www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Linux / C / ARM krožek

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
71GA
Član
Član



Pridružen-a: Tor 16 Jun 2009 18:53
Prispevkov: 391
Aktiv.: 2.17
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 09, 2018 4:17 pm    Naslov sporočila:  Linux / C / ARM krožek Odgovori s citatom

Podravljeni,

opažam, da na forumih zelo veliko govorite o tem, kako programirati ARM mikroprocesorje na Linux? O tem vem precej in v koikor vas zanima vam lahko pomagam. Z veseljem zorganiziram tečaj na katerem bi vam pokazal, kako izbrati primerno Linux distribucijo za vašo uporabo. Pogledali si bomo, kako izvesti osnovno postavitev operacijskega sistema Linux, kako postaviti namizje po izbiri in ga prilagoditi za maksimalno produktivnost. Ko bomo vse to imeli bomo namestili brezplačna in odprtokodna orodija za programiranje in razhroščevanje ARM mikroprocesorjev. Delo bi potekalo na mikrokrmilniku LPC4088, ki ima vgrajeni mikroprocesor Cortex-M4.

Ko bi imeli vse nameščeno bi vam pokazal, kako v ARM assembly napisati zagonsko datoteko za omenjeni mikroprocesor. Zagonska datoteka bi vsebovala vektorsko tabelo za vse ARM izjeme (tudi prekinitve oz. interrupte) in bi postavila vse potrebno (stack in programski sekciji) za izvajanje C programa na katerega bi zagonska koda v končni fazi tudi preusmerila mikroprocesor. Kot zadnje bi v kombinaciji C programskega jezika in ARM asembly napisali program za kako izmed periferij mikrokrmilnika LPC4088. Bi vam pa pokazal tudi, kako implementirati prekinitve.

Spoznali bi, kako učinkovito prebirati mikrokrmilniško dokumentacijo in kako programirati zgolj skozi prebiranje dokumentacije in ne preko kopiranja programov, ki so že na spletu...

Skupina bi morala biti velika točno 15 ljudi, cena bi bila 350€ na udeleženca, bi pa potrebovali okvirno 60-80 ur. V kolikor kako podjetje lahko uredi brezplačno računalnico z dobro spletno povezavo lahko ceno spustimo na 300€. Programatorje in vgrajene sisteme na katerih bi delo potekalo priskrbim jaz.

V kolikor želite, lahko izvedemo tudi dopolnilni tečaj na katerem bi pokazali, kako na Linux s pomočjo KiCAD sprojektirati in izdelati mikrokrmilniško ploščico (glej primer v priponki), izdelati projektno dokumentacijo, simulirati rezkanje... Na izdelano ploščico bi potem brez težav naložili tudi program, ki ga bomo sprogramirali na prvem krožku.


Sporočite.



004.jpg
 Opis:
Primer mikrokrmilniške ploščice izdelane izključno z brezplačnimi in odprtokodnimi orodji na Linux operacijskem sistemu.
 Velikost datoteke:  375.68 KB
 Pogledana:  11 krat

004.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Milek
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Avg 2015 13:50
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.99
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 10, 2018 10:22 am    Naslov sporočila: icon_great  Odgovori s citatom

Helou

Sem zainteresiran za Linux.Imaš mogoče že izdelano skripto za predogled vsebine?
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
71GA
Član
Član



Pridružen-a: Tor 16 Jun 2009 18:53
Prispevkov: 391
Aktiv.: 2.17
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 10, 2018 5:07 pm    Naslov sporočila: icon_great  Odgovori s citatom

Milek je napisal/a:
Helou

Sem zainteresiran za Linux.Imaš mogoče že izdelano skripto za predogled vsebine?
lp

Pozdravjen,

didaktiko imam narejeno v obliki skritpte, ki pa ni več aktualna (Archlinux ni več moja prva izbira je pa izvrsten za učenje in zato bi se pričeli učiti na tej distribuciji ter kasneje prešli na Debian) in zajema pribižno 5% vsega, kar bi si ogledali. Zadevo že 5 let poučujem in moja didaktika je izpijena. Glede Linuxa lahko povem vsem še zelo pomembno stvar. V kolikor se podajate v svet Linuxa ne uporabljajte nekih posebnih distribucij. Vsem priporočam zgolj in izključno 2 distribuciji, ki imata tudi po sebi poimenovane pakete in to sta:

- Debian (ima pakete .deb)
- RedHat (ima pakete .rpm)

Poleg zgoraj naštetih obstaja še Slackware, ki nima paketov temveč stisnjene datoteke tar.xz - vse se namešča ročno in zato ga ne priporočam. Gre za neke vrste mazohizem.

