www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Razsmernik Voltcraft - ozemljitvena sponka?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Serđ
Član
Član



Pridružen-a: Tor 26 Mar 2019 15:54
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.30

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 07, 2019 7:26 pm    Naslov sporočila:  Razsmernik Voltcraft - ozemljitvena sponka? Odgovori s citatom

Živjo!

Doma že nekaj časa uporabljam razsmernik, ki ima še kar zadovoljiv sinusni izhod Smile . Pa vendar, miru mi ne da ozemljitvena sponka na vhodni strani. Zadevo sem odprl, ozemljitvena sponka je seveda privijačena na samo ohišje, in povezana z zaščitnimi kontakti na vtičnici na izhodu. Kaj je namen tega? Da se znebimo statike?
Malo sem pobrskal po navodilih, kjer piše: "Če na električno vtičnico razsmernika priključite naprave z varnostnim vtičem, potem je po potrebi treba izvesti ozemljitev razsmernika. Pri tem imate na voljo ustrezen priključek na razsmerniku (označen s simbolom za zemljo, glejte desni simbol). Uporabljen ozemljitveni kabel (zeleno-rumeni kabel) mora imeti prečni prerez najmanj 6mm2."

Kolikor si predstavljam, je celoten sistem "plavajoč" - nobeden od koncev navitja transformatorja ni vezan z zemljo. Teoretično, bi lahko prijel za eden konec navitja pa mi ne bi bilo nič, praktično pa to ne bi probaval... Rolling Eyes Nevarno bi bilo, če bi prijel za oba konca. Zakaj torej ozemljitev?
Simbol na podatkovni ploščici na zadnji strani razsmernika pravi, da gre za ločeno zadevo. Prilagam sličice za lažjo predstavo in pa shemo, ki sem jo našel.



IMG_20190507_073124.jpg
 Opis:
Podatkovna tablica
 Velikost datoteke:  3.47 MB
 Pogledana:  2 krat

IMG_20190507_073124.jpg



IMG_20190507_072959.jpg
 Opis:
Izhodna stran - nobeden konec navitja transformatorja ni povezan z zaščitnimi kontakti vtičnice
 Velikost datoteke:  2.21 MB
 Pogledana:  4 krat

IMG_20190507_072959.jpg



IMG_20190507_073024.jpg
 Opis:
Vhodna stran, plus in minus vhod ter ozemljitvena sponka
 Velikost datoteke:  3.95 MB
 Pogledana:  4 krat

IMG_20190507_073024.jpg



Načrt-shema Voltcraft razsmernika.pdf
 Opis:
Shema

Download
 Ime datoteke:  Načrt-shema Voltcraft razsmernika.pdf
 Velikost datoteke:  50.57 KB
 Downloadano:  4 krat


_________________
Nisem vseved, vem pa, da nekaj vem...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1614
Aktiv.: 8.19
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 07, 2019 8:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Eden od razlogov bo verjetno zaradi zmanjšanja EMC motenj v okolico.
Si preveril, če je ohišje mogoče spojeno z vhodno minus sponko? Glede na to, da razsmernik nima na sebi FID-a, v sebi pa tudi zagotovo nima njemu enakovredne zaščite, bo pri priključeni ozemljitvi cel sistem izgledal kot TN, če si prav predstavljam?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.52
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 08, 2019 7:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Razlog tiči seveda tudi v napravi, ki jo nanj priključiš.
Imel sem plinsko peč za centralno ogrevanje, ki nadzoruje, ali gori plamen (žarilna sonda). Ko je bil žled, sem to peč gnal na razsmernik. In ni hotela delati, če nisem imel stvari ozemljene in s tem definirane L, N in Pe.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Serđ
Član
Član



Pridružen-a: Tor 26 Mar 2019 15:54
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.30

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 08, 2019 9:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebaveh, EMC motnje bi res lahko bile razlog.
Zjutraj sem premeril in ohišje ni spojeno z vhodno minus sponko. Povezava je le iz ozemljitvene sponke, skupaj z ohišjem in zaščitnimi kontakti vtičnice na izhodu.
Tudi jaz si nekako tako predstavljam, vendar pa bo TN postal, ko se bo v primeru okvare eden konec navitja dotaknil ohišja - s tem bo eden konec navitja neposredno ozemljen in s tem določena "ničla". V primeru, ko pa je vse ok, ni nobeden konec izhoda transformatorja povezan z zaščitno sponko in je sistem vseeno v zraku, kljub ozemljenem ohišju. Ne vem če si prav predstavljam, tako si razlagam jaz, naj me kdo popravi, če je narobe.

