www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Nižja obračunska moč
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 05, 2019 11:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zelo me žalosti, da so moje objave proizvedle negativne reakcijo nekaterih, to res ni bil moj namen. Po naravi sem varčen/skromen človek. In nikakor ne želim priti zastonj skozi mesec, se pa potrudim kaj prihraniti tam kjer lahko, konec koncev vsi trdo delamo za svoj denar in če nekje lahko privarčujemo, je to dobro. Na tem področju sem precej zelen, kot sem omenil v prejšnjem stanovanju sem plačeval pavšal, ki ni bil odvisen od moje porabe. Zdaj sem prvič v svojem stanovanju kjer imam vpliv na vse, teh stvari se učim iz nič.

Nekdo je vprašal kakšen inženir sem. Sem inženir računalništva in informatike UNI. Žal se teh stvari tam nismo učili (pa bi si zelo želel, me elektrotehnika zelo zanima). Pisanja nisem vešč, se bom potrudil v prihodnje bolj artikulirano pisati.

V priponki prilagam svoj račun, kot rečeno tekoče porabe ni, saj prejšnje leto el. porabe ni bilo, ker je bilo stanovanje prazno.

Omenil bi še da sem iz petka na soboto odčital števec, v 24 urah sem izmeril 9kWh v nižji tarifi (praznik), v višji nič. Ko sem to množil s ceno sem dobil znesek 45 centov. Sicer ni najbolj merodajen dan ker je bil nižji tok, tako da sem vzel MT + VT / 2, uporabil 9kWh in z zneskom 0.06/kWh dobil mesečno porabo okoli 15€. To se mi zdi zelo solidno, vse skupaj bi v tem primeru porabil manj kot 30€ na računu, seveda če se nisem kje zakalkuliral. Se pa kmalu z elektro ljubljana selimo na gen-i, kar zniža račun še za kakšen euro.

Glede na podatke iz položnice (obračunska moč, varovalka) se mi verjetno ne splača nižati ? Če sem prav izračunal 5.7kW, kar pomeni štedilnik, sesalec in bojler pa varovalka gre.



racun.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.12 MB
 Pogledana:  21 krat

racun.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 06, 2019 10:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot praviš, prvi mesec, ko porabe še ni. Zato so tudi prispevki manjši / jih še ni (vezani so na porabo).

En dan spremljanja porabe je absolutno premalo. Vzami vsaj en enotedensko porabo in s temi podatki z enim spletnih kalkulatorjev izračunaj mesečno predvideno položnico. Enega od kalkulatorjev sem na prejšnji strani podal tudi jaz.

Ena od stvari, ki bi se jo pa jaz vprašal je, kako ima "tvoj" elektro izvedeno odčitavanje...
Če ima že daljinsko, OK, tu se tekoče odčitava in plačuješ po dejanski porabi..
Če ne, bi bilo pa dobro po enem mesecu sporočiti mesečno stanje / porabo in ti elektro potem postavi nek pavšal porabe, ki ga 2x letno korigira (popis števcev). Da ne boš po pol leta dobil položnico za cele pol leta nazaj. Shocked
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 06, 2019 4:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko smo mi šli menjat iz Elektro Primorska na Gen-i se mi ni sanjalo kaj naj napišem v obrazec, ker je bila pogodba založena. Na njej je namreč pisalo obračunsko moč. Šel sem pogledat na koliko je nastavljen fazni odklopnik (glavna varovalka) in je nastavljen na 15 kW. Kasneje skozi čas so se dobili papirni kjer je bilo napisano, da je bila takrat obračunska moč (na pancerki) 17 kW. Ker se je fazni odklopnik lahko nastavljalo samo po 5 Amperov natančno je potem nastalo 15 kW in so zaokrožili nam v plus. Po vgradnji digitalnega števca, ki je prišel na mesto prejšnjega je fazni odklopnik še vedno nastavljen na isto medtem, ko je števec na 17 kW. V primeru preobremenitve bo logično fazni odklopnik odklopil prej kot pa digitalni števec. Položnico nam obračunajo kot 15 kW obračunske moči.

In če prav pomislim, bi najbrž za naše potrebe še zmeraj bilo kakšnih 12 kW obračunske moči vrh glave saj ne uporabljamo mašinerije, ki bi morala vleči takšen tok. Včasih se je uporabljalo tračno žago za hlodovino, sedaj pa tudi te ne več, ki je bila največji odjemalec.

_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 06, 2019 6:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem prav zračunal da si lahko privoščim do 5.7kW, preden bo varovalko odneslo ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 06, 2019 8:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ti napiši gen-i v obrazec 5 kW pa je, varovalko pusti pri miru. Nam po toliko letih niso nič kompliciral pa imajo vpogled.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 18, 2019 11:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na elektro sem poslal porabo med 1.11 in 15.11. In sicer:

Pod kategorijo 1: 50kWh
Pod kategorijo 2: 65.5kWh

Če to množim z 2, torej za cel mesec, množim z njihovimi postavkami, bi moral račun znašati manj kot 30€ na mesec. Hecno mi je edino da je pod kategorijo 2 večja poraba, to sklepam da je nižji tok, se pravi ponoči, vikendi in prazniki. Verjetno ker so bili začetek novembra prazniki ? Ker da bi jaz kaj posebej uporabljal samo ponoči, tega ni, perem vedno čez dan, po 10:00 uri je prižgano samo tisto kar je pač 24/7, se pravi računalnik, bojler, itd.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 18, 2019 12:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Običajno imaš samo VT kot višja tarifa, MT kot manjša tarifa in ET kot enotna tarifa kaj tretjega mi za gospodinjstva ni poznano. V višjo tarivo vpišeš svoje, manjšo tarifo v svoje, enotna tarifa je pa na števcih, ki nimajo dvotarifnega odčitavanja.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
poule
Član
Član



Pridružen-a: Čet 11 Jan 2007 19:53
Prispevkov: 800
Aktiv.: 3.82
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 18, 2019 1:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če komu olajša odčitavanje z novejših števcev. Novejši L&G števci imajo porabo po tarifah označeno s kodami, na ekranu se izmenično prikazujejo podatki , Seštevek , MT, VT. Pod vrednostjo sta izpisani kodi: 1.8.1 (VT )in 1.8.2 (MT)

L&G ZMF120AX
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Stran 3 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group