Gre za tri glavne distribucije iz katerih so vse ostale izpeljane. RedHat in Debian imata ogromno skupnost, v ozadju je ogromno podjetij, ki tudi finančno podpirajo njun razvoj (Debian je tako zanesljiv, da se uporablja na mednarodni vesoljski postaji). In sedaj gede izpeljank... Vse izpeljane distribucije imajo vedno in vedno bodo imele več hroščev. So ponavadi nestabilne in po parih letih poginejo.



archlinux.pdf
 Opis:
Nikoli dokončana skripta... Tehnologija gre prehitro naprej, da bi pisali skripte.

Download
 Ime datoteke:  archlinux.pdf
 Velikost datoteke:  2.58 MB
 Downloadano:  30 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
janiP
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2008 23:00
Prispevkov: 145
Aktiv.: 0.77
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 10, 2018 7:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen,

Tudi jaz sem zainteresiran za krožek. Zanimiv bi mi bil tudi kakšen bolj hitri tečaj, ker nekaj Linuxa že znam.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.94
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 11, 2018 10:32 am    Naslov sporočila:  Re: Linux / C / ARM krožek Odgovori s citatom

71GA je napisal/a:
V kolikor kako podjetje lahko uredi brezplačno računalnico z dobro spletno povezavo lahko ceno spustimo na 300€.

71GA je napisal/a:
Zanimiv bi mi bil tudi kakšen bolj hitri tečaj, ker nekaj Linuxa že znam.

Zveni zanimivo...
Mislim da lahko ravnateljico prepričam, da bi delali v moji rač. učilnici (OŠ v LJ - optika Arnes - 25+5PC-jev).
Trenutno mam nameščene Ubuntu 16, tekom poletja bom nadgradil na 18, mogoče bi tudi preklopil na drugega pingivna.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
71GA
Član
Član



Pridružen-a: Tor 16 Jun 2009 18:53
Prispevkov: 391
Aktiv.: 2.17
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 11, 2018 3:53 pm    Naslov sporočila:  Re: Linux / C / ARM krožek Odgovori s citatom

miharix je napisal/a:
71GA je napisal/a:
V kolikor kako podjetje lahko uredi brezplačno računalnico z dobro spletno povezavo lahko ceno spustimo na 300€.

71GA je napisal/a:
Zanimiv bi mi bil tudi kakšen bolj hitri tečaj, ker nekaj Linuxa že znam.

Zveni zanimivo...
Mislim da lahko ravnateljico prepričam, da bi delali v moji rač. učilnici (OŠ v LJ - optika Arnes - 25+5PC-jev).
Trenutno mam nameščene Ubuntu 16, tekom poletja bom nadgradil na 18, mogoče bi tudi preklopil na drugega pingivna.


Super. Povprašaj in javi, kako stoji zadeva. Sicer pa potrebujemo se najprej napolniti skupino.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Merlin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Dec 2007 0:47
Prispevkov: 289
Aktiv.: 1.46

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 18, 2020 12:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je tema še aktualna?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
71GA
Član
Član



Pridružen-a: Tor 16 Jun 2009 18:53
Prispevkov: 391
Aktiv.: 2.17
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 18, 2020 5:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Merlin je napisal/a:
Je tema še aktualna?


Seveda. Vpišite se v tabelo in ko se tabela zapolni bomo izvedli:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1dO3AryXzZotjrBCy_8FaRWrtQlBjNXMMIH8Ybu4PFh4/edit?usp=sharing
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group