www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Korona generator problem
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 27, 2018 3:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malce pozno ... ampak ... daj za hec z osciloskopom preizkusi še delovanje starega na 115 V in z žarnico, namesto trafota.
Vsekakor preden vgradiš novega!
Lahko je namreč v stiku tudi trafo.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 27, 2018 5:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem šel takoj poskusit, ko sem tole prebral. Ko vžge diac, začne tranzistor na polno prevajati in ne neha, oscilacij ni, kot da bi bil to tiristor
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 30, 2018 8:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobil sem del originalne sheme za ta korona generator. Tam je stikalni element narisan kot tiristor. Toda če je VN trafo na priključkih 10-11 samo trafo z usmernikom, si ne predstavljam, kaj naj bi izklopilo tiristor. Bom jutri odprl še VN trafo, je v posodi z oljem.


Korona6.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  71.89 KB
 Pogledana:  28 krat

Korona6.jpg



_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 30, 2018 9:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tiristor ugasne če, na njemu ni napetosti oz. kratko skleneš A in K (na G ne sme biti napetosti) V tvojem primeru bi lahko to storila tista Z dioda z ? - gledam tvoj prerisan načrt.
Podoben sistem regulacije je bil v pogonih starejših izvedb električnih vilićajev. Tam sta bila dva tiristorja glavni - močnostni ter pomožni manjši. Ta je ugašal glavnega z načinom, da ga je impulzno premostil. Vmes je bila L-C zanka z glavnega, ta je ugašala pomožnega.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 01, 2018 2:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tisto je navadna zener dioda, prevajati začne pri 58V. Še vedno mi ni jasno, kaj lahko v tem vezju ugasne tiristor, ki prevaja ca 60A toka.
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
blay44
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Dec 2010 18:17
Prispevkov: 603
Aktiv.: 3.73

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 01, 2018 6:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A je možno, da so tisti kondenzatorji C1 do C4 v resnici povezani v serijo z VN trfojem in jih tiristor samo na hitro izprazni in še povzroči hitro spremembo mag. polja VN trafota? S tem pa inducirano špico na sekundarju. Krmilna elektronika pa je enostaven "PWM" regulatorček povprečja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 01, 2018 7:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

blay44 je napisal/a:
A je možno, da so tisti kondenzatorji C1 do C4 v resnici povezani v serijo z VN trfojem in jih tiristor samo na hitro izprazni in še povzroči hitro spremembo mag. polja VN trafota? S tem pa inducirano špico na sekundarju. Krmilna elektronika pa je enostaven "PWM" regulatorček povprečja.


Mislim, da je možno. Dejansko tiristor res sprazni kondezatorje. V trenutku, ko ni več toka tiristor tudi ugasne. kondezatorji se napolnijo preko navitja trafota, kar povzroči špico. Vezje "diac" da ponoven impulz tiristorju.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 02, 2018 8:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

VN trafo ima dva močnostna priključka, poveže se med sponke 9-10 na shemi. Ko zadevo priključiš, tiristor začne prevajati in potegne 300+A toka, potem izklopi varovalka na primarju. Element se res obnaša kot tiristor, ko sem ga priključil na usmernik. Po impulzu na G prevaja, dokler mu ne spustiš anodni tok pod 300mA.
Ne vem pa, kaj je v kotlu VN transformatorja (poleg olja), ohmsko kaže skoraj kratek stik, ima pa 3,61mH induktivnosti. Bo treba odpreti še kotel.

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 02, 2018 2:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preveri kondezatorje. Preveri tudi zaščitno diodo paralelno tiristorju. Imel sem že primer (električni pastir), ko z meritvijo nisem ugotovil, da je dioda defektna. Pri merilni napetosti instumenta je dalala normalno. Pri višji napetosti pa je prebila.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 04, 2018 6:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej, vgradil sem tisti darlington, dodal upor 130 ohm med bazo in emitorjem, poskusil s 60V in 500W žarnico za breme in je delalo. Nato sem poskusil z originalnim napajanjem 110VDC in je tudi delalo. Potem sem korona generator nesel na stroj in priključil VN trafo. Pa že omenjeno 500W žarnico zaporedno. In je spet delalo, le napetost na sekundarju je bila precej nizka, iskra na cca 2mm. Potem sem premostil žarnico in meril porabo. Bila je cca 3A, na 110VDC, kar je za 3kW generator bistveno premalo. Čez 5 sekund je sledil spektakularen preboj tranzistorja in oblok, ki ga napaja 110V usmernik, ki je sposoben dati 300A toka. Hitro sem izključil. Potem sem odmontiral še VN trafo in vse skupaj prinesel v delavnico. V oljnem kotlu je trafo na feritnem jedru s prestavo okrog 200 in nič drugega. Sedaj bom premeril še tiste kondenzatorje tam okrog in dal nazaj tiristor.
Še nekaj slik.



KoronaCH1_Uce_CH2_Ube_UporovnoBreme.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  181.28 KB
 Pogledana:  0 krat

KoronaCH1_Uce_CH2_Ube_UporovnoBreme.jpg



Korona_VN_Trafo.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  175.06 KB
 Pogledana:  2 krat

Korona_VN_Trafo.jpg



Korona_Darlington.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  167.52 KB
 Pogledana:  2 krat

Korona_Darlington.jpg



_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group