www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

DIY prenosni zvočnik
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 06, 2019 3:37 pm    Naslov sporočila:  DIY prenosni zvočnik Odgovori s citatom

Torej, rad bi naredil prenosni zvočnik moči 2x20W. Trenutno izbiram med 2 možnostima:

1) na ebay kupim ojačevalec, bluetooth sprejemnik, polnilec baterije in zvočnike
2) najdem poceni aktivne računalniške zvočnike in jih predelam

Trenutno se bolj nagibam k 2 možnosti, razlog je da bi zelo poceni dobil praktično vse kar rabim, baterije imam doma, rabil bi le modul za polnjenje

Dobrodošla so vaša mnenja, upam da mi boste pomagali pri projektu, ki se ga zelo veselim. Za začetek imam nekaj vprašanj.

1) Kako velikost membrane driverjev vpliva na zvok ? Primerjava npr. 4" in 8" driverjev enake moči, bo večji driver glasnejši ? Predpostavljamo da so ostale karakteristike zvočnikov identične

2) Računalniški zvočniki AC napetost pretvorijo v nizko DC napetost. Če bom npr. rabil z baterijami dovajati 12V, mi bolj priporočate zaporedno vezavo 3 baterij ali jih vežem vzporedno in uporabim nek element (kateri?) ki bo 3.7V pretvoril v 12V ?

3) glede na to da mi kvaliteta zvoka ni zelo pomembna ampak bolj glasnost, se splača komplicirati pri izbiri materiala za ohišje ? Najlažje bi bilo kupiti plastično vodovodno cev in iz nje narediti zvočnik, plastika je lažja in tanjša od lesa.

4) Razmišljam ali bi sploh implementiral bluetooth sprejemnik ali enostavno uporabil 3.5mm kabel. So pri uporabi 3.5mm kabla kakšne izgube napram bluetoothu ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 06, 2019 6:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naročil sem bluetooth ojačevalec:

https://www.ebay.com/itm/TDA7492P-2x25W-Wireless-Bluetooth-V2-1-Audio-Receiver-Power-Amplifier-Board/112146586812?hash=item1a1c751cbc%3Ag%3A-bwAAOSwb15b-5Pv&LH_BIN=1

Zdaj pa rabim vaš nasvet in sicer, kako zadevo napajati. Vežem baterije vzporedno in uporabim vezje ki mi dvigne napetost na 20V ali dam baterije zaporedno, kar potegne za sabo potrebo po protection boardu. Manjka mi še polnilec baterij.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 08, 2019 11:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali tale slika pije vodo ?


whathappens.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  205.65 KB
 Pogledana:  45 krat

whathappens.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 01, 2019 8:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če koga zanima, nekaj novosti. Naročil sem vse dele, ki jih potrebujem za zvočnik. Poganjal ga bo 5S sistem (kasneje ga bom nadgradil na 6S), za varnost bo skrbel poceni BMS, polnil pa ga bom z polnilcem za 5S (kasneje 6S) polnilec. Polnilec ni balance charger, torej ima samo + in -, kar pomeni da se za overcharge zanašam na poceni kitajski BMS Silenced . Ko bom prvič polnil bom namenoma priklopil zaporedno celice različne napolnjenosti in potem bom pozorno spremljal ali zaščita deluje, se pravi ali bo odklopil celice pri 4.2V. Namestil bom tudi varovalko za tok ter termalno tipalo, ki bo sistem odklopilo ko bo temperatura baterij višja od 50C.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 02, 2019 1:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odklopil bo, ko bo prva celica usla cez zgornjo mejo ... Ponavadi je pri kitajckih ta prej na 4.35 kot na 4.20.
Sicer pa pred izgradnjo packa vse celice posamezno loceno napolni in zvezi vzporedno ter pusti par ur: to bo najboljse balansiranje Wink

