www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Nižja obračunska moč
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 18, 2019 2:38 pm    Naslov sporočila:  Nižja obračunska moč Odgovori s citatom

Pozdravljeni. Trenutno sem priključen na 6kW obračunsko moč, kjer je cca 11€ fiksnih stroškov. Ponudnik mi nudi še 3kW obračunsko moč, ki je pol cenejša. Ker v stanovanju živim sam, bi rad ugotovil ali bi za mojo porabo bila primerna tudi manjša obračunska moč. Imam pa težavo da to prvič računam in ne vem kako se stvari lotiti. Torej:

1) ali moram izračunati svojo največjo porabo v danem trenutku, ki ne sme nikoli presegati 3kW ?

2) ali moram izračunati svojo porabo v nekem času, npr. enem mesecu in ugotovim ali bi pasal v nižji razred ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 18, 2019 2:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem vmes že sam pobrskal po spletu in našel odgovor, bom pa napisal tukaj da še potrdite.
Torej, nič ne bo z manjšo obračunsko močjo. Še več, že pri 3kW 16A varovalki bi znal kdaj priti blizu roba, če bom npr. kuhal ob enem pa sesal.
3kW bi znalo biti premalo samo za štedilnik, če bi vse plošče prižgal.
Takole iz glave bom naštel moje porabnike, recimo worst case scenario.

1. štedilnik steklokeramični 1kW-3kW
2. sesalec 2.5kW
3. računalnik 0.3kW
4. pralni stroj 1kW
5. luči 0.1kW
6. električno orodje 1.5kW
7. televizija 0.2kW
8. itd.

Če moje številke držijo bom že pri sedanji 6kW 16A moral paziti kaj delam, če ne bom hotel dodatnih stroškov zaradi menjave varovalke. Imam prav ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 18, 2019 4:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vrrjetno si na bojler pozabil. Si ga v eni temi že omenjal. 2kW.

Glede na to, da omenjaš stanovanje -:> 25A enofazni priključek?
2kW = pribl 8A.

3kW je mislim 10A varovalka. To je bolj za vikend.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 18, 2019 4:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z elektra so mi sporočili samo da imam trenutno priključno moč 6kW z 16A varovalko.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 18, 2019 7:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
No super, samo da je po porabi. Sem se bal da gre po pavšalu in mi je malce škoda plačevati za prostor, ki ga ne bom ogreval. Komaj čakam na prvi račun, da vidim kakšna je poraba in se odločim ali grem v investicijo izolacije Smile


Citiram:
Pa še medklic: računa za ogrevanje ne boš vesel. Ziher.


Ne investiraj brez veze in ne šparaj brez veze.

če boš imel premalo varovalko in crkne, boš več dal za uradno menjavo kot prišparal v letu. Vsakič. Pika..

Če boš veliko investiral, se ti denar zelo počasi "prišpara". Še vseeno moraš stvari (toplota, elektrika, gorivo....) uporabljati in kupovati. Investiraš predvsem, ko imaš višek denarja in ne veš, kam z njim. Šparanje je med razlika "brez šparanja porabljenim" in med "obnovljeno" porabljenim. Upoštevaj tudi investicijo in razliko med dejstvi prejšnjega stavka. In koliko porabiš denarja za investicijo namesto za energijo v prihodnje. To se običajno šteje v letih.

PS, še vedno nisi odgovoril, ali si zelo mlad prvič na svojih nogah ali kaj... Taka naivna vprašanja...

PPS: S tem PSjem nikakor ne mislim nič slabega...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 18, 2019 8:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sentinel66 je napisal/a:
Z elektra so mi sporočili samo da imam trenutno priključno moč 6kW z 16A varovalko.
če imaš trifazni tok, imaš s to varovalko računsko na razpolago 230 x 16 x 3 = 11040 W.
Če imaš enofazni tok, imaš s to varovalko računsko na razpolago 230 x 16 = 3680 W .

_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 18, 2019 8:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lojzek je napisal/a:
Ne investiraj brez veze in ne šparaj brez veze
Točno tako. Globoko ODSVETUJEM bilokak poskus manjšanja glavne varovalke (priklj.moči), ker bo sebe lopnil po glavi z macolo in bo bolela ... To povem iz lastne izkušnje Mad ... Čista drugače je pa z povečevanjem iste stvari ... Ne delat tega kar je nameraval Exclamation
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 19, 2019 7:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

psevdonim je napisal/a:
Sentinel66 je napisal/a:
Z elektra so mi sporočili samo da imam trenutno priključno moč 6kW z 16A varovalko.
če imaš trifazni tok, imaš s to varovalko računsko na razpolago 230 x 16 x 3 = 11040 W.
Če imaš enofazni tok, imaš s to varovalko računsko na razpolago 230 x 16 = 3680 W .


@Sentinel:

Ti tvoji podatki so tudi nezdružljivi s to tabelo, ki sem jo našel na Elektro Gorenjska strani. Priloga. Sicer je to cenik omrežnine, se pa vseeno vidi, kakšne so lahko varovalke in kakšna moč se pri tem računa.



Cenik za OPM 2019.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Cenik za OPM 2019.pdf
 Velikost datoteke:  645.85 KB
 Downloadano:  17 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
milan62
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Jan 2004 23:19
Prispevkov: 2379
Aktiv.: 10.71
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 19, 2019 8:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na mojem računu za el.energijo je navedena obračunska moč 7kW, imam pa varovalke 3x20A.
_________________
Wasting time online since 1999
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.90
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 19, 2019 12:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lojzek je napisal/a:
psevdonim je napisal/a:
Sentinel66 je napisal/a:
Z elektra so mi sporočili samo da imam trenutno priključno moč 6kW z 16A varovalko.
če imaš trifazni tok, imaš s to varovalko računsko na razpolago 230 x 16 x 3 = 11040 W.
Če imaš enofazni tok, imaš s to varovalko računsko na razpolago 230 x 16 = 3680 W .


