www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Težave z elektromagnetnimi motnjami pri kitajskem vretenu

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
runothedog
Član
Član



Pridružen-a: Čet 26 Mar 2015 22:07
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.15
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 10, 2019 12:15 pm    Naslov sporočila:  Težave z elektromagnetnimi motnjami pri kitajskem vretenu Odgovori s citatom

Zdravo.

Trenutno izdelujem domači 3-osni CNC stroj. S Kitajske sem naročil 500w zračno hlajeno vreteno predvsem zaradi cene in ker se s tem šele spoznavam.

Po priklopu je stroj nekaj dni deloval brez problemov. Včeraj sem opazil čudno obnašanje pri koračnih motorjih na x in y oseh, ter na LCD ekranu (full graphic LCD controller), ki je povezan na Ramps1.6, na katerem teče Marlin. Opazil sem da se, po prižigu naprave, ekran LCD začne čudno obnašati (ne prikazuje imen datotek, SD kartica ni zaznana, ...), če hitrost vretena nastavim na max. Če hitrost vretena ni nastavljeno na max, potem tega problema ni.

Obe težavi (LCD prikaz in občasno čudno obnašanje koračnih motorjev) sta povezani z motnjami, ki jih oddaja frekvenčnik vretena. Na spletu sem naknadno prebral, da je to pogost pojavi pri njih. Možnost napake v generirani .gcode datoteki sem že izključil, ko sem pognal enako datoteko 2x (prvič je šla skozi v redu, drugič so se pojavile omenjene napake pri delovanju motorjev).

Omenjene rešitve za to naj bi bile naslednje:
- line filtri
- feritni obročki
- ozemljitev vseh stvari (zvezdna topologija)
- omenjen ekran uporablja dva ploščata kabla z neoklopljenimi žicami, ki so dolge 30cm. Bral sem, da bi lahko pomagalo že skrajšanje teh dveh kablov.

Koračni motorji imajo 1m neoklepljenega kabla (dupont žice), ki so do Ramps plošče vezani z oklepljenim LIYCY PRO 4X0,5mm2 signalnim kablom. Na drugi strani kabla so dupont žice, ki so vezane na ustrezen konektor za izbrano os.

Ker sem laik na tem področju vas prosim za pomoč. Trenutno se mi zdi, da bi bila najbolj ustrezna rešitev nakup line filtra, da se poskuša odpraviti vzrok pri izvoru problema.

Prilagam še sliko, ki prikazuje rezultat napačnega delovanja motorjev.[/img]



napake.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  918.14 KB
 Pogledana:  2 krat

napake.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1364
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 10, 2019 1:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Priloži še sliko ožičenja.
Ozemljitev moraš OBVEZNO izvesti zvezdasto. In ne šparat s presekom žic.
Ozemljiti moraš tudi vse vozičke posebej.
Ja kot si omenil je lahko razlog tudi v dolgih kablih.

Pri tvojih napakah bodo feriti na žicah verjetno premalo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
runothedog
Član
Član



Pridružen-a: Čet 26 Mar 2015 22:07
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.15
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 10, 2019 2:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ozemljitev še ni izvedena. Lahko priporočiš kakšna navodila za slednje? Na frekvenčniku niti ni videti oznake za ozemljitev, kar naj bi bilo pogosto pri kitajskih stvareh.

Slik vezave za vreteno nisem nalagal, ker je bilo povezano kar z običajnima žicama za elektroinštalacije in je teklo vzporedno (po istem cable chain kanalu) kot žice za krmiljenje koračnega motorja za Z os, kar sem naknadno prebral, da se ne počne.

Verjetno je napak toliko, da glava boli, ampak zato pa sem tukaj. Wink



1.jpg
 Opis:
12V napajalnik za Arduino Mega, Ramps in koračne motorje
 Velikost datoteke:  870.25 KB
 Pogledana:  1 krat

1.jpg



2.jpg
 Opis:
Vezava signalnega kabla na žice koračnih motorjev. Vsak koračni motor ima 1m neoklepljenega kabla, katerega nisem nič krajšal.
 Velikost datoteke:  866.79 KB
 Pogledana:  4 krat

2.jpg



3.jpg
 Opis:
Frekvečnik vretena. Niker ni videti oznake za ozemljitev.
 Velikost datoteke:  902.43 KB
 Pogledana:  3 krat

3.jpg



4.jpg
 Opis:
Vezava signalnega kabla na Ramps preko dupont kablov.
 Velikost datoteke:  880.55 KB
 Pogledana:  2 krat

4.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1364
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 10, 2019 3:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

1. 12V napajalnik za Arduino Mega, Ramps in koračne motorje
Obvezno priklopi ozemljitev.
Napajanje za spindle, koračnike in arduino vleči posamezno iz napajalnike zvezdasto.

2. Vezava signalnega kabla na žice koračnih motorjev. Vsak koračni motor ima 1m neoklepljenega kabla, katerega nisem nič krajšal.
Kot vidim na sliki oklop ni priklopljen nikamor. Nekateri zagovarjajo da je bolje da je oklop na eni strani odprt. To je res samo v primeru če ni ustrezna ozemljitev na obeh straneh. Torej oklop ti NE pomaga če ni pravilno priklopljen!

3. Frekvečnik vretena. Niker ni videti oznake za ozemljitev.
Če nima predvidenega mesta, lahko priklopiš ozemljitev na vijak za pritrditev na ohišje. Samo naj ima ozemljitev direkten stik z ozemljitvijo.

4. Vezava signalnega kabla na Ramps preko dupont kablov.
Sukanje žic in izolir trak niso najboljša opcija pri stroju, ki vibrira.

Da ne pozabim. Priporočljivo je vezati GND in ozemljitev. V bistvu je to skoraj zahteva, ki ima izjeme.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
runothedog
Član
Član



Pridružen-a: Čet 26 Mar 2015 22:07
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.15
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 10, 2019 3:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala. Bom poskušal realizirat podane predloge.

Imam še eno vprašanje: zapisal si, da je potrebno ozemljiti vsak driver posebej. Kako točno to izgleda pri Ramps plošči?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group