BojanR, do zdaj sem priključeval porabnike, ki so bili v izoliranem ohišju, s tem niso potrebovali zaščitnega kontakta. Sedaj pa bi zadevo rad uporabil (glede na sinusni izhod), za pogon črpalke centralnega ogrevanja. Lahko zadevo ozemljim z skupaj z ozemljitvijo hiše? Če zadevo ozemljim potem v primeru okvare npr. eden konec navitja transformatorja se dotakne ohišja, to postane sistem TN, tako se določi "ničla" enemu koncu navitja.
Še vseeno se mi zdi, da je bolje da zadeve sploh ne ozemljim. Nikjer še nisem zasledil dovolj prepričljive razlage, da bi to naredil.

Sem dodal še par slik, ko sem zvečer zadevo dal narazen. Žica gre iz zaščitnih kontaktov pri vtičnici na sponko za ozemljitev.



IMG_20190508_195745.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.15 MB
 Pogledana:  2 krat

IMG_20190508_195745.jpg



IMG_20190508_195444.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.19 MB
 Pogledana:  2 krat

IMG_20190508_195444.jpg



IMG_20190508_194930.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.55 MB
 Pogledana:  1 krat

IMG_20190508_194930.jpg



IMG_20190508_194857.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.95 MB
 Pogledana:  1 krat

IMG_20190508_194857.jpg



IMG_20190508_194816.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.2 MB
 Pogledana:  2 krat

IMG_20190508_194816.jpg



_________________
Nisem vseved, vem pa, da nekaj vem...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 10, 2019 10:55 am    Naslov sporočila:  Re: Razsmernik Voltcraft - ozemljitvena sponka? Odgovori s citatom

Serđ je napisal/a:
Kolikor si predstavljam, je celoten sistem "plavajoč" - nobeden od koncev navitja transformatorja ni vezan z zemljo. Teoretično, bi lahko prijel za eden konec navitja pa mi ne bi bilo nič, praktično pa to ne bi probaval...

Tako je. To je sistem IT.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Serđ
Član
Član



Pridružen-a: Tor 26 Mar 2019 15:54
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.30

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 10, 2019 8:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo sem brskal in našel 2 razloga, zakaj inverter ozemljiti... dodano v priponki (prva slika).
Ali se potem zadeva lahko ozemlji na takšen način kot sem zrisal na drugi sliki, če si predstavljam prav ali je bolje brez povezave "-" pola akumulatorja z zemljo? Sepravi samo ohišje, povezano z ozemljitvenim kontaktom vtičnice, vezano na hišno ozemljitev?



Namen ozemljitve inverterja-razsmernika.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  103.71 KB
 Pogledana:  12 krat

Namen ozemljitve inverterja-razsmernika.jpg



IMG_20190510_200744.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.33 MB
 Pogledana:  9 krat

IMG_20190510_200744.jpg



_________________
Nisem vseved, vem pa, da nekaj vem...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 330
Aktiv.: 1.84

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 13, 2019 10:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da ne odpiram nove teme, ker gre za podobno stvar - gre za sinusni razsmernik v avtodomu, ki je v planu izdelave:
- avtodom ima priključek za zunanjo napetost 230V
- postavil bi ločilno stikalo 1-0-2, na enko bi vezal 230V, ki pride po kablu iz kampa, na dvojko pa izhod iz razsmernika (da se nikoli ne »srečata«)
- minus akumulatorja (oz. obeh - startnega in bivalnega) je seveda na masi vozila

Vprašanja:
- ali naj tudi RU-ZE iz zunanjega dovoda 230V žilo vežem na ohišje vozila?
- ali naj na maso vežem še ozemljitev iz razsmernika, če jo ima (nimam ga še)
- ali lahko izza dovodov 230V postavim FID 30mA
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 13, 2019 1:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Fantocci je napisal/a:
- ali naj tudi RU-ZE iz zunanjega dovoda 230V žilo vežem na ohišje vozila?
Rekel bi, da je ohišje vozila tukaj pravzaprav ohišje 'naprave', torej mora biti ozemljeno in sicer zato da ščiti tiste, ki so zunaj v bližini vozila.

