www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

fi cevi do radiatorjev

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.53
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 28, 2019 9:31 am    Naslov sporočila:  fi cevi do radiatorjev Odgovori s citatom

V planu je obnova kurilnice. Da ne bom nekaj na pamet lotal skupaj, me zanima ali obstaja kak priročnik na to temo.
Zanimajo me mere cevi vodov od razdelilca do radiatorjev in kako jih reducirat glede na vsak odcep (radiator).
V sistemu bodo 4 veje in ena rezerva.
Ali je razdelilec smiselno kupiti narejen ali bolje da ga zlotam? Iz katerih mer cevi bi ga lotal?

Dobrodošlo čimveč informacij na to temo.

_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 18.03
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 28, 2019 9:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DN25 glavni razvod na črpalke, od črpalk naprej 20, na radiatorje pa 18.

Imam tudi 4 linije od tega je ena še prosta.

Malo mi je edino žal, ker je peč močna, da nisem dal večjih cevi od peči do zalogovnika, bi iz peči več vode odjemalo, ampak baker niti ne vem, če je več od DN25.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 28, 2019 9:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Verjetno boš lotal bakrene cevi. Če črpalka deluje neprekinjeno, je lahko dimenzija vsaj za eno stopnjo manjša. Okoli peči običajno dajejo 22mm, 20 ne obstaja. Če je večji sistem, okoli peči daš 28mm. Za razvod na začetku tako kot okoli peči, potem sorazmerno manjšaš. Za zgornje veje, kamoro gre topla voda raje kot navzdol, je 12mm za radiator dovolj, še dva lahko daš na 12mm, če sta manjša. 15mm, je za vsaj 2 ali 3 radiatorje, oziroma za radiator navzdol. 18mm je za več radiatorjev.

Nekoč smo dajali črne železne cevi 5/4 cole okoli peči, razvod na začetku 5/4 ali 1 cola, potem 3/4 in za radiatorje 3/8 ali 1/2 navzdol oziroma 1/2 za dva radiatorja, navzgor je dosti 3/8.

To je tako, kot pri žicah, presek/premer in malo sorazmerno pa je ok. Če je hiša dobro izolirana je dimenzija spet lahko za eno stopnjo manjša. Včasih so precej predimenzionirali, saj so bile izgube večje, grelo pa ni 24/7 in je bilo v kratkem času treba segreti prostore, zato so bili premeri večji.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2019 12:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jest pretankih cevi (onih "šminkerskih") ne bi dajal, da ne bi bil kje potem premali pretok. Saj če je večji kot treba, se itak lahko s spodnjimi ventili uravnoteži hidravlično ... Problematični znajo biti oni cevni kopalniški, ki delujejo kot nekakšen "kratki stik" za inštalacijo ... Njim bi še šel lahko tanek vod.

Nikakor pa ne bi dajal manjših cevi za odvod vode iz radiatorjev. Pri pretankih ceveh IMHO preveč duši obtočno pumpo. Sam sem si (v bloku dvocevni sistem) naredil dotok tople vode odpodaj (pri izr.ventilu), pa se eventuelni "sludge" ne nabira na spodnjem ventilu, ampak na nasprotnem koncu radiatorja, topla ohlajena voda pa se dviga ... Mogoče to ni pametno, ma pri meni se obnese ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.53
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2019 1:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na dveh vejah bodo 3-4 radiatorji, na eni 2 +manjši bojler (žal ne gre drugače)
Od razvoda naprej bi uporabil 22mm in postopoma reduciral do 15mm, kolikor bo tudi do vsakega radiatorja.
Večja uganka mi je presek cevi od peči do razvoda. To bi lahko uporabil tudi kot neprestano kroženje vode skozi peč zaradi temperaturnih šokov (namesto ladomata). Pumpe bi zalaufale šele ko bi ta voda bila ogreta na določeno temperaturo.

@Spayki, za kopalniški radiator bom glede na omenjeno uporabil raje 12mm priklop.

_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 18.03
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2019 9:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ladomat je ravno zaradi temperaturnih šokov...
_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 29, 2019 9:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ElGrigon je napisal/a:
DN25 glavni razvod na črpalke, ...


Za 80kW peč ? - Ja saj vem, da je nima pa vendar malo preveč čez prst računamo.

Ko sem delal svojo kotlovnico sem nekje na netu (podsvojostreho.net ?)dobil tabele v povezavi s kW.
Tudi moja peč ima priključke 2" pa je povezana z CU28mm na zalogovnik in razdelilec.
Če bi takrat dal CU35mm bi bilo precej boljše.

Tudi pri radiatorjih je potrebno upoštevati kW. Na vrhu je vsak radiator topel - koliko pa greje je pa druga. Če je mrzel od polovice navzdol potem je podhranjen in če so cevi pretanke se ponavadi nabije črpalko do konca (ali kupi močnejšo) in potem cele noči poslušaš šumenje vode v ceveh,... Confused

Tista ideja z dodatno črpalko "rezerva", ki bi jo verjetno "pobrikal" zgoraj ni slaba.
Ladomat je skoraj brez veze dajat, če nimaš zalogovnika.
Cevi med pečjo in razdelilcem pa daj vsaj CU35mm, če je peč okrog 30kW.

Še en link z okvirnimi cenami in dimenzijami: https://www.instal.si/bakrene-cevi

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group