www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Merilnik razdalje do 1000mm

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
krofko
Član
Član



Pridružen-a: Ned 10 Avg 2008 21:13
Prispevkov: 44
Aktiv.: 0.23
Kraj: Trojane

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 29, 2018 8:33 pm    Naslov sporočila:  Merilnik razdalje do 1000mm Odgovori s citatom

Zaenkrat se gre bolj za idejo. Potreboval bi merilnik razdalje do nekje 1000mm. Začetna točka je lahko pri nič, lahko pa ima tudi zamik 100 ali 200mm (uporabna merilna razdalja se zmanjša potem na 900 oziroma 800mm).

Zdaj pa zahteve:
- točnost meritve je 1mm
- okolje je lahko tudi prašno
- hitrost meritve ni tako pomembna, recimo 50mm/s
- uporaba z Arduino
- cena sklopa nekaj 10 evrov, največ 50 evrov

Malo sem že gledal po internetu in našel različne načine merjenja.
Eno so laserski merilniki razdalje, pri čemur jim točnost z dolžino pada.
Potem je ena precej poceni varianta sistem pri velikoformatnih tiskalnikih. Gre se za trak s presledki in pripradajočim encoderjem. Točnost se začne pri 150LPI.
Tretja varianta pa je merilnik z izvlačljivo vrvico npr. SIKO SG10. Točnost ustrezna, cena pa astronomska (300 evrov).

Zanima me, če obstaja še kakšen način merjenja razdalje z željeno točnostjo in sprejemljivo ceno. Hvala za odgovore in mogoče samo ideje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 13:45
Prispevkov: 2008
Aktiv.: 9.04
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 29, 2018 9:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Izvlacljiva vrvica pri kitajcih. Isci pod "string pot" oz. "draw wire sensor". Imas uporovne in enkoderske.
_________________
Dobrga štromarja samo slab šnops strese!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 13:45
Prispevkov: 2008
Aktiv.: 9.04
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 30, 2018 7:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če imaš na voljo tudi komprimiran zrak, lahko uporabiš laserski merilnik (npr. od TI) , pa občasno (lahko avtomatsko preko magnet ventila) izpihaš lečo. Lahko bi uporabil tudi ultrazvočni senzor, če te zadovoljuje resolucija in NE točnost 1mm. Tudi tu bi moral občasno izpihovati transducerje.
_________________
Dobrga štromarja samo slab šnops strese!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 30, 2018 8:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

damo je napisal/a:
Izvlacljiva vrvica pri kitajcih. Isci pod "string pot" oz. "draw wire sensor". Imas uporovne in enkoderske.

Ta se dejansko zelo dobro obnese, če je dobro narejen, ga tudi prah ne uniči kar tako. Točnost 1 mm pa brez težav doseže.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 30, 2018 9:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://www.pms.si/produktna-linija/magnetna-senzorja-dolzine-ms-22-in-ms-55/

oziroma še bolje

https://www.rls.si/en/products/linear-magnetic-encoders


predrago ?

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
krofko
Član
Član



Pridružen-a: Ned 10 Avg 2008 21:13
Prispevkov: 44
Aktiv.: 0.23
Kraj: Trojane

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 30, 2018 7:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovore.

Citiram:
Izvlacljiva vrvica pri kitajcih. Isci pod "string pot" oz. "draw wire sensor". Imas uporovne in enkoderske.


Sem gledal na Aliekspress, pa je cena okrog 100 evrov. Imaš mogoče kakšno povezavo do senzorja?

Citiram:

http://www.pms.si/produktna-linija/magnetna-senzorja-dolzine-ms-22-in-ms-55/

oziroma še bolje

https://www.rls.si/en/products/linear-magnetic-encoders

predrago ?

Ja, v bistvu je predrago. Gre se za hobi projekt, konkretno za merjenje višine desk.

Kaj pa mislite za sistem pri tiskalnikih, bi se obnesel?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 13:45
Prispevkov: 2008
Aktiv.: 9.04
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 30, 2018 9:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na to, da bo tole na zagi, je po moje najbolj robustna in hkrati tudi dovolj precizna zadeva string pot oz. enkoder z izvlecno vrvico. Dobis ga za cca 50 eurov oz. Se ceneje:

www.google.com/amp/s/m.aliexpress.com/item/32727763677.html#ampf=undefined

Lahko pa poskusis tudi z laserjem: https://www.pololu.com/search/compare/220 in mogoce das zrak ali pa servo motor in metlico, da obcasno obrise "oko".

_________________
Dobrga štromarja samo slab šnops strese!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 31, 2018 7:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ravno za žago sem uporabil vrvični encoder pred cca. 10 leti. Mislim, da se je 2x strgala vrvica do sedaj in še to pri prejšnjem lastniku, ki ni najbolj vzdrževal žage. Pri novem lastniku še ni bilo težav pa je žaga vsak dan v pogonu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
krofko
Član
Član



Pridružen-a: Ned 10 Avg 2008 21:13
Prispevkov: 44
Aktiv.: 0.23
Kraj: Trojane

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 31, 2018 8:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MarkoM je napisal/a:
Ravno za žago sem uporabil vrvični encoder pred cca. 10 leti. Mislim, da se je 2x strgala vrvica do sedaj in še to pri prejšnjem lastniku, ki ni najbolj vzdrževal žage. Pri novem lastniku še ni bilo težav pa je žaga vsak dan v pogonu.


To je dobra informacija. Se pravi se splača tudi več investirati da zanesljivo dela.

Imam pa še kakšno vprašanje (sem strojnik in rad bi razumel, kako vse skupaj deluje).

damo je napisal/a:
www.google.com/amp/s/m.aliexpress.com/item/32727763677.html#ampf=undefined


Iskal sem podatkovni list za ta sensor, pa nisem nič našel. Če prav razumem, je to v osnovi potenciometer. Je pa na povezavi več možnosti izhoda (napetostni, tokovni, uporovni). Te verzije so potem reda 100 evrov. Kako se potem priklopi osnovna verzija?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dragoon
Član
Član



Pridružen-a: Čet 03 Maj 2007 21:51
Prispevkov: 452
Aktiv.: 2.20
Kraj: Trojane

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 31, 2018 11:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

PMS Prevc dela enkoderje na zajlo za tocno tak namen.
_________________
LP, Mitja
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 01, 2018 10:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem poskusil dva: s potenciometrom in enkoderjem. Potenciometer ima to dobro lastnost, da kaže absolutno pozicijo, pomeni, da ni potrebno shranjevati pozicije ob izklopu napajanja. Seveda pa je potrebno pri potenciometru narediti AD konverzijo itd. Vem, da mi je takrat to kar šumelo in sem potem vzel rotacijski enkoder. Ta pa ima na izhodu digitalni signal, ki ga razume skoraj vsak mikrokrmilnik. Lepo opisano je na linku:
https://howtomechatronics.com/tutorials/arduino/rotary-encoder-works-use-arduino/

Je pa pri tem enkoderju potrebno shranjevati vrednost, ker ob ponovnem zagonu ne vemo kje smo (seveda, če se to potrebuje).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group