www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kako odviti ploščo s kotne brusilke?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Mehanika in strojništvo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
S53DZ
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Apr 2011 9:27
Prispevkov: 951
Aktiv.: 6.05
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 21, 2020 11:28 am    Naslov sporočila:  Kako odviti ploščo s kotne brusilke? Odgovori s citatom

Na brusilki je zapečena "šajba".
Kako si lahko pomagam, da jo odvijem.
Poskusil sem z WD40, z rahlim tolčenjem in s cevmi na ključih, pa ne popusti.

Prosim za pomoč.



kotna.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  278.09 KB
 Pogledana:  26 krat

kotna.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1611
Aktiv.: 8.17
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 21, 2020 11:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali ni na kotnem reduktorju gumba za blokado gredi?
Če ne, pa ti naj nekdo drži ploščo s papagajkami, ti pa se loti matice s ključem. Če ne z roko, pa s kladivom po ročaju ključa.
Ni vrag, da ne spusti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s59ma
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Feb 2008 12:31
Prispevkov: 626
Aktiv.: 3.19
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 21, 2020 12:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbolje udarno (ključ in kos trdega lesa / bukovo poleno). Mislim, da papagajk ne boš potreboval. Po potrebi le s ključem pridrži os.
Pazi na smer odvijanja!

_________________
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 21, 2020 12:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S ključem aretiraj vreteno zadaj in z vodovodarskimi kleščami zgrabi matico na rob. Ne dleta in ne majzl, da uničiš luknje. Drugič pa zategni to matico s ključem, ker če se sama z vrtilnim momentom zategne, je pričujoča situacija.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 21, 2020 1:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebaveh je napisal/a:
Ali ni na kotnem reduktorju gumba za blokado gredi?
Če ne, pa ti naj nekdo drži ploščo s papagajkami, ti pa se loti matice s ključem. Če ne z roko, pa s kladivom po ročaju ključa.
Ni vrag, da ne spusti.


Star Black&Decker verjetno še nima blokade. Od zadaj lahko natakneš ključ. (mislim, da imam enako - bo stara kakih 30 let Smile ) Daj kluč v primeš ter ga natakni na vreteno. Kladivo in izbijač. Pa kar vredo udari. Načeloma se nima kaj zgoditi.
Te rezalke še nimajo soft starta. To se zelo rado zgodi, če je bila ob menjavi slabo zategnjena in zdrsi. Se mi je tudi samemu parkrat zgodilo. Sedaj imam gor "click" boshovo matico.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 21, 2020 1:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem šel gledat v delavnico.
Ja, izgleda da imam enako rezalko.


Še boshova "click" matica, ki se odtegne brez orodja.


Kje sem jo dobil se ne spomnim. Spomnim pa se da sem imel parkrat podobne težave kot S53DZ.
Ko boš matico snel najdi tanko jekleno podložko enake velikosti kot je matica in jo daj vmes. Narediš jo lahko recimo iz špahla, oz. kupiš novo matico, ki ima podložko.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 21, 2020 2:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ena od variant je tudi: šajba v primež- če ima še kaj mesa, potem pa ključ na matico in s kladivom po njem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
144300
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Jan 2010 22:14
Prispevkov: 700
Aktiv.: 4.06
Kraj: Zelena dolina

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 21, 2020 2:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odvijač sprej , pa gremo, če ne pa kakšnemu mlademu , ki je močan ,bo ja odvil,
( Je rekel majster vajencu , tako se sveti , ko je mali porihtal babnico ........................)

_________________
NI ANTENA VSE,JE PA OGROMNO.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
S53DZ
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Apr 2011 9:27
Prispevkov: 951
Aktiv.: 6.05
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 21, 2020 7:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala vsem za izdatne napotke. Večino tega sem že izvedel, seveda brez nežnosti. Orodji - oba ključa na sliki - sta zdržala pritisk, pa ni bilo uspeha.
Sem nesel še mehaniku. In skupaj sva naredila. Ko ni šlo s skupnimi močmi z vpetjem brusilke po klasičnem načinu - bruta forca - je šlo na fino, takole:

1. Odlomila sva staro rezalno ploščo.
2. Z milimetrsko malo rezalno ploščo z malo kotno brusilko sva izbrusila ostanek rezalne plošče.
3. Z dodanim sprayem za odvijanje enostavno odvila matico. Ja, tisto zgoraj je matica.
4. Na koncu je bilo samo treba obrisati matico, ki ni bila poškodovana in odstraniti dve podložki, ki sta ostali na osi od plošče.

Mašina je že bila učinkovita pri rezanju in brušenju.

Dodatek: Ker je bil navoj na osi po odvitju popolnoma čist in lep, je bil vzrok temu, da ni popustilo na običajen način, zapečenje med matico zgoraