www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

El. pastir hotSHOCK N50
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Komponente in podsklopi
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 02, 2020 7:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri teh simptomih, več impulzov na sekundo, ni kriv transformator. Ta model pastirja polni kondenzatorje na 800VDC in ne samo na 600-630VDC kot večina omrežnih pastirjev. Elektroniko so skrajno zakomplicirali, transformator je prilagojen za 800V, tako da niti menjava vezja nekako ni najboljša rešitev. Tiristor se začne greti ko začne šopat impulze na 3, 5 in več impulzov na sekundo.

Ko sem dobil prvega v popravilo sem obupal, dam noter novo vezje, žal je bilo 600V nekoliko premalo za obstoječ transformator in je bila na izhodu VN napetost prenizka. Za take namene imam razvita in narejena vezja, da kar komplet zamenjam, ker je originalno pogosto tako zakomplicirano, da ga ni enostavno popravit, pogosto je popravilo originala dražje od novega vezja. Ko sta prišla v popravilo še dva taka, so bili že trije, potem sem se lotil reverz inženiringa, zabil sem toliko ur, da mi je bilo kar malo žal da sem se tega lotil... šele po dveh dodatnih z isto napako sem za silo spremenil mnenje.

Žal se napaka lahko ponovi in se v dveh primerih tudi je, popravljeno je bilo s komponentami enake ali boljše specifikacije, sem ekstra naročil pri farnelu. Iz tega sklepam, da gre lahko tudi za konstrukcijsko napako.

Ker mi originalno vezje ni všeč, saj je premalo robustno in brez potrebe zakomplicirano, sem naredil prototip novega vezja, zelo poenostavljeno, s ciljem da se obdrži originalni VN transformator. To pomeni, da ima novo vezje zmožnost polnjenja banke kondenzatorjev tudi na 800V. V primeru da original zalit VN transformator crkne, se ga lahko samo zamenja. Zamenja se ga lahko z nadomestkom za 800V ali 600V, v slednjem primeru se samo rahlo spremeni konfiguracija novega vezja, saj podpira 600V in 800V. Zaenkrat prototip ki je na osnovi 600V še deluje, verjetno bom pripravil nadomestna vezja za ta model pastirja. Novo vezje v prototipu je bilo cenejše od materiala potrebnega za popravilo original vezja, no, k temu so nekoliko pripomogle tudi "farnel cene", ampak drugje ni bilo za dobit.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 03, 2020 7:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Potem tudi najboljši mojstri, kot je Vili, ne vemo zakaj se prožijo pulzi večkrat na sekundo.? Kaj bi bil vzrok temu? Kot je vidno iz slike je proženje izvedeno s diakom in kondenzatorjem. Mogoče je kriva tako visoka napetost 800V in kje prebije nazaj....

Očitno mora tudi ta model pastirja imeti poseben kondenzator in tiristor, da prenese tako visoko napetost.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Davorin
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Okt 2006 16:28
Prispevkov: 129
Aktiv.: 0.61

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 03, 2020 9:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Oznake na tiristorju ni, je najverjetneje odpadla skupaj z lakom zaradi segrevanja. Se pa tiristor segreva, ko pastir še deluje pravilno. Povečevanje frekvence impulzov se prične, ko je le ta močno segret. Preizkušam brez bremena. V primeru, da namesto transformatorja vstavim močnostni upor 20R je rezultat enak. Ima kdo oznako tiristorja?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Komponente in podsklopi Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Stran 3 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group