Fantocci je napisal/a:
- ali naj na maso vežem še ozemljitev iz razsmernika, če jo ima (nimam ga še)
To smo že zaključiti, da.

Fantocci je napisal/a:
- ali lahko izza dovodov 230V postavim FID 30mA
Da, zakaj pa ne?

Če se motim, naj me kdo popravi...


Nazadnje urejal/a bostjang Pon Maj 13, 2019 3:24 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Serđ
Član
Član



Pridružen-a: Tor 26 Mar 2019 15:54
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.30

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 13, 2019 3:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po vsem, kar smo predebatirali naj bi veljala skica, ki sem jo objavil v mojem zadnjem postu (sem dodal v priponko še enkrat).
Povezava med "-" terminalom in sponko za ozemljitev (s tem ohišjem) služi v primeru okvare na vhodni strani (12V akumulator), npr. če se plus iz nekega razloga pritisne ohišja, pregori varovalka, ki je implementirana v samem razsmerniku. Vseeno je pametno dodati zunanjo na samem kablu, da potem ko pride do napake in pregori varovalka, ne razdiramo celotnega razsmernika.

Povezava ozemljitvene sponke z obstoječo hišno ozemljitvijo ali drugo, služi zaradi:
- morebitne statike, ki nastane pri inducirani napetosti na izhodu
- ali statike iz kakršnegakoli drugega vzroka
- EMC motenj...

FID pri omrežju - da, vendar pa FID-a na sam razsmernik ne bi dodajal, ker ne opravi nobene vloge, saj je sistem "plavajoči" - sam razsmernik ima na zadnji strani ločilni simbol (nobeden od obeh koncev transformatorja ni povezan z zemljo in s tem ni določena ničla). Če pride do napake na izhodni strani in se eden konec navitja pritisne ohišja, nam ob dotiku železnega ohišja na napravi (samega razsmernika ali porabnika priključenega na izhod) ne bo nič, tudi če je ohišje povezano z ozemljitvijo, kar služi za zgoraj omenjene tri točke. Če se ohišja pritisne še drugi konec navitja (kar je malo verjetno) pa tako pregori varovalka na izhodni strani.
Lahko pa se tudi motim, če se naj me kdo popravi...

Lp.



Ozemljitev razsmernika - končna skica.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.21 MB
 Pogledana:  0 krat

Ozemljitev razsmernika - končna skica.jpg



_________________
Nisem vseved, vem pa, da nekaj vem...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 13, 2019 3:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Serđ je napisal/a:
FID pri omrežju - da, vendar pa FID-a na sam razsmernik ne bi dodajal, ker ne opravi nobene vloge, saj je sistem "plavajoči" - sam razsmernik ima na zadnji strani ločilni simbol (nobeden od obeh koncev transformatorja ni povezan z zemljo in s tem ni določena ničla). Če pride do napake na izhodni strani in se eden konec navitja pritisne ohišja, nam ob dotiku železnega ohišja na napravi (samega razsmernika ali porabnika priključenega na izhod) ne bo nič, tudi če je ohišje povezano z ozemljitvijo, kar služi za zgoraj omenjene tri točke. Če se ohišja pritisne še drugi konec navitja (kar je malo verjetno) pa tako pregori varovalka na izhodni strani.
Lahko pa se tudi motim, če se naj me kdo popravi...

Na začetku imamo IT sistem. Če pride do napake na izhodni strani in se eden konec navitja pritisne ohišja dobino TN sistem, kar pomeni, da smo ogroženi, če se dodaknemo edena od izhodnih vodnikov.
Zato je pri IT sistemu pogosto indikator 'neplavanja', ki nas opozarja, da moramo poiskati napako, preden se zgodi še druga, ki koga ubije.
Če je v inštalaciji FID in ga postavimo na izhod preklopnega stikala, nas bo ščitilo tudi pred tem.

