 18, 2017 11:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Preden se lotim stvari iz gornjih postov, bi rad naredil še sliko (IMG) mojega sistemskega diska.

Zakaj... V enem tednu sem računalnik sformatiral približno 10×, samo zadnja dva dneva 3x. to pa traja kar dolgo in na žalost res nimam časa nonstop viseti za ekranom. Če pa nisem nonstop tukaj, gre med inštalacijo sistema/želenih programov nekaj gotovo narobe. Ali pa tudi jaz vmes kaj pocvirnam. Sedaj mi računalo že cel večer dela dobro/ne javlja napak in bi rad naredil sliko sistema za hitrejšo reinštalacijo. Ker bom gotovo še kaj naredil narobe.

Podučil sem se, da gre to z "dd" ukazom link , me pa moti ena (mala) stvar. Imam FIZIČNO EN DISK z več particijami. Sistemski disk LINUX- particija SDA5 (skupno 100GB) je zaseden s cca 9GB, njegovo sliko bi napravil na disk SDA7, velikosti 700GB, ki je mountan v sistemsko mapo /media/ na SDA5.

Vprašanja:
1. Ali se da s tem ukazom napraviti sliko samo 9GB uporabljenega prostora na SDA5 - kako? torej brez večine praznega prostora.
2. ali je treba prej "unmountat" padticijo SDA7... Oz. ali bi tudi 700GB te particije bilo vključenih v sliki če to ne naredim? Torej skupno 800GB slika na 700GB particiji..
3. Če to po mojih idejah ne gre, kako bi torej lahko teh 9GB spravil v eno sliko za ponovno uporabo...

Branko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Merlin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Dec 2007 0:47
Prispevkov: 289
Aktiv.: 1.46

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 02, 2018 8:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam uporabljam dva diska:

Oba imata particijo, ki je NTFS.

Do obeh imamo vsi uporabniki dostop, za branje in pisanje.

Škoda, da sva tako daleč narazen..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group