www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Arduino projekt - "avtocestna" elektrarna
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 29, 2019 10:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No - danes se vse več ali manj 3D printa. Včasih pa se je cev ali sod prerezalo na pol in obe polovici privilo na osovino generatorja. Tako si zelo poceni dobil vertikano turbino.

Generator kolikor vidim bo DC motorček - enostavno in dovolj učinkovito za maketo.
Če boš delal večjo maketo lahko uporabiš tudi koračni motor vendar moraš izhodno napetost potem usmeriti. Za še večjo maketo pa avtomobilski alternator. Wink

Za merjenje izhodne moči z arduinom uporabi poceni senzor INA219 za katerega je napisanih kar nekaj primerov.

In seveda - pogumno naprej Dancing

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jorga01
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jan 2019 14:38
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.52
Kraj: Ravne na Koroškem

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 29, 2019 10:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najprej hvala za podporo vsem.

Kar se tiče projekta, jutri grem 3D printati turbino, ter bom končno preveril ali (kako) bo delovalo Pray .

Potem pa napišem še bolj obsežen feedback.

_________________
if it does not go right, it goes left
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 30, 2019 3:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za oba ventilatorja, ki naj bi vrtela turbino ti predlagam radialni tip, ker boš bistveno lažje usmeril zračni tok.


Zajeta slika.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  31.24 KB
 Pogledana:  2 krat

Zajeta slika.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 30, 2019 9:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://en.wikipedia.org/wiki/Rotor_ship

https://en.wikipedia.org/wiki/Turbosail

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gkrusi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 24 Jul 2007 17:22
Prispevkov: 811
Aktiv.: 3.99
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 31, 2019 12:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim da ti bo Savonius tip turbine prišel v tem primeru najbolj prav. Kar se tiče vetra, če ga posnemaš z ventilatorjem nisi naredil kaj dosti. Moč, ki jo boš meril ni osnova ideje, kot tudi ni nikakršen realen parameter, še posebej ne, če je generiran s strani ventilatoja.

Ideja koliko razumem je v izvoru vetra in to je od avtov/tovornjakov, torej bi se jaz usmeril na generiranje vetra s simulacijo mimovozečega tovornjaka (tovornjak bo naredil zaradi neaerodinamične oblike bistveno več vetra kot avto). Morda bi uporabil otroško igračo kjer sestaviš cesto z električnimi kontakti in nato po nej v krogu vozijo makete vozil. Progo bi lahko zastavil tako, da ti eno vozilo kroži približno v obliki številke 0 ali 8 in gre mimo turbine izmenično vsakič na eni strani. Tako bi lahko primerjal koliko vetra to dejanko ustvari in če uspe obrnit turbino. Pri turbini pa ne bi meril moči, kvečemu obrate, ker moč bo kakorkoli gledaš tukaj zelo nizka. Ne le pri maketi ampak tudi v praksi.

Pa ne pozabit, da bilokaj se postavlja ob cesti ni fajn da moti promet, torej je potrebno dano turbino nekako narediti čim manj vidno za mimoidoči promet.

_________________
Zakaj bi bilo preprosto, če je lahko zakomplicirano???
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 31, 2019 1:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://www.google.com/search?safe=active&ei=-0NTXIPXKc_IwAKOi6vwDw&q=windmil+behaviour+near+hihhway+car+passing&oq=windmil+behaviour+near+hihhway+car+passing&gs_l=psy-ab.3...17161.42458..42942...0.0..0.571.4719.21j20j5-1......0....1..gws-wiz.......35i39j0i67j0j0i131j0i10j0i203j0i10i203j0i13j0i13i30j33i160j33i21.e1XEukUBkVM
_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jorga01
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jan 2019 14:38
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.52
Kraj: Ravne na Koroškem

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 01, 2019 11:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo javljam se spet po dolgem času.

Situacija je naslednja;

Že samo bistvo naloge sem spremenil, ko sem ugotovil, da je nemogoče pihanjem poganjati 12-voltni DC motor, glede na to da 3-voltni, ki je sicer v Arduino Kitu ne proizvede niti 10mikroamperjev.

Torej, izbral sem naslednjo pot:

Še vedno bi hotel narediti avtocestno (vetrno-sončno) elektrarno, ki bi bila postavljena me prometnima pasovoma in hitrost vetra vozil bi, vrtela turbino itd. Glede na to da turbinu težko vrtim pihanjem, sem se odločil, da bom že v začetku generatorju dal začetno napetost in bi se vrtel počasi, to bi pa pri predstavljanju raziskovalne naloge predstavil kot hitrost vozil približno 70kmh. Torej motor in ventilatorja bi se vrtel s približno 55% svoje moči. Naredil bi tudi razsvetljavo ter postavil tri lučke, in pri omenjeni hitrosti bi svetila samo ena lučka. Potem bi napisal program tako, da po določenem času se hitrost ventilatorjev in motorja spremeni na 75-80% ter se zdaj prižge še druga lučka (lučke pa predstavljajo razsvetljavo). Tretja pozicija bi predstavljala maksimalni izkoristek motorja, ter ventilatorjev.

