www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Zastarela el. napeljava
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
rasin
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 09 Maj 2019 21:05
Prispevkov: 7
Aktiv.: 0.12

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 09, 2019 9:27 pm    Naslov sporočila:  Zastarela el. napeljava Odgovori s citatom

Imam vprašanje glede električne napeljave.Namreč v hiši imamo starejšo napeljavo in me zanima če obstaja možnost da samo damo zamenjat zns stikalo z novejšim fid stikalom ter stare varovalke z avtomatskimi.Se zavedam da je napeljava stara ampak finančno nimamo zmožnosti za zamenjavo.Zato prosim brez napadanja in šolanja kwr se zavedamo da je nevarno a žal finančno ne gre menjat celotne napeljave.
Prilagam sliko električne napeljave oziroma omarice.
[imgbad]http://hopsasa/f/3u/C4/4eAMgU1t/img20190509212256.jpg[/imgbad]
Torej zanima me če je možna menjava kot sem vprašal odzgoraj.
Hvala
Lp



Stevec.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  189.88 KB
 Pogledana:  38 krat

Stevec.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rasin
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 09 Maj 2019 21:05
Prispevkov: 7
Aktiv.: 0.12

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 09, 2019 9:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se opravičujem za to ogromno sliko.V predogledu je bila precej manjša.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 09, 2019 10:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preberi si pravila foruma. Nato popravi sliko po pravilih. Nato pa začni s študijem zakonodaje o imštalacijah.

Hiša/stanovanje ni od včeraj. Po zakonu bi morali dati inštalacijo pregledati, kjer bi ugotovili nepravilnosti in napake ter zahtevali sanacijo. Tudi po predelavi je treba upoštevati danes veljane norme. In ne izpred desetletij.

To, da ni denarja ni izgovor. Avta, ki ga ne spustijo skozi tehnični pregled, ni dovoljeno voziti po cesti, ne glede na finančne stiske lastnika.

Tu je isto. Če je vse skupaj dotrajano, je treba menjat vse. Če ni, je dovolj samo menjava in predelava. V to, da ni dotrajano vse skupaj sicer zelo dvomim. Vsaka stvar ima svoj rok trajanja, tudi inštalacija.

Sicer pa, zakaj bi menjal ZNS? Za zdravje, nepremično in varnost ti itak ni mar, kar sem ugotovil iz izjav o tem, da ne bi menjal vsega. ZNS je pa potencialno, v določenih okoliščinah zelo nevaren. Vse skupaj je zelo kontradiktorno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.53
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 09, 2019 10:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbolje ti bo znal svetovati nekdo, ki se poklicno ukvarja z elektroinstalacijami. Na licu mesta se preveri stanje elektroinstalacij, drugače se svetuje po zakonu ali "na pamet".

Škoda ker nimaš v profilu navedeno s kje si, ker bi ti kdo od forumašev lahko koga priporočil.

_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
rasin
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 09 Maj 2019 21:05
Prispevkov: 7
Aktiv.: 0.12

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 10, 2019 9:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz @ lepo sem napisal da se vsega zavedam in da brez napadanja in evoga se najde tvoje sorte "predavatelj"A si se sploh prepričal o mojem stanju?A sploh ves moje bolezni in moje stanje v kerem sem da pljuješ po meni.Da bi dal bog da bi to doživel tudi ti in da bi te vsi v našem Slovenskem sistemu pustili na cedilu pa da te vidim junaka kako bi potem premišljeval in pametoval!!!Dobro pravi pregovor da lačna vrana siti ne verjame.V končni fazi pa nisem prosil za predavanje ampak sem vprašal le eno vprašanje.
Se opravičujem vsem ostalim na tem forumu ampak sem mogel odpisat ker me preveč boli če me napada nekdo ki ne pozna mojega stanja in me pljuje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 10, 2019 10:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Slabo zdravstveno ali finančno stanje ni noben izgovor za zastarelo inštalacijo ali samo delno obnovo le te.

Lastništvo nepremičnine je breme. Tega se v Sloveniji ne zavedamo. In potem, ko nekaj zagori, letijo SMSi z donacijami, rdeči križ in karitas v igri, tednik, ZPM, gasilci ipd. Samo zato, ker lastnik v 50 letih, kolikor je recimo, da je največja starost še sprejemljive inštalacije, ni uspel prihranit par tisočakov za obnovo svoje nepremičnine.

