www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

TDA1085C

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
pentoda
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Maj 2019 13:40
Prispevkov: 15
Aktiv.: 0.26
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 01, 2019 11:34 am    Naslov sporočila:  TDA1085C Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Najprej naj pojasnim , da po izobrazbi nisem elektronik, ampak elektrotehnik jakega toka in to še iz tistih starih časov, ko smo se delili na šibki tok in jaki tok. Kljub temu sedaj, ko imam več časa, sestavim kakšno enostavnejše elektronsko vezje, ali ga popravim. Ljubezen do elektronika je ostala kljub temu, da se z njo nisem profesionalno ukvarjal.

Prišel sem na idejo, da bi izdelal regulacijsko vezje za krmiljenje univerzalnega (AC/DC) motorja s komutatorjem in taho generatorjem, takšnega kot jih zadnji čas najdemo v odsluženih pralnih strojih. Motorček ima moč približno 400W in okoli 13000 o/min. Takšen motor se mi zdi precej uporabnejši od predhodnih asinhronskih, ki so bili zelo šibki. Recimo za pogon majhnega brusilnega stroja, ali česa podobnega. Res se mi zdi škoda, da gre vse to v kosovni odpad.
Ko sem iskal kakšno primerno shemo za ta moj projekt, sem naletel na TDA1085C, integrirano vezje, ki je bilo razvito prav v ta namen. Po mojih podatkih so ga vgrajevali v svoje pralne stroje tudi v Gorenju. Žal v primerkih drugih znamk, ki so prišli v moje roke, ti niso bili uporabljeni. Pozanimal sem se na spletu in ugotovil, da se ta integrirec še dobi. Iskal sem primerno shemo s pripadajočim načrtom za tiskano vezje, vendar nisem naletel na nič uporabnega. Zanima me, ali je kdo izmed vas že izdelal kaj podobnega. Mogoče hrani kje načrt primernega tiskanega vezja, ali ima kakšen nasvet v zvezi s tem. Česarkoli od tega bom zelo vesel.
Lep pozdrav
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 05, 2019 6:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na tem linku Imaš shemo in tudi že narejeni eagle projekt. Jaz sem si naredil po tem vezju in deluje. Glede čipa pa je tako, če ga boš uspel dobiti v Sloveniji, ali vsaj v Evropi boš kar dolgo iskal. Ker je zelo težko dobavljiv. Na ebay-ju ga boš še dobil od kitajcev, drugje pa zelo težko. Ker je čip že šel zdavnaj iz proizvodnje. Druge elemente pa ni težko dobiti. Dobiš vse na Farnellu.

Priporočam pa, da k temu vezju dodaš 3 releje. En za vklop, drugi za smer in tretji za motor z tremi statorskimi navitji, kateri imajo možnost za dve brzini.

Če se ti ne mudi, ti lahko v soboto, ko bom doma pošljem mojo vezje predelava tega z releji v eaglu in tudi datoteke za izdelavo tikanine. Najprej pa naroči čip z ebay-a z kitajske.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 05, 2019 6:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Slika mojega vezja. S tem,da sem eksperimentiro še nekaj z tahosignalom.


49321370_2081408038592112_8808025021176872960_o.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  408.71 KB
 Pogledana:  19 krat

49321370_2081408038592112_8808025021176872960_o.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pentoda
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Maj 2019 13:40
Prispevkov: 15
Aktiv.: 0.26
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 05, 2019 8:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen Damjango

Najlepša ti hvala za poslan link. Ko sem videl , da je ta naslov v nemščini, mi je bilo takoj jasno zakaj ga nisem mogel izslediti. Vedno iščem v angleščini. Ja točno to potrebujem, varianto s taho generatorjem, samo z navadno regulacijo motorček ni več polnokrven. Kakor razumem si ti celotno vezje še nadgradil. Dodatni releji se mi zdijo zelo uporabni. Sem ravno razdrl skurjeno ploščo od pralnega stroja od Gorenja in pobral dol štiri releje, mogoče bi mi prišli prav ravno na tej ploščici. Tako da ja, če imaš to že pripravljeno v eaglu bom zelo vesel, če mi lahko posreduješ datoteko tvojega načrta za tiskano vezje.
Še dobro, da mi sine hodi na srednjo elektro šolo, tako da mi lahko kaj razloži glede uporabe eagla, tam namreč uporabljajo isti program. Moja glava je že bolj Brick wall .
Pri svoji registraciji sem navedel tudi g-mail, upam da je to dovolj, da mi pošlješ podatke. Če pa je potrebno še kaj storiti v zvezi s tem pa mi prosim sporoči, da to uredim. Sem čisti začetnik tu gori. Do sobote pa seveda lahko mirno počakam.
Hvala še enkrat, že s tem linkom si mi v vsakem primeru veliko pomagal.

Lep pozdrav
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 02, 2021 9:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moj izdelek. Krmilna elektronika za univerzalni kolektorski motor iz pralnega stroja s čipom TDA1085C.


20200731_095300.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.91 MB
 Pogledana:  8 krat

20200731_095300.jpg



20200731_095554.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.77 MB
 Pogledana:  20 krat

20200731_095554.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ecobra
Član
Član



Pridružen-a: Pet 27 Jun 2014 14:16
Prispevkov: 310
Aktiv.: 2.61
Kraj: Radeče

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 04, 2021 1:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče bi pa naredil krmiljenje elektromotorja s pomočjo arduino-ta. Regulacija s povratno informacijo (taho).
Prilagam link tukaj.
Zelo dobro opisano in priložen program.
l.p.

_________________
Luna sije, pa ne greje.
Piška pije, pa ne šči...
Uzdaj se use i svoje kljuse.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group