www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Zalogovnik vode+ fotovoltaika
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 25, 2019 10:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bianco je napisal/a:
... Recimo, da je vložek v panele cca 500€, nekaj še v samogradnjo konstrukcije in par kablov. 650€ bi moralo biti dovolj.
Ne bi se ti raje odločil za investicijo v bojler s toplotno črpalko kot nekaj čarat? Samo predlagam ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bianco
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 24 Mar 2019 21:33
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.10
Kraj: posavje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 25, 2019 11:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Morda imaš celo prav. Wink
Mi lahko kdo poda realen podatek kolikšen je prihranek pri el., v primeru TČ napram el. grelcu?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 26, 2019 8:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekje faktor 2-3.
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 26, 2019 9:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bi med kontakte termostata vezal kondenzator tudi obloka nebi bilo.
Vzameš 8 x 275w panele za 750 e , bojler pustiš obstoječi, če imaš malo večjega in konstrukcija pa imaš sistem, ki te bo preživel.
Z dodatkom mppt regulatorja in 300l bojlerja pa bi tudi pozimi imel dovolj vode.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Bianco
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 24 Mar 2019 21:33
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.10
Kraj: posavje

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 26, 2019 9:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

8X275=2200W in pri zaporedni vezavi napetost cca 280V. Ampak a ni tole za pol bolnice dovolj kropa, ker v vsaj približno sončnih dneh takšna zadeva da od sebe čuda in pol??
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 8:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Točno!
Bolje in ceneje kot vakumski kolektorji ali toplotna črpalka.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 9:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimivo, sedaj tudi mene mika, če res tako deluje. Vakuumski kolektorji so res dragi, plus draga inštalacija. Pri solarnih panelih pa samo kabel do bojlerja. Če je zalogovnik dovolj velik ni težav niti s preveč energije poleti, kot je problem pri kolektorjih in jih je potrebno senčiti. Ali se motim?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mrtn
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Maj 2012 8:14
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.35
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 10:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preveč vode bo pomenilo, da ne do dovolj visoke "uporabne" temperature.
Uporabna topla voda bo le v zgornjem delu zalogovnika za kar je potrebno kasneje ustrezna priključitev dovoda vode in odvzema.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 10:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bojlerji /zalogovniki imajo za sončne kolektorje tuljavo na najnižjem nivoju , pač zato da dogrevajo hladno vodo.

klasične sončne kolektorje -3 kose imam na 300 lit bojlerju in poleti bp segreje celoten bojler na +70°C v Kočevju

v kolikor bi se pregrevali lahko ročno vklopim črpalko za dogrevanje vode iz zalogovnika 2000 lit in ga s tem shladim ( moram še pogledat navodila za seltron če že obstaja taka funkcija )

Sončna je super samo zares mora biti ravno prav dimenzionirana (prednost vakuumskih je le boljši izkoristek v rahlo oblačnem vremenu , drugače če sonca ni , ga pač ni )

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.53
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 11:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pirpy je napisal/a:
Če bi med kontakte termostata vezal kondenzator tudi obloka nebi bilo.
Vzameš 8 x 275w panele za 750 e , bojler pustiš obstoječi, če imaš malo večjega in konstrukcija pa imaš sistem, ki te bo preživel.
Z dodatkom mppt regulatorja in 300l bojlerja pa bi tudi pozimi imel dovolj vode.


Ker sem v fazi novega bojlerja me malo bolj podrobno zanima ta kombinacija.
Kakšen link do take ugodne cene mogoče?

_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 12:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na to da si na elektronik.si forumu, si lahko takšen regulator narediš sam, sicer ga dobiš tu :
https://www.ebay.com/itm/PWM-MPPT-Heater-Charger-Regulator-Solar-Photovoltaic-Solar-Panels-Hot-Water-PV/263523458861?hash=item3d5b38df2d:g:D9wAAOSw4dtalr~o

solarne panele moraš pa malo poiskati, tu imajo včasih dobro ponudbo,:
http://www.solar-webshop.eu/en/katalog/solar/92/
Jaz sem jih dobil še veliko ceneje.