Poglej, po zakonu je treba na 16 let pregledati inštalacijo v stanovanjskih objektih, kar je sicer povsem neustrezno in nesmiselno časovno obdobje. V gospodarskih objektih je to časovno obdobje mnogo krajše, oziroma smiselno. Si jo dal kdaj pregledat?

In 99,99 % ljudi ne izvaja tega doma. Niti ne naredijo meritev po kaki predelavi ali posegu, kar je tudi v nasprotju z zakoni in zdravo kmečko pametjo, saj nepregledana inštalacija ni varna.

Torej pravilen postopek je sledeč:

pokličeš električarja, on naroči preglednika, ki pregleda in izmeri zadeve, če je vse BP, električar naroči odklop glavnih varovalk pri elektru, se odpre obstoječe varovalke, ter začne s sanacijo. Po končanih delih, mora biti inštalacija v skladu z današnjimi normami, opravljen mora biti ponovni pregled in meritve ter zapisnik.

Vse, kar ni narejeno tako, je šušmarjenje in nekaj na fuš. Ko bo gorelo, se ne obračaj na zgornje inštitucije, niti ne na forum, pač pa pokliči šušmarja.

In tvoja inštalacija zagotovo ni primerna za kake nadgradnje. Ker ko enkrat začneš razkopavat po teh starih jajcih, je, kot bi začel brskat po smeteh. Najraje bi vse zabrisal nekam in naredil na novo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rasin
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 09 Maj 2019 21:05
Prispevkov: 7
Aktiv.: 0.12

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 10, 2019 10:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pred malo več kot letom dni so prišli menjat števec in nihče ni nič rekel.Če bi res bilo tako kritično bi najbržnekdo nekaj rekel.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 10, 2019 10:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Taljive varovalke lahko zamenjaš z avtomatskimi vložki, brez poseganja v inštalacijo. Ampak vprašaj se raje, zakaj bi jih oz. zakaj (pre-) pogosto pregorijo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rasin
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 09 Maj 2019 21:05
Prispevkov: 7
Aktiv.: 0.12

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 10, 2019 10:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Žice so po bajti bile vlečene druge leta 1982 in so že one izolirane z plastičnim ovojem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 10, 2019 11:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

rasin je napisal/a:
Pred malo več kot letom dni so prišli menjat števec in nihče ni nič rekel.Če bi res bilo tako kritično bi najbržnekdo nekaj rekel.


Tisti, ki menja števec, ni preglednik, oni bi najraje videli števec v omari zunaj, kjer imajo 24/7 dostop.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 10, 2019 11:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če greš "by the book" kot predlaga qwertz, potrebuješ kakšnih 10 k€.
Če so žice ok in so do enofaznih porabnikov tri žile, potem strošek sanacije ne bo tako velik. Se menjajo varovalke, fid, preveri se dovodno ozemljilo... Tako bi se jaz lotil. Pač najdi električarja, če sam nimaš ustreznega znanja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 10, 2019 12:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S tem, ko ni vse po reglcih, sami sebi, kot stroki pljuvamo v skledo. Cene so zaradi fušarjev nižje, varnost vseh nas je nižja, popravljat za fušarji je luštno. Baje, tako pravijo.

Ko kaj ne dela, ne pride fušar iskat napak in popravljat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 10, 2019 2:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozabil omeniti zlatarske cene elektroprojektantov. Ko sem potreboval gradbeno dovoljenje za dokaj enostaven objekt, en prostor, luči na stropu, par vtičnic na steni, so hoteli imeti za projekt okoli 600 €. Ob takih cenah se sprašuješ kdo je tu nor. Material in delo ne stane toliko kot tisti list papirja, ki ga moraš imeti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 10, 2019 3:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Cene so, kakršne so.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 10, 2019 3:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po svetu in tudi pri nas so napeljave lahko nove in šokantno slabo narejene.

https://www.youtube.com/watch?v=-Q3MYJBImWA


Proti šušmarjem se je treba boriti z vsemi močmi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 1 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group