Mogoče pa se tudi jaz motim...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Serđ
Član
Član



Pridružen-a: Tor 26 Mar 2019 15:54
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.30

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 15, 2019 9:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:

Na začetku imamo IT sistem. Če pride do napake na izhodni strani in se eden konec navitja pritisne ohišja dobino TN sistem, kar pomeni, da smo ogroženi, če se dodaknemo edena od izhodnih vodnikov.
Zato je pri IT sistemu pogosto indikator 'neplavanja', ki nas opozarja, da moramo poiskati napako, preden se zgodi še druga, ki koga ubije.
Če je v inštalaciji FID in ga postavimo na izhod preklopnega stikala, nas bo ščitilo tudi pred tem.


bostjang je napisal/a:
TN sistem, kar pomeni, da smo ogroženi, če se dodaknemo edena od izhodnih vodnikov.
Prav imaš. Predvidevam, da si mislil faznega. Če za primer vzamemo razsmernik - eden konec navitja, ki se je dotaknil ohišja, tako postane nevtralna točka sistema in ni nevaren (s tem tudi samo ohišje) na dotik. Nevarno postane, če se primeš drugega - faznega vodnika, je pa malo verjetno da do tega pride...

Kolikor vem, FID ima strogo določen fazni "L" in ničelni dovod "N", sepravi na "L" se priključi faza in ne nula in pri "N" ničelni dovod in ne faza. Razsmernik ima "plavajoči" izhod. Nobeden od obeh koncev navitij ni povezan z zemljo (IT sistem). Če pride do napake na izhodni strani in se eden konec navitja pritisne ohišja, dobimo TN sistem, vendar pa ni nujno, da je tisti konec navitja, ki je prišel v stik z ohišjem povezan na ničelno "N" sponko FID-a. 50% možnosti je, da bo FID pravilno deloval...
Drugače bi bilo, če bi eden konec transformatorja povezal neposredno z zemljo in s tem določil nevtralno točko, vendar s tem spremeniš originalno stanje samega razsmernika, ki pa ima ločen izhod... To ne vem, če kdo dela... Prav tako ne vem, če kdo na samo zadevo priklaplja FID.
Najbolje bi bilo razsmernik sploh ne ozemljiti, vendar če priklopimo ozemljen porabnik, kot je npr. črpalka centralnega ogrevanja, je tu spet problem. Spet ob okvari na sami črpalki, postane eden konec navitja ozemljen... Brick wall
Jaz bi v tem primeru zadevo samo ozemljil zaradi razlogov omenjenih v prejšnjih postih. Če pride do napake se tisti konec navitja pač stakne ohišja, s tem pa ohišje razsmernika (ali porabnik z kovinskim ohišjem) potencialno ni nevaren na dotik.
Lahko pa se tudi motim, glede FID-a Rolling Eyes
Lp.

_________________
Nisem vseved, vem pa, da nekaj vem...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 15, 2019 10:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Serđ je napisal/a:
Lahko pa se tudi motim, glede FID-a :roll:

Rekel bi, da ja. FID izklopi, če razlika (ali vsota gledano v isti smeri) tokov med vodniki, ki gredo skozenj preseže določeno vrednost. Priključka za ozemljitev nima.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Serđ
Član
Član



Pridružen-a: Tor 26 Mar 2019 15:54
Prispevkov: 18
Aktiv.: 0.30

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 15, 2019 12:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:

Rekel bi, da ja. FID izklopi, če razlika (ali vsota gledano v isti smeri) tokov med vodniki, ki gredo skozenj preseže določeno vrednost. Priključka za ozemljitev nima.


Potem po tvoje, lahko na FID poljubno pripelješ "L" in pa "N" v razdelilni omarici v hiši, sepravi da nima veze, kam je priklopljena faza in kam ničla? Ne vem... še nisem sprobal.

_________________
Nisem vseved, vem pa, da nekaj vem...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group