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 05, 2019 6:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hmm, ampak če nimajo vse enake kapacitete se bo po prvem praznenju tole balanciranje sesulo, ni tako ? Drugače pa mislim dati 5-6 celic zaporedno ter 2-3 vzporedno. Se pravi ultimativno 6S3P. Ali prav razmišljam da bi tole moralo pomagati glede vsega skupaj, se pravi manj verjetnosti da bo šla kakšna celica preko 4.2V, saj se bodo 3 celice v paraleli balansirale med sabo ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 11, 2019 7:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Morda kratek update, medtem ko čakam na 2x25W ojačevalec sem dobil 2x6W ojačevalec in ga povezal z 12W zvočniki in zadeva presenetljivo dobro igra, glasnost je presneto dobra Smile Kar me še bolj utrjuje v mišljenju da so bluetooth zvočniki veliko predragi, mislim da je hardware v 300 evrskem zvočniku vredna največ 50 dolarjev Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shmandi
Član
Član



Pridružen-a: Čet 09 Maj 2013 9:20
Prispevkov: 634
Aktiv.: 4.78
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 12, 2019 9:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

[quote="Sentinel66"]mislim da je hardware v 300 evrskem zvočniku vredna največ 50 dolarjev :)[/quote]

Šm manj. Odpri kakšno Ibizo in boš videl.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
thetilko
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jul 2009 16:03
Prispevkov: 175
Aktiv.: 0.98
Kraj: Celovec

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 16, 2019 9:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za inspiracijo morda pohlej YT kanal imenovan Kirby meets audio. Mislim da naredi tudi kaj takega.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jurk19
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 05 Sep 2019 19:36
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.04

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 15, 2019 7:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zelo zanimiv in zelo uporabno a je vazna napetost za glasnost
?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 15, 2019 8:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zvočnik je bil vmes že narejen Smile
Če sprašuješ za moj ojačevalec, je v njegovem manualu napisana odvisnost moči od napetosti, moč raste z napetostjo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2019 9:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imel bi preprosto vprašanje. Trenutno mi zvočnik poganja 5 zaporedno vezanih baterij, torej 21V. Kot alternativa se ponuja 5 vzporedno vezanih baterij z uporabo step up-a ki dvigne voltažo iz 4.2V na 21V. Če gre verjeti, je izkoristek okoli 80%, kar avtomatično pomeni 20% izgube energije na step up-u.
Zanima pa me naslednje. Ali se lahko vidi/čuti vzporedno namesto zaporedno vezavo še kje drugje ? Npr. na kvaliteti zvoka, itd. ? Glede na to da vzporedna vezava ima nekaj prednosti napram zaporedni kar se tiče enostavnosti polnjenja (možnost uporabe powerbanka za polnjenje zvočnika, avtomatično balansiranje celic med sabo, itd., ne potreba po nošenju polnilca s sabo ker lahko polniš na usb kjerkoli, itd.)

Torej, bo zvok in vse ostalo pri vzporedni vezavi + step-upom enako kot pri zaporedni vezavi, seveda ob upoštevanju da step-up porabi nekaj energije kar pomeni krajši čas igranja ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 19, 2020 8:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vmes sem vse težave rešil z 6S BMSom ki ima tudi balancing, zvočnik super igra.

V naslednji verziji bi rad implementiral še možnost polnjenja telefona preko zvočnika. Zvočnik bi imel torej velik USB izhod, kamor bi priključil kabel in kabel nato na telefon. Doma imam nekaj polnilcev, vendar te polnilci zahtevajo 5V micro usb vhod. Kako bi stvar najlažje rešil ? Trenutno mi pade na pamet, da bi uporabil step-down in ga priključil direktno na 6S 25.2V, vzporedno torej s tem kar gre v ojačevalec. Step-down ustrezne napetosti pa bi priključil kar na powerbank, ki ga tudi imam (powerbank je narejen za 2 4.2V 18650 bateriji, jaz bi pa pač namesto baterij nanj priključil napetost iz step-downa). Bi to šlo oz. je kakšna bolj elegantna rešitev ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Niko58
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 28 Jan 2021 0:13
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.03

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 31, 2021 6:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za manjšanje napetosti lahko uporabis napetostni delilnik, enostavno, seveda so tu izgube na upoeih. Transformator za step-down se mi zdi bolj smiselna resitev.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3462
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 31, 2021 8:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Niko58 je napisal/a:
Za manjšanje napetosti lahko uporabis napetostni delilnik, enostavno, seveda so tu izgube na upoeih. Transformator za step-down se mi zdi bolj smiselna resitev.


A ti bi telefon (1A+) polnil preko delilnika?
Saj se kupi že narejen step dovn z vtičnico.

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group