www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Toplovod
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 09, 2019 9:41 am    Naslov sporočila:  Toplovod Odgovori s citatom

Pozdravljeni, na novo sem preseljen v stanovanje, ki se ogreva s toplovodom. Verjetno energetika ljubljana. Pred vsakim stanovanjem je števec, na radiatorjih ni nobenih senzorjev, itd. Imam par vprašanj, zelo bom vesel, če mi boste na njih odgovorili.

1) Topla voda priteče v radiatorje, odda toploto, se ohladi, nato jo ponovno zamenja topla voda. Ta cikel se ves čas ponavlja. Glede na to, da na radiatorjih ni nobenih senzorjev, se verjetno voda menja na nek točno določen časovni cikel, določen s strani toplarne ?

2) V kolikor zgornje napisano drži, ali je mogoče, da se voda v radiatorju zamenja, še preden je temperatura vode v radiatorju enaka temperaturi zraka v prostoru ? V kolikor to drži, bi lahko rekli, da gre nekaj vode v nič ? Bi naprimer ventilator nad radiatorjem ali radiator z boljšim prenosom toplote poskrbel, da gre manj toplote v nič in bi s tem prihranili ?

3) Radiator ima vrtljivi gumb. Kako točno on določa kako topel bo radiator. Ali upravlja količino vode, ki steče v radiator, ali omeji pretok ali kaj drugega ?

4) Trenutno imam plan v stanovanju ogrevati samo tisto sobo v kateri se zadržujem veliko časa. Vrata in okna so na novo menjana, tako da na tem mestu je izolacija dobra. Stene niso izolacijsko sanirane, gre za stanovanje grajeno okoli 1940, so pa stene izredno debele. Kakšen prihranek lahko pričakujem ob ogrevanju samo ene sobe cca 20m^2 napram ogrevanju celotnega stanovanja cca 60-70m^2 ?

5) Še kakšen nasvet za mesečni prihranek pri ogrevanju ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 09, 2019 10:43 am    Naslov sporočila:  Re: Toplovod Odgovori s citatom

Sentinel66 je napisal/a:
Pred vsakim stanovanjem je števec

moč ogrevanja = razlika temperatur (v st.C) x 4,2 x (pretok (v m3/h) / 3,6)

Primer:

dovod v radiator = 60° C ;
odvod iz radiatorja = 50° C ;
pretok skozi radiator = 0,2 m3/h .

moč = (60-50) x 4,2 x (0,2/3,6) = 2,3 kW

_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Halon
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Apr 2010 10:02
Prispevkov: 80
Aktiv.: 0.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 09, 2019 11:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če nimaš na vsakem radiatorju posebej, imaš mogoče tipala na vstopu v stanovanje.
Če tudi tam nimaš nobenih tipal in števca, je potem verjetno skupni števc za cel stanovanjski blok. Potem se pa deli na stanovalce ali na kvadraturo. Vprašaj hišnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 09, 2019 11:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovore !

Kot rečeno je števec pred stanovanjem. V kolikor res meri temperaturo in pretok, potem z dodatnimi ukrepi ne bom uspel privarčevati, tako pride v poštev samo izolacija stanovanja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 09, 2019 11:23 am    Naslov sporočila:  Re: Toplovod Odgovori s citatom

Sentinel66 je napisal/a:
Pred vsakim stanovanjem je števec, na radiatorjih ni nobenih senzorjev, itd.


Seveda ni nobenih indikatorjev na radiatorjih, ker je za vsako stanovanje vgrajen KALORIMETER, ki je edina verificirana naprava za natančno merjenje dovedene toplotne energije.

In če nadaljujem z odgovorom na 2. vprašanje... prav nič toplote ne gre v nič če gre topla voda nazaj v omrežje, ker kalorimeter meri dovedeno energijo na podlagi razlike temperatur vode in pretoka.

Seveda bo poraba manjša, če ne ogrevaš vseh sob, porabo lahko spremljaš sproti, če imaš vizualen dostop do kalorimetra, da lahko sproti odčitavaš številke.

več o indikatorjih tudi tukaj: https://s5tech.net/viewtopic.php?f=35&t=15664

in še kje bi lahko našel take in podobne informacije
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Obelix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Maj 2008 13:59
Prispevkov: 1862
Aktiv.: 9.64
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 09, 2019 11:24 am    Naslov sporočila:  Re: Toplovod Odgovori s citatom

Sentinel66 je napisal/a:
... Pred vsakim stanovanjem je števec, na radiatorjih ni nobenih senzorjev, itd...


