www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Žaga za rezanje Aluminija

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
zrno
Član
Član



Pridružen-a: Ned 06 Nov 2005 13:15
Prispevkov: 91
Aktiv.: 0.41
Kraj: Jesenice, Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 19, 2019 9:16 pm    Naslov sporočila:  Žaga za rezanje Aluminija Odgovori s citatom

Pozdravljeni
imam namen lotiti se izdelave dvoriščne ograje iz alu profilov. Zanima me katero žago, (stroj) kupiti za žaganje alu profilov. Profili so elipse i kvadratne cevi z steno debelo 2mm. Hvala lepa za odgovore i nasvete.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 19, 2019 9:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz jih žagam z zajeralno žago in ustreznim vidia listom (večja gostota zob) in gre skoraj tako kot v les.
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3462
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 19, 2019 10:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa dobro je malo podmazat tu in tam, ker se alu rad zalepi na list.
_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zrno
Član
Član



Pridružen-a: Ned 06 Nov 2005 13:15
Prispevkov: 91
Aktiv.: 0.41
Kraj: Jesenice, Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 11:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala obema za odgovor. Zanima me kako je kaj z obrati? Ali jih treba kaj regulirati? Jaka, katero žago pa imaš ?
l.p
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 4:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam eno staro Black&Deckerjevo SR700+ in žagam vse živo, tudi železne profile, s tem, da za slednje zmontiram gor rezalno ploščo 210mm.
In seveda brez kakršne koli regulacije obratov. Vrti se s 4000/min.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 7:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem imel B&D SR700 1050W mašinco, pa je bila zelo glasna, tudi ne tako natančna... precej slabotna, precej zračnosti v ležajih, ustrezno kvečjemu za hobi.

Za les sem nabavil DeWalt z asinhronskim motorjem brez reduktorja, prijetno tiha in neprimerljivo bolj natančna mašina, neprimerljivo boljši ležaji...

Za kovine sem nabavil namensko žago Steyr, namenjena za železne pohištvene cevi, žaga 350mm premera, s primežem, žagam izključno aluminij... lahko režem tudi polno kocko aluminija, ne samo profile... za resno delo ustreza, ampak če bi rabil še več, bi nabavil ali naredil vsaj 100kg masivni stroj.

Za rezanje aluminija naj bo žagin list pravilno brušen, zelo zaželjeno je, da je ogrodje stroja čim bolj masivno in ja, nekaj zajeralnih žag za les ustreza za rezanje alu profilov, čeprav ni namenjeno za to. Pri rezanju aluminija je potrebno vpetje, ne tako kot za les, ko je dovolj če je naslonjeno in držiš z roko. Seveda so tudi "junaki", ki alu profile držijo samo z roko... Shame on you

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 8:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
........Za rezanje aluminija naj bo žagin list pravilno brušen, zelo zaželjeno je, da je ogrodje stroja čim bolj masivno in ja, nekaj zajeralnih žag za les ustreza za rezanje alu profilov, čeprav ni namenjeno za to. Pri rezanju aluminija je potrebno vpetje, ne tako kot za les, ko je dovolj če je naslonjeno in držiš z roko. Seveda so tudi "junaki", ki alu profile držijo samo z roko... Shame on you
Mogoče je glasna, ne bi vedel, ker mene ne moti. Za Al uporabljam vidia list z 80 zobmi, torej pravilno brušenje odpade.
Kar nekaj profilov sem narezal, pa še nisem potreboval vpetja, seveda pa je potrebno delat z občutkom.
V glavnem, kot bi rezal maslo Very Happy.

Da bi pa kupoval namensko žago za to in jo v enem letu uporabil enkrat ali pa še to ne, pa itak ne znese.
Ja SR700+ je hobby žaga in če se ne motim jo že kar nekaj časa ne delajo (moja je že krepko polnoletna) in za rezanje profilov za vrtno ograjo bi bila čisto ok.
Tudi Al 30X30 in 50X20 polne profile sem že rezal, brez vpetja, brez problemov Dancing .

In seveda, če nisi ravno vešč žaganja, ja, potem pa obvezno vpetje!

O natančnosti, hm, če si ti (ne mislim tebe osebno, ampak v splošnem) nenatančen, ti še tako natančna mašina ne pomaga.
To je enako kot spajkalnik, če ne znaš lotat, imaš lahko supertruper spajkalnik, vendar bo vseeno slabo zlotano oz. vice versa.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3462
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 10:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:

Kar nekaj profilov sem narezal, pa še nisem potreboval vpetja, seveda pa je potrebno delat z občutkom.
V glavnem, kot bi rezal maslo Very Happy.


Tudi moj (pokojni) oče je z vidia rezalko rezal alu na cirkular. Rezal je vse živo, od 5mm pločevine, pa profile,...
Jaz si tega ne upam, ker ko alu zagrabi, letijo kosi na vse strani.

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 20, 2019 11:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SR700 ima list premera 210mm če se ne motim, 80 zob za tak premer je že zelo gosto, ja, s takim listom pa ja, gre. Zobje morajo biti gosti in vrtljaji primerno visoki.

Za moje potrebe je bila ta žaga itak premajhna, tako za les, kot za aluminij. Pogosto režem hladilne profile... sedaj s 350mm listom lahko režem aluminij do širine 200mm oziroma še malo več, vendar potem ni uporabne višine. Mislim da imam maksimum 200x50, za več višine je pa manj širine. Rez je toliko pravokoten, kolikor pravokotno je vpet primež in ne predstavljam si rezanja hladilnih profilov in držanje z roko Rolling Eyes cevi in U in L profili s tanko steno so pa še posebej žleht, bolje se reže več teh skupaj. Če slučajno zagrabi, skrivi profil, lahko celo odtrga zob žage, udari naslon žage, ne hvala, s tem se ne igram.

Aluminij se tudi zelo lepo reže z orodjarsko HSS krožno žago za kovine, seveda primerne velikosti, vrti pa se lahko počasi, mazanje je obvezno, vpetje pa zelo zaželjeno za gladek rez. Alu kotnike sem pogosto žagal pri prijatelju, ki ima tako žago, HSS strojni listi imajo drobcene zobe, debelina lista je lahko tudi manj kot 1mm, taki žagini listi so lahko tudi v vlogi rezkarja... rezanje je seveda bistveno počasnejše kot s HM žago, rez pa je popolnoma gladek in raven.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zrno
Član
Član



Pridružen-a: Ned 06 Nov 2005 13:15
Prispevkov: 91
Aktiv.: 0.41
Kraj: Jesenice, Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 21, 2019 7:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj menite o temu trgovcu? https://www.paiutesmarket.com/jepson-premium-super-dry-cutter-9435-metallkaltkreiss%E3%A4ge-inkl-2-s%E3%A4gebl-35590z-p-366090.htm So to normalne cene? Meni je "sumnjivo"
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 21, 2019 7:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tukaj pri ceni sigurno manjka ena nula. Za tak denar ne dobiš niti lista.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 22, 2019 2:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V Lideljnu so imeli bandžage za kovino. To je ta pravo, še posebej če se maže z emulzijo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group