www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Radioamaterstvo
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
DirStr11
Član
Član



Pridružen-a: Ned 15 Jul 2018 20:50
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.61
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 03, 2019 4:19 pm    Naslov sporočila:  Radioamaterstvo Odgovori s citatom

Lep pozdrav!

Sem malo razmišljal o radioamaterstvu zadnje čase, pa imam nekaj vprašanj:

1. O čem se sploh še da razpravljati v današnjem času, v času interneta?
2. Kakšne načine modulacije uporabljate?
3. Prebral sem tudi, da ti lahko radioamatersvo pomaga ustvariti kakšno zadevo. Kot recimo...?

Lepa hvala za odgovore

_________________
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1362
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 03, 2019 5:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

1. Med drugimi je tudi debatiranje. V glavnem pa sodelovanje v tekmovanjih. Med drugimi tudi lov na lisico.

2. Še vedno se uporabljajo vse možne modulacije (od vseh najmanj AM) FM, SSB, DIG, CW,...

3. Pomagajo ti kvečjemu drugi tehniki/radioamaterji. Ustvariš sam. Da pa lahko uporabljaš (oddajaš) pa potrebuješ veljavno radioamatersko dovoljenje.

Nekaj je radioamaterstvo kot konstruktorstvo ali pa radioamaterski tečaj - izpit.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DirStr11
Član
Član



Pridružen-a: Ned 15 Jul 2018 20:50
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.61
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 03, 2019 9:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Peter123, hvala za odgovor.

Med nadaljnim branjem sem zasledil o radioamaterskih repetitiorjih, pa mi ni čisto jasno čemu služijo:
Kako ustvariti repetitor?
Zakaj ustvariti repetitor (osebne narave...)?
Kaj naj bi repetitor oddajal?

_________________
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1362
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 04, 2019 7:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Služijo za vzpostavljanje zvez med dvema točkama, med katerima direktna povezava-zveza ni možna. Ponavadi so za to krivi hribi.
Repetitorji so ponavadi postavljeni na hribu, kar jim omogoča zelo široko pokrivanje brez mrtvih con v dolinah.

Repetitor se ne ustvari ampak se ga naredi. Ponavadi se za to uporabi 2 postaji. Ena je sprejemna in druga oddajna. V večini primerov so repetitorji zamaknjeni frekvenčno, čeprav poznamo tudi "časovni zamik".

Repetitor lahko postavi vsak z veljavnim radioamaterskim dovoljenjem. Razlogi so različni od osebnih ker se hočeš pogovarjati s sosedom na drugi strani hriba do bolj splošnih ko nek klub postavi repetitor.

Repetitor sam od sebe ne oddaja nič (izjema so repetitorji, ki periodično oddajajo svoj klicni znak, ko se ga dalj časa ne uporablja). Torej repetitorji tvoj signal, ki ga sprejmejo oddajo na drugi frekvenci in na boljši lokaciji (višji) tako lahko z manj moči pokriješ večjo površino.

Če imaš več uprašanj in si iz Lj. ti priporočam da se udeležiš tečaja. Eden poteka v tem trenutku tule:
http://www.radioklub.si/
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matjay
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Dec 2004 22:07
Prispevkov: 513
Aktiv.: 2.31
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 04, 2019 11:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes ob 18.30h na Drenikovi 32 poteka tečaj in boš lahko vprašal vse kar te zanima.
Lahko se nam priključiš ali pa prideš samo malo na obisk, da ugotoviš če je to kar te zanima.

LP
Matjaz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1362
Aktiv.: 7.37
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 04, 2019 1:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole sem se spomnil šele sedaj, si lahko pogledaš videe:
https://scidrom.splet.arnes.si/2018/01/08/vsa-predavanja-za-bodoce-radioamaterje/
in
http://drustvo.elektronikov.si/?p=1004

Sicer video govori o pridobivanju znanja za uspešno opravljanje izpita ampak boš slišal še kaj drugega.

Glede na to da si iz Mb. zna biti bolj praktično.
Lp
Peter
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 135
Aktiv.: 1.38

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 05, 2019 3:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da si danes radioamater rabiš bit "čudak" . Isto nekako kot si čudak, če si modelar, če si rihtaš avto, če si motorist, hribolazec...
Od tega nimaš nobene denarne koristi, kar je danes na žalost vodilo vsega... No pa mogoče tisti, kateri bi radi podrli vse kar leze in gre.
Rabi te to zanimat, sam sem izpit naredil decembra. Tečaji so ponavadi zastonj ali pa nek smešen denar. Potem pa vidiš kaj te zanima.
Tehnika, zveze, tekmovanja, antene itd... Zelo širok hobi, tudi ni ravno zastonj vendar se rabljene robe dosti najde in so lahko, če imaš srečo za 300€ v zraku.
Govoriva o KV, se pravi 3.5, 7,14 Mhz SSB modulacija, CW(morsejeva) spet druga veja, zakaj bi se čudak učil morsejevo abecedo leta 2019? Če te veseli zakaj pa ne.
FM 144Mhz, ali 4xx dobiš kitajca za 30€, vendar je aktivnost bolj boga se pa najdejo kdaj kakšni in lahko kaj rečeš.
Zveze v tekmovanju ponavadi raport in številka zveze 59 xxx in čao, lahko se zgovarjaš izven contestov kar ti paše.
Če te vsaj malo veseli, obišči lokalni klub in ti bodo vse povedali. Če te ne veseli druženje, lahko narediš izpit sam. Roki so 4x na leto, naučiš se preko interneta, Darko Volk je nared fajn webinar, izpit tudi ni težek.