Če je pred vsakim stanovanjem števec, ne potrebuješ na radiatorjih tipal. Števec meri razliko med temperaturo dotoka in odtoka in pretok. Iz tega "izračuna" porabljeno energijo.

Varčuješ lahko s termostatskimi ventili na radiatorjih, ki bodo odpirali/zapirali posamezen radiator.

Če hočeš biti "in", opremiš ventile z motornim pogonom in preko "pametnega" telefona (tablice, itd.) odpiraš, zapiraš, varčuješ ... mogoče še kaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 09, 2019 1:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No super, samo da je po porabi. Sem se bal da gre po pavšalu in mi je malce škoda plačevati za prostor, ki ga ne bom ogreval. Komaj čakam na prvi račun, da vidim kakšna je poraba in se odločim ali grem v investicijo izolacije Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 09, 2019 1:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da ne boš presenešen in/ali razočaran... obračun ogrevanja tudi pri kalorimetrih ni izključno po porabi, imaš namreč tudi fiksni del, ki je sestavljen iz neke vrste omrežnine, verjetno poleg tega še kakšen pavšal na kvadraturo, ... bodo vedeli povedati kaj več o tem tisti, ki plačujejo tako ogrevanje, seveda pa boš še najbolj točne informacije dobil od tistega, ki ti bo račun za ogrevanje izstavil. Informacije so ti seveda dolžni dati, odgovoriti na vprašanja in pojasniti nejasnosti.

V primeru indikatorjev na radiatorjih je pretežen del računa pavšal, dinamičen po "izmerjeni" porabi pa je le majčken del in zelo malo vpliva na račun, tako da je to legalen nateg + vsake toliko let menjava indikatorjev na stroške... se ve čigave. Evil or Very Mad
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 09, 2019 1:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem pisal na energetiko in čakam njihov odgovor. Ali je pri toplovodu tudi kakšna varianta menjave ponudnika ali je samo en, energetika ljubljana ? Morda še podvprašanje, nikjer ne porabljam tople vode razen pod tušem. Trenutno imam velik bojler, naštiman na eco. Se mi bi splačalo investirati da se mi to preveže tako, da bi tudi tuš imel na toplovod priključen ? Ali se mi morda bolj splača kupiti peno in dobro prekriti bojler za boljšo izolacijo ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 09, 2019 6:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Sentinel: nič slabega ne mislim, samo povej koliko si star. Glede na popolno življensko neizkušenost. (no ja, tudi mi "starejši" smo nekje začeli znanje nabirat Whistle )

Pa še odgovor, da ne bom totalno offtopic.
V radiatorjih je umazana voda - ki stalno kroži v zaprtem tokokrogu. V tušu pa pitna. Tako da (za domačo rabo) topla voda za tuš iz vročevoda - no go.

Pa še medklic: računa za ogrevanje ne boš vesel. Ziher.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 09, 2019 7:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sanitarno vodo se lahko ogreva s toplovodom, enako kot pri centralni kurjavi... rabi le bojler z izmenjevalnikom, ker navaden električni tega nima, ampak to je že dodatno.

Pri toplovodu verjetno ni tako kot pri elektriki, da bi izbiral ponudnika, ne vem, mogoče pa ja, vprašaj trenutnega ponudnika Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 09, 2019 10:59 pm    Naslov sporočila: icon_great  Odgovori s citatom

S temi kalorimetri na vhodu v stanovanje je malo bolj tako ... v 90% slučajev so po uveljavitvi onega zakona vse skup na hitrco in najceneje montirali in to tako, da niso vgrajevali by-pass ventila na dodatni pentlji za kalorimetrom, ampak samo le tega vmes na odrezane cevi v jaških/dovodih Ceneje seveda in pa tudi dostikrat ni bilo placa za montirat oni dodatni ventil in 1m cevno pentljo.

Rezultat tega je, da pri manjših pretokih kalorimeter ne kaže prav (kaže preveč!) zaradi podhlajenih radiatorjev. Potem pa imaš npr. pri 400L/h pretoka par °C razlike med temperaturama in/out vode, pri npr 50L/h ali manj pa 25°C. Iz tega si lahko izračunaš, da pri tako malih pretokih plačuješ najmanj duplo !