Bojler naj bo nerjaveč 300 l standardni, jaz bi vgradil 2 grelca, enega zgoraj, drugega spodaj, potem pa bi najprej ogrel zgornji del bojlerja, nato pa spodnji del, tako da imaš takoj toplo vodo, ko le malo sonce pogleda izza oblakov.
In res je poleti ni problemov s pregrevanjem in tudi na dopust lahko greš brez skrbi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 8:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pirpy je napisal/a:
Če bi med kontakte termostata vezal kondenzator tudi obloka nebi bilo.
Vzameš 8 x 275w panele za 750 e , bojler pustiš obstoječi, če imaš malo večjega in konstrukcija pa imaš sistem, ki te bo preživel.
Z dodatkom mppt regulatorja in 300l bojlerja pa bi tudi pozimi imel dovolj vode.


Kje lahko dobim 275W panele za 94eur/kos?

Tale solar-webshop poskušam dobiti že več dni, hvalijo se s podporo 24ur, ampak kadarkoli probam, ni nobenega operaterja... na sporočila ni odgovora, cene so nekam nizke, nekako nerealne, ali pa so brez davka... je že kdo kaj kupil pri njih? Če je realno, bi se enostavno zapeljal v Zagreb.

10kW solarni komplet 36x 280W za dobre 3 jurje... bi šel ponje, če je še kakšen kandidat, jaz jih ne rabim toliko.

Ravno sem v fazi razvoja krmiljenja električnih grelcev iz PV panelov (moram narediti kolegu). Problem nastane ko je malo sonca, oblaki, takrat je zmogljivost panelov majhna in direkten priklop grelca na panele povzroči sesedanje napetosti poleg sesedanja toka, kar pomeni zmanjšanje kvadratno zmanjšanje učinkovitosti.... moralo bi biti sorazmerno s soncem, če je prav narejeno. Zaenkrat je zamisel z banko kondenzatorjev in PWM krmiljenjem grelcev z MOS FET ali IGBT tranzistorji, delovna napetost bo okoli 150V (5 panelov), najvišja slabih 200V. Testi na majhnem testnem sistemu so pokazali da bo to delovalo, sedaj čakam, da kolega zmontira panele in greva testno zares. Seveda bom tudi sam naredil enako in seveda bo projekt objavljen, ko bo uspešno zaključen in preizkušen.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bianco
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 24 Mar 2019 21:33
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.10
Kraj: posavje

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 28, 2019 10:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem zelo vesel, da se je debata tako lepo razživela.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 29, 2019 12:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@v.j.
Me zelo veseli, da si šel v razvoj, sam se že lep čas spravljam narisati PCB.
Zadeva je zelo enostavna, paneli imajo najvišjo moč na okoli 28-30 V tako da če narediš vezje, da vklopiš grelec, ko napetost zraste na 30 V po celici in ga izklopiš ko pade na 27 V po celici pa je.
Če bo kondenzator majhen, bodo pulzi kratki in na termostatu ne bo oblok-a.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 29, 2019 1:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tako je, za napetost najvišje moči sem nameraval delat tam okoli 30V, nekateri paneli imajo to točko še nekoliko višje, malo je treba probat pa je. Ne bi se šel MPPT, kar ročno in fiksno bi določil napetost, ker je tako najbolj enostavno. Pri 5 panelih sem nameraval vklopit tranzistor pri cca 155V in izklopit pri 145V, kondenzatorje bi dal nekoliko večje, da bi bili impulzi malce daljši, frekvenca zato nekoliko nižja. Vse to pa zato, da bi bilo preklopov manj, kar pomeni manj gretja tranzistorja, ker je izgub največ ravno v času preklopa. Ker je breme navadno ohmsko, vsaj induktivnih konic ni treba obvladovati.

Da bi se oblika na termostatu ali releju termostatskega vezja znebil s kratkimi impulzi ne bo šlo, ker... če je moč panelov višja od moči grelca in če je sonce na 100%, potem impulzov tako ali tako ne bo, torej nima smisla razmišljati v to smer. Izklop grelca sem nameraval rešiti že v samem kontrolerju z izklopom tranzistorja, za zasilni izklop pa kakšno bolj brutalno rešitev: močan rele, kratek stik, ... priklop še večjega bremena, da ne bo ravno kratek stik, možnosti je veliko. Ker so PV paneli tokovni generator, je tok temu primerno omejen, seveda še pred kondenzatorji, če so ločeni z diodo Wink

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 3 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group