@Sentinel:

Ti tvoji podatki so tudi nezdružljivi s to tabelo, ki sem jo našel na Elektro Gorenjska strani. Priloga. Sicer je to cenik omrežnine, se pa vseeno vidi, kakšne so lahko varovalke in kakšna moč se pri tem računa.


Če prav razumem, je cenik za priključnino in ne za priključno moč postavka na računu Obračunska moč, to sta dva pojma.
Priključnina je enkraten strošek za nov priključek. seveda tu niso všteti stroški priklopa in izdelave le tega.

Ps. V kolikor znižaš priključno moč ti verjetno nič ne vrnejo, v kolikor pa povečaš priključno moč, je po vsej verjetnosti treba doplačati razliko, to je enkraten znesek in nato se zviša tudi nekoliko vsak mesec tudi znesek v postavki Obračunska moč.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 19, 2019 3:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri sistemskem operaterju (tvoj ponudnik omrežja=monopolist) bodo naredili vse in še več, da bi pri poskusu zmanjšanja obračunske moči obupal v par mesecih najkasneje, saj je prihodek od "glavne varovalke" njihov čisti keš brez takorekoč nič dela in te bodo vozili od Poncija do Pilata. In ne, nobenega denarja ne bodo vračali ! Dvomim, da bo v praksi kaj drugače.... Če bi pa hotel povečat, bi pa takoj pritekli ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 19, 2019 6:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lojzek: Mlad ? Pravijo da so leta le številka. Sem okoli 30, če te to zanima. Sem pa res sedaj prvič na čisto svojem v smislu da o vsem lahko odločam sam. Prej sem moral plačevati in sem imel dokaj zvezane roke glede vsega. Zdaj pa kot inženir ne morem živeti dokler vsega ne zooptimiziram Smile

Glede tega koliko fazen tok moram pa vprašati, kot rečeno pisal sem na elektro ljubljana in vse kar so mi do sedaj povedali da sem priključen na 6kW s 16A varovalko ter da plačujem okoli 11€ pavšala. Kar sicer ni veliko, seveda pa se ne bi branil nižjega v kolikor bi to bilo smotrno. Sigurno pa ne mislim toliko zmanjšati da mi bo šla varovalka in bom za njeno menjavo dal letni prihranek.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.93
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 19, 2019 6:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Na mojem računu za el.energijo je navedena obračunska moč 7kW, imam pa varovalke 3x20A.


Dejanska moč je 14kW, a za gospodinjstva se na položnici upošteva 50% popust. Zato je tudi "obrtni štrom" dražji - ni popusta.

Glede cene menjave varovalke na zahtevo naročnika - stranke, cenik določi SODO.



menjava varovalke SODO.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  302.89 KB
 Pogledana:  13 krat

menjava varovalke SODO.jpg



_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 19, 2019 10:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

malci je napisal/a:
Dejanska moč je 14kW, a za gospodinjstva se na položnici upošteva 50% popust.
ne vem če gre za popust; po moje gre bolj za nekaj, kar v industriji poznajo kot "15-minutna povprečna moč". To so posebni števci (ko so še bili na kolešček; zdaj so vgrajeni v elektronske), ki na vsakih 15 minut računajo
(porabljenih kWh v 15 minutah) / (15 minut)
in najvišja tako izračunana moč v mesecu se šteje kot obračunska.

Nekaj sem slišal da se to ponekod meri tudi že v gospodinjstvih in da je v števcu rele ki te izklopi iz elektrike če to moč presežeš. Je to res ?

_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 20, 2019 1:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Priključna moč je enaka obračunski v primeru industrijskega odjema. Meritve moči so pa spet nekaj drugega.

Pri gospodinjskem odjemu je pa obračunska nižja, kot priključna, to je neka subvencija in neka brezvezna zadeva nekih uradnikov. Če bi hoteli, bi lahko dali nižjo ceno za gospodinjstva, na primer. Ne pa dodatno postavko, to je obračunska moč. Kar je povsem skregano z vsako tehnično logiko, to se je spomnil nek uradnik, ekonomist ali politik.

https://www.elektro-maribor.si/za-uporabnike/obra%C4%8Dun-omre%C5%BEnine/


Cenik storitev je tule. In elektro nič ne komplicira glede menjave varovalk, če zahtevaš zmanjšanje jakosti, ti bodo to naredili. Pri povečanju ti lahko zavrnejo vlogo, če imajo slučajno preslabe vode in transformatorske postaje. Kar pa velikokrat hočejo, da invesiraš v kaj, kar rabiš (=jim izgradiš in plačaš omrežje ter jim ga podariš) čeprav to plačaš preko priključnine in tudi preko prispevkov vsak mesec.

https://www.sodo.si/ceniki-energije/cenik-storitev-ki-jih-sodo-zaracunava-direktno-uporabnikom

In ne priporočam znižanja glavne varovalke avtorju teme. Plačal boš po ceniku SODO, tudi morebitno zvišanje nazaj in kako izredno menjavo, kar je povsem brez veze. Ker govorimo o drobižu.

Recimo, mnogi plačujejo 3x25 A, kar je preveč za normalno gospodinjstvo. 3x20 A je povsem dovolj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group