www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izbira pravilne varovalke za zaščito svojega vezja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 18, 2019 1:29 pm    Naslov sporočila:  Izbira pravilne varovalke za zaščito svojega vezja Odgovori s citatom

Recimo, da sem izdelal neko vezje, ki uporablja mikrokrmilnik za beleženje podatkov. Vezje dam v neko ohišje in zadevo priklopim tako, da se napaja preko AC-DC pretvornika iz omrežne napetosti. Samo vezje se napaja s 5VDC, povprečno pa požre okoli 50 mA vendar maksimalno 150 mA, če deluje WiFi. Zanima me kako se izbere ustrezna varovalka za zaščito takšnega vezja (F/M/T, tok). Vidim, da imajo vse varovalke napisan le tok, nikjer pa napetosti. Pa baje se mora varovalka dati pred AC-DC pretvornik, ne za njem.

Jaz sem zadevo izračunal takole:
Napajanje je na 5V in max. 150 mA; se pravi, da je maksimalna poraba 0,75W. Ob upoštevanju, da ima AC-DC pretvornik 80% izkoristek, bo to postalo 0,9375W oz. na okroglo 1W. Na drugi strani imamo sedaj izmenično napetost 230V, zato s pomočjo enačbe za moč (P = U * I) izračunamo maksimalni tok I(ac) = 4 mA. Ko imamo maks. tok pa izberemo moč varovalke in sicer naslednjo najvišjo vrednost npr. 10 mA. Pri tipu F/M/T sem se pa pdločil za F, ker sem nekje prebral, da večina napajalnikov oz. manjših vezji uporablja ta tip varovalke.

Varovalka bo torej steklena 10 mA, tip F.


Se vam zdi izračun vredu?

lp

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eldi2011
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Sep 2014 15:55
Prispevkov: 256
Aktiv.: 2.21

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 18, 2019 2:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naparavo moraš tudi vklopiti. V tem trenutku lahko potegne kar nekajkrat večji tok, kot je obratovalni. Torej varovalka mora biti dovolj močna, da ne bo takoj pregorela.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 18, 2019 2:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali naj potem raje vzamem varovalko z enakim tokom vendar tipa M ali kar F z višjim tokom?
_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 18, 2019 3:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

AC/DC pretvorniki ob vklopu najprej napolnijo vhodni kondenzator, pri čemer zna steči precejšen tok, ki pri malih napravicah običajno sploh ni omejen. Vklop je namreč možen v vsakem trenutku sinusoide napetosti.

Ker je kasneje obratovalni tok bistveno manjši in po njem dimenzioniraš varovalko za prekinitev ob preobremenitvi, lahko na manj ali bolj vratolomen način poskušaš omejiti vklopni tok.
Lahko samo s kompromisno velikim uporom, lahko k precej velikemu uporu vzporedno dodaš MOC 3063 optosklopnik z vklopom ob prehodu skozi 0, ... , rele je pa že za velike naprave.

Sicer pa med delovanjem vhodni tok v tako mali pretvornik ni nujno linearno povezan z izhodnim, zaradi relativno velike lastne porabe. Na izhodu dodajaj vzporedne upore in meri vhodni tok. Še vedno lahko daš 180 mA F varovalko samo za vezje.

Male cevne varovalke 5x20 so vse za 250 V AC.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.67
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 18, 2019 11:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Varovalke so zaradi požarne varnosti pred AC/DC pretvorniki v primeru preboja.

Marsikdo je že pogorel zarad cenenih vgradnih led luči s kitajske ker niso ustrezno dimenzionirani vodniki do AC/DC pretvornikov.

Vprašanje če so prigrajene ustrezne varovalke.

lp.

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 3.00
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 1:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče se motim ampak, zakaj AC/DC pretvornik, po domače usmernik, ne bi bil celi čas priklopljen na omrežno napetost. Pri tako mali porabi varuješ samo 5V DC v napravi, napajalnik pa pustiš vklopljenega.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.53
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 9:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj pa nebi varoval AC in DC? Boš pri tako mali porabi čakal, da ti 16A varovalka odklopi omrežno napetost?
_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 10:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vprasaj se najprej, cemu je varovalka v konkretnem primeru namenjena: ali sciti vezje v primeru napacnega priklopa, ali sciti kable/tracke na tokokrogu za seboj pred morebitnim pregretjem/vzigom ali kaj se tretjega. Potem se odloci ...
Glede izbire toka je moc dobiti hitre, srednje in pocasne varovalke, napetosti pa so tudi definirane za posamezne tipe.

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 10:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem si vedno predstavljal, da varovalke v takem primeru ščitijo vse ZA njimi. Če pride do kratkega stika na napravi, se vprašam kje bo največja poraba moči na kratko sklenjenem tokokrogu - tam lahko tudi pride do požara. Omrežna inštalacija ima močne vodnike v primerjavi z vodniki in elementi na elektronski napravi oz. tiskanini (PCB). Se pravi, da se bo največ moči verjetno trošilo ravno na mestu kratkega stika ali blizu njega. Če v sistem vgradimo še varovalko, bomo to točko prestavili iz mesta kratkega stika na varovalko, ki bo pregorela in napravo v okvari takoj odklopila.

Zatorej bi varovalko nastavil PRED AC/DC pretvornikom, ker lahko tudi na njem pride do okvare.

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 3.00
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 12:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne spomnim se da bi mi polnilec za telefon kdaj odklopil varovalko.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 20, 2019 1:42 pm    Naslov sporočila:  Re: Izbira pravilne varovalke za zaščito svojega vezja Odgovori s citatom

Saran je napisal/a:
... na okroglo 1W. Na drugi strani imamo sedaj izmenično napetost 230V, zato s pomočjo enačbe za moč (P = U * I) izračunamo maksimalni tok I(ac) = 4 mA.

Izračun predvideva power factor 1 in cos phi 1, kar je pri malih napajalnikih in močeh daleč od dejanskega stanja.
Kupljeni napajalnik (tudi v odprti izvedbi) bi moral vsebovati varovalko na vhodu.

Stikalni pretvorniki so običajno elektronsko ščiteni pred preobremenitvijo, zato na izhodu pogosto ni varovalke. Izjema je seveda uporaba močno predimenzioniranega napajalnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Saran
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2009 16:26
Prispevkov: 729
Aktiv.: 3.96
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 20, 2019 4:31 pm    Naslov sporočila:  Re: Izbira pravilne varovalke za zaščito svojega vezja Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
Kupljeni napajalnik (tudi v odprti izvedbi) bi moral vsebovati varovalko na vhodu

Verjemi mi, tisti ta poceni kitajski napajalniki z ebay-a je nimajo nikjer. Zato sem se pa spraševal preden vezje dam v uporabo.
Primer: https://www.ebay.com/itm/AC-DC-110V-220V-230V-to-3-3V-5V-9V-12V-Buck-Converter-Switch-Power-Supply-Board/173731173811

_________________
Moja mama je strela, moj fotr je grom. Če hočeš bit moja, prključ se na štrom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
milan62
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Jan 2004 23:19
Prispevkov: 2379
Aktiv.: 10.71
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 20, 2019 6:53 pm    Naslov sporočila:  Re: Izbira pravilne varovalke za zaščito svojega vezja Odgovori s citatom

Saran je napisal/a:

Verjemi mi, tisti ta poceni kitajski napajalniki z ebay-a je nimajo nikjer.


Lahko imajo na primarni strani šibek upor, ki ima funkcijo varovalke, ali pa so že vezi na PCB-ju tako šibke, da jih bo uparilo v primeru preobremenitve

LP

_________________
Wasting time online since 1999
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group