Zaradi takih štosov, sem si jaz pred leti predelal interno napeljavo in izoliral cevi ter obrnil tok vode na radiatorjih (izdelal in vgradil protitočni dvojni serijski topl.izmenjevalec z mimotokom 20% pred vsemi radiatorji = rezal cevi) ter izoliral notranje cevi po stanovanju. Potem sem si pa še hidravlično uravnotežil zadeve in montiral navadni radiatorski Herz termostat pri tleh v dnevni za celo stanovanje. Vmes sem tudi od znotraj opral brez demontaže vse stare (40let) železne solidne radiatorje in celo napravil preko dodatnega ventila "robota", ki mi je on/off odpiral vodo Twisted Evil , ki pa je po treh letih crknil in ga ne uporabljam več, ker ni bilo bistvenega dodatnega haska z njim. Rolling Eyes ...

Nič nisem varil, sem prevezal zadeve s specialno gumi cevjo vse. Imam delujočih 5 radiatorjev (različne moći in velikosti), pritegnjenih glede na potrebne temperature v različnih prostorih. Pretok imam nekje dobrih 100L/h in porabo 1.400kWh za 44m2-22,5°C v stanovanju na Obali. Blok je neizoliran in imam eno najmanjših potrošenj. Sosed višje nad mano v enakem stanovanju ima z avtomatskimi ventili na radiatorjih še 500kWh višjo porabo.

Brez te moje "zezancije", ki me je stala materialno 300eur in kar nekaj lastnega dela zraven, bi bil pretok glede porabe na kalorimetru nekje optimalno za stanovanje tu 200L/h, da bi bila cifra porabe realna. Torej se naštima na glavnih ventilih pred stanovanjem polovico maximalnega pretoka npr. za najmanj plačat za solidno gretje.

Investicijo sem si finančno brez dela izplačal že prvo zimo Razz ... po dveh letih sem bil že v plusu. Ne bi pa kaj takega priporočal komu drugemu izvest ... ampak jest sem zmeraj izvajal kakšne inovacije, tudi če je bila izguba denarja in časa. Se pač marsikaj naučiš iz "experimentov" Dancing ...

...Če koga extra zanima, lahko probam najt v arhivu surovo sliko onega DIY izmenjevalca toplote ...

Ps.: vse prostore v stanovanju je treba vsaj malce ogrevat, ne samo enega na full, ki ga rabiš, ker ne prišparaš kaj dosti ... Pa tudi bojlerji obstajajo za priklop na toplo vode (so kombinirani in imajo vgrajen topl.izmenjevalec, da se voda centralne ne meša s pitno), samo je to potrebno napeljat dodatno in se ne ve koliko se to splača. So dražji in pri nas smo jih imeli (dokler ni bilo po porabi) v par stanovanjih, pa so jih pometali ven, ko so dobili prvi račun za ogrevanje po novem pred leti ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 10, 2019 9:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vprašal bi še kako deluje radiator. Verjetno bolj ko ga zavijem, manjši je pretok skozi njega in posledično v tistem času ko toplarna porine vodo naprej, steče v njega manj tople vode ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.82
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 10, 2019 9:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Rezultat tega je, da pri manjših pretokih kalorimeter ne kaže prav (kaže preveč!) zaradi podhlajenih radiatorjev. Potem pa imaš npr. pri 400L/h pretoka par °C razlike med temperaturama in/out vode, pri npr 50L/h ali manj pa 25°C. Iz tega si lahko izračunaš, da pri tako malih pretokih plačuješ najmanj duplo !

Spayki ali lahko tole razložiš malo bolj podrobno. Po moji logiki kalorimeter za pravilni izračun toplotne energije, ki je ostala v stanovanju potrebuje 3 cifre: vstopno temperaturo vode, izstopno temperaturo vode in pretok. Katera od teh meritev je tako zelo napačna pri majhnih pretokih, da kaže 100% preveč? Za kakšne pretoke pa je kalorimeter deklariran?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
nima
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Feb 2014 14:03
Prispevkov: 192
Aktiv.: 1.56
Kraj: Bakovnik

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 10, 2019 10:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vsi kalorimetri imajo minimalen pretok, ki še dopušča približno točno meritev.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 1 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group