Lp, Blaž S56BL
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DirStr11
Član
Član



Pridružen-a: Ned 15 Jul 2018 20:50
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.61
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 06, 2019 12:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Peter123 je napisal/a:
Tole sem se spomnil šele sedaj, si lahko pogledaš videe:
https://scidrom.splet.arnes.si/2018/01/08/vsa-predavanja-za-bodoce-radioamaterje/
in
http://drustvo.elektronikov.si/?p=1004

Sicer video govori o pridobivanju znanja za uspešno opravljanje izpita ampak boš slišal še kaj drugega.

Glede na to da si iz Mb. zna biti bolj praktično.
Lp
Peter

Dobro to! Hvala Applause

_________________
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DirStr11
Član
Član



Pridružen-a: Ned 15 Jul 2018 20:50
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.61
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 06, 2019 12:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ogblaz je napisal/a:
Da si danes radioamater rabiš bit "čudak" . Isto nekako kot si čudak, če si modelar, če si rihtaš avto, če si motorist, hribolazec...
Od tega nimaš nobene denarne koristi, kar je danes na žalost vodilo vsega... No pa mogoče tisti, kateri bi radi podrli vse kar leze in gre.
Rabi te to zanimat, sam sem izpit naredil decembra. Tečaji so ponavadi zastonj ali pa nek smešen denar. Potem pa vidiš kaj te zanima.
Tehnika, zveze, tekmovanja, antene itd... Zelo širok hobi, tudi ni ravno zastonj vendar se rabljene robe dosti najde in so lahko, če imaš srečo za 300€ v zraku.
Govoriva o KV, se pravi 3.5, 7,14 Mhz SSB modulacija, CW(morsejeva) spet druga veja, zakaj bi se čudak učil morsejevo abecedo leta 2019? Če te veseli zakaj pa ne.
FM 144Mhz, ali 4xx dobiš kitajca za 30€, vendar je aktivnost bolj boga se pa najdejo kdaj kakšni in lahko kaj rečeš.
Zveze v tekmovanju ponavadi raport in številka zveze 59 xxx in čao, lahko se zgovarjaš izven contestov kar ti paše.
Če te vsaj malo veseli, obišči lokalni klub in ti bodo vse povedali. Če te ne veseli druženje, lahko narediš izpit sam. Roki so 4x na leto, naučiš se preko interneta, Darko Volk je nared fajn webinar, izpit tudi ni težek.

Lp, Blaž S56BL

Seveda si čudak, tako kot si čudak, če si kupiš psa Brick wall

_________________
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.11
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 10, 2019 9:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bil sem radioamater v letih 1955 tja do leta 1965. Takrat narediti radiovezo z daljnim krajem in človekom je bilo nekaj, kar ne-radioamaterji niso mogli. Telefonske zveze so bile drage. Torej mi je radioamaterstvo dalo nekako neko dimenzijo, ki je drugi niso imeli in s tem nekako neko večvrednost, pa ne v smislu prestiža, temveč v smislu zmožnosti narediti nekaj, kar drugi niso mogli. Tako nekako, kot ima nekdo na morju, ki ima čoln, neko dimenzijo več od tistega, ki se kopa na obali.

Kasneje je industrija prevzela izdelavo aparatov za radijske zveze. Amaterska konstrukcija takih naprav je postala neekonomska in tudi po kvaliteti ni mogla konkurirati industrijski proizvodnji.

Ko je postal sin gimnazijec, smo nabavili CB postaje (postale so tudi cenovno dostopne) in vpostavljali povezave med avtomobili. Mobilnih telefonov še ni bilo. Tudi to je bila dimenzija več od tistih, ki takih postaj niso imeli. Nič, ne morem se pritoževati, bilo je lepo a je minilo.

Imeli smo enkrat letno tudi hamfest, se pravi da smo se člani kluba, med nami so bilet tudi žene in dekleta, dobili v neki gostilni in naredili zabavni program, plesali smo in peli. Samo en ocvirek za okus: imeli smo tudi tekmovanje v lepoti moških nog, ocenjevale so seveda žene.

Skratka, biti radioamater je včasih bilo nekaj posebnega. JLA nas je podpirala. Dala je radioklubom kake odslužene naprave, ki smo jih usposobili, pa tudi denar, ona pa je dobila radiooperaterje za vzpostavljanje radiozvez, radiotelefonistie in radiotelegrafiste.