Zanima me pa naslednje: Na kateri način lahko preko Arduina kontroliram:
-2x Mini DC motorja (tista, ki so zraven v arduino kompletu)
-1x 12V DC motor (ki bo predstavljal generator)
-6x ledike (ki bodo predstavljale razsvetljavo na avtocesti)

Edino pametno kar sem najdel na spletu je uporaba releja v takšnem primeru.

Vsaka pomoč je dobrodošla! Brick wall

_________________
if it does not go right, it goes left
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dkone
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Mar 2007 18:53
Prispevkov: 2104
Aktiv.: 10.13
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 02, 2019 6:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Živjo,

Za krmiljenje DC motorjev uporabi PWM modulacijo, s katero boš krmilil 3 tranzistorje(v tem primeru najbolje kar mosfete). Za vsak motorček uporabi en tranzistor. Spises program PWM in reguliraš obrate po želji. Če pa želiš še spreminjati smer pa lahko uporabiš H-Bridge. Lučke pa dodaš tako, da samo gledaš na koli % se ti vrtijo in daš pogoje pri katerih se ti mora zasvetiti.

Primer PWM modulacije; https://howtomechatronics.com/tutorials/arduino/arduino-dc-motor-control-tutorial-l298n-pwm-h-bridge/

http://www.circuitstoday.com/dc-motor-speed-control-arduino-pwm

_________________
Denis
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jorga01
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jan 2019 14:38
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.52
Kraj: Ravne na Koroškem

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 02, 2019 6:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

dkone,

Hvala lepa. Trenutno sem uspel narediti kontroliranje ledik (razsvetljave) s pomočjo arduina ter izpis hitrosti na displayu. Ko je hitrost 70-100km/h se prižgeta prve dve lediki, med 100-115km/h druge dve lediki, 115-130km/h pa so vse ledike prižgane. Hitrost se torej izpisuje na displayu in se lahko spreminja s pomočjo potenciometra.

Problem je zdaj povezati tisti potenciometer s tremi motorčki. Poskušal sem preko tranzistorjev ampak nisem uspel (povezava je še med bazami dveh tranzistorjev, to sem pozabil narisat).



haahhahah.jpg
 Opis:
slika
 Velikost datoteke:  33.86 KB
 Pogledana:  4 krat

haahhahah.jpg



_________________
if it does not go right, it goes left
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 02, 2019 10:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

100 Omega upor pospravi v predal in namesto njega naredi prevezavo. Še prej pa vsaki LED dodaj 220 Omega zaporedno.
Glede na to, da v nekem trenutku sveti vseh 6 LED, v drugem pa samo dve, je to še najbolj zdravo.
Izjemoma lahko (ob pomanjkanju 6x220 Omega ) uporabiš 3x100 Omega in jih vežeš zaporedno z po dvema LED na posameznem izhodu....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jorga01
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jan 2019 14:38
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.52
Kraj: Ravne na Koroškem

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 03, 2019 10:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MOND,

Hvala, naredil sem to, zdaj je še boljše, ker LEDike zmeraj svetijo s približno isto intenziteto.

Včeraj sem poskušal narediti še tisti del z motorčki sam mi ni nekaj prav delalo. Danes bom spet probal, javim kako je šlo. Če kdo ima minuto časa da si pogleda shemo, ki sem jo narisal če sem kaj pozabil dodati ipd. Za napajanje Arduina pa motorčkov (na 12V vhodu na Arduino sem prilotal še dve žici) uporabljam 12V/1A adapter.



slika primer.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  232.32 KB
 Pogledana:  2 krat

slika primer.jpg



_________________
if it does not go right, it goes left
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jorga01
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jan 2019 14:38
Prispevkov: 33
Aktiv.: 0.52
Kraj: Ravne na Koroškem

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 03, 2019 12:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uspel sem narediti PWM regulacijo ta glavnega motorja, tako kot ste rekli en mosfet pa je šlo. Povezal sem ga s potenciometro ampak se čuje piskanje motorja.

Googlal sem in sem razumel, da se zraven analogneg signala pošilja tudi frekvenca. A obstaja sploh način za zmanjševanje tiste frekvence?

_________________
if it does not go right, it goes left
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 03, 2019 10:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ti bi moral frekvenco pravzaprav dvigniti nad slisno mejo Wink
Ampak to za seboj potegne vecje gretje mosfeta (sploh, ker ta nima "pravega" driverja), tako da zaenkrat kar ostani tukaj nekje ..

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group