www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Napaka na usmerniku.
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 10, 2019 12:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nisi ravno zgovoren in boš dobil toliko odgovorov kot boš pripravljen sodelovati sam.

Bom še zadnjič ponovil vprašanja:
Povej točen model Genius speaker sistema.
Kako veš, da je drugi TOP260EN tudi zanič? Ga je odprlo/osmodilo? Je tudi drugič skurilo varovalko?
Si odstranil izhodne diode in jih pomeril, če niso prebite?

Skratka, zavedaj se, da smo tukaj slepi za vse kar ti vidiš in ti je logično, zato nam moraš z besedami povedati veliko več in toliko, da nam pričaraš sliko, ki jo ti vidiš.

Omenjaš kondenzator 150uF ne poveš pa kje se nahaja niti kakšna je njegova napetost. Iz vseh teh podatkov se da marsikaj sklepati. Slepi smo, zavedaj se tega.

Osebno lahko samo logično sklepam, da gre za kondenzator Yihcon, taveliki, takoj za mostičem (graetzom) in napetosti 400 ali 450V. Ostali kondenzatorji, ki so okoli TOP260EN so navadno manjših vrednosti (10-47uF), izhodni pa precej večjih kapacitet (220, 680, 1000, 2200uF itd.).
Dajati večjo vrednost kot je originalna je lahko dvorezen meč, saj ti ob vklopu potegne večji tok, ko se kondenzator nabije. V tem primeru bosta na udaru graetz in varovalka, če ni kje ntc upor (mogoče tisti zeleni diskast element na robu plate), ki bo omejil vklopni tok.

Tudi kaka dodatna ostra fotka bi prav prišla. Včasih se nevede najde kaka razpoka na uporu itd.
Odgovori na vsa vprašanja in se razpiši.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
satelitko
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Apr 2004 13:27
Prispevkov: 1752
Aktiv.: 7.89
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 10, 2019 7:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če je crknil mrežni elektrolit, je velika verjetnost, da ti pobira TOP. komot daš 220u namesto 150.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 10, 2019 11:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s57be je napisal/a:
Imam merilni intrument za meritev elektrolitov do 1000uf. Ko sem meril je bilo 0 uf.Pa tudi napetost je sedaj 320 v enosmerne.Ali je bila lahko to napaka da mi je v drugo zakurilo čip.

To je mogoče in se mi je tudi zgodilo.
V enem napajalniku za DVD stva dva elektrolita za usmerniškim mostičkom, med njima pa dušilka (skupaj kot filter). Drugi elektrolit je bil zanič. Dušilka se je zato obnašala kot stresana induktivnost, zaradi česar je tranzistor prebijal, kar je zdržal le nekaj sekund (napetost je bila tudi na izhodu).
Koliko vidim iz slike tvojega napajalnika, za zadnjo sofazno dušilko ni nobenega drugega kondenzatorja, kar pomeni, da je bil lahko podoben scenarij.

Ali sedaj napajalnik deluje?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 10, 2019 12:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DusanK je napisal/a:
Zlato pravilo pri switcherju je, da ga po popravilu obvezno priklopiš zaporedno preko 60-100W žarnice z žarilno nitko zaradi preventive, da ti ne odnese zopet iste ali še več drugih elementov.

Naj opišem mojo včerajšnjo izkušnjo na to temo.
Običajno ne uporabljam žarnice in se dodatni škodi skoraj vedno izognem tako, da preverim vse polprevodnike. Včeraj sem imel sum, da je še nekaj narobe v napajalniku za LCD TV, zato sem priključil preko žarnice 42W. Stand-by je delal v redu, ob aktivaciji signala za vklop pa je žarnica na polno zasvetila. Mislil sem, da je nekaj narobe. Izkazalo se je, da je PFC potegnil tok za polnjenje eletrolita in je na vhodu napajalniku ostalo zgolj dobrih 12V. V nekaj sekundah se je elektrolit kljub temu napolnil in žarnica ugasnila.
Tisto nekaj narobe pa je bilo pokvarjeno krmilno vezje za praznilni upor, ki je bil ves čas prižgan in je smrdel.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 10, 2019 4:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

eboc je napisal/a:
sebaveh je napisal/a:

Kondenzatorji se merijo in preverjajo z RLC metrom (C način):

Kateri RLC meter imas/uporabljas?

Uporabljam LCR meter - VA520B, kupljen pri IC Elektronika in me še ni razočaral.

O njem so prispevki na TEM in SOSEDNJEM forumu.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s57be
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Nov 2012 23:06
Prispevkov: 65
Aktiv.: 0.47
Kraj: polzela

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 10, 2019 9:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za pomoč kljub skopim podatkom ki sem jih navajal,ko sem zamenjal elektrolit 150uf z elektrolitom 220 uf,je zadeva zaživela,pa tudi čip je o.k. Ja žarnica na vhodu 220v je dobra stvar,zopet sem se nekaj naučil .
_________________
radioamater
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group