Kaj danes počno radioamaterji, ne vem. Ves okusni sok sta vzela industrija in internet.
Danes, če hočem vzpostaviti zvezo z Australijo ali komerkoli na svetu, se usedem na fotelj za mizo in prižgem računalnik. Pa še to ni treba, dovolj je če vzamem v roke mobilni telefon. Verjemite mi, nima to takega okusa, kot je nekoč imela noč, ko sem sedel pri postaji in tipkal CQ CQ CQ.

Oprostite mi. Malo mi je ušlo in sem se razpisal o stvareh, ki nikogar ne zanimajo.
Kaj delajo danes radioamaterji, ne vem. Ali jim radioamaterstvo še daje tisto, kar sem poimenoval 'dodatno dimenzijo', ne vem, in si ne predstavljam, kaj bi tako dodatno dimenzijo predstavljalo.

Pa lepo pozdravljeni!
73 DE YU3HSV

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DirStr11
Član
Član



Pridružen-a: Ned 15 Jul 2018 20:50
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.61
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 10, 2019 5:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Verjetno je še zmeraj poseben občutek, ko slišiš tisti šum in veš, da se dejansko pogovarjaš preko radijskih valov s pravim človekom, brez zamika (na internetu je lahko zamik večji, kot odboj od lune Rolling Eyes ), veš, da ne boš srečal človeka, ki bi mu bila vsa ta tehnologija tuja. To je tudi stvar, ki mene not vleče. Seveda ta hobi tudi ni poceni, zato je motečih ljudi zelo malo. Ko bo prevladala digitalna modulacija, bo ta občuek izginil in se bo temu gotovo naredil konec.
_________________
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jurem
Član
Član



Pridružen-a: Tor 02 Dec 2003 15:53
Prispevkov: 408
Aktiv.: 1.84
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 10, 2019 9:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:

Kaj danes počno radioamaterji, ne vem. Ves okusni sok sta vzela industrija in internet.


Hoj Vilko,

veliko tega počnemo radioamaterji v današnjih časih. Od tega, da danes obstaja cel kup digitalnih repetitorjev, ki nam omogočajo FM komunikacijo z nizko močjo po Sloveniji in celem svetu, do novih, digitalnih načinov komunikacije kot FT8 ali WSPR. Poglej fotko, kje so moj signal (10W) slišali včeraj, ko sem oddajal na žični anteni. Pri tem, da so bili včeraj (in so že nekaj časa) slabi pogoji na KV. Imam pa "osebni rekord", da so me s 500mW slišali v Avstraliji z WSPR.

Živimo v času, ki je za radioamaterje-konstruktorje odličen, saj je na voljo veliko sodobnih komponent po nizkih cenah, splet pa nam je na voljo kot neizčrpen vir raznih konstrukcij. Jaz sem si recimo naredil mcHF QRP radijsko postajo, obstaja pa še cel kup enostavnih postaj kot uBitX.

Kaj vse počno/počnemo radioamaterji si preberi na tej povezavi.

73 de S52CQ, Jure



S52cq.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  343.94 KB
 Pogledana:  9 krat

S52cq.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DirStr11
Član
Član



Pridružen-a: Ned 15 Jul 2018 20:50
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.61
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 11, 2019 6:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jurem,

to je že lepo, a zanima me, če sploh še kdo uporablja KV način. Meni se zdi ravno to, da slišiš tisti šum nek čar, ki me vleče not. Drugače grem lahko na internet in se pogovarjam po vsem svetu, pa še strošek je pri digitalnem manjši kar bi lahko pomenilo večje število "motilcev".

Hvala, 73 Very Happy

_________________
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jurem
Član
Član



Pridružen-a: Tor 02 Dec 2003 15:53
Prispevkov: 408
Aktiv.: 1.84
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 11, 2019 7:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DirStr11 je napisal/a:
Jurem,

to je že lepo, a zanima me, če sploh še kdo uporablja KV način. Meni se zdi ravno to, da slišiš tisti šum nek čar, ki me vleče not. Drugače grem lahko na internet in se pogovarjam po vsem svetu, pa še strošek je pri digitalnem manjši kar bi lahko pomenilo večje število "motilcev".

Hvala, 73 Very Happy


Seveda so na KVju tudi radioamaterji, ki delajo na SSB-ju, 3,6 MHz in 7 MHz sta takšni področji, ki sta zdajle v času minimalne sončne aktivnosti najbolj uporabni. Npr. na 7 MHz pozimi z lahkoto slišim in tudi naredim Japonce.

FT8 je pač nov digitalni način, ki mi (med drugim) omogoča tudi to, da ugotavljam, kako dobro moj signal leti po svetu in na ta način približno vidim, ali so pogoji ali ne.

73 de S52CQ, Jure
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DirStr11
Član
Član



Pridružen-a: Ned 15 Jul 2018 20:50
Prispevkov: 42
Aktiv.: 0.61
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 11, 2019 8:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa cw frekvence, kot sem gledal najnižja 128 kHz, to bi moralo kar daleč nesti?
_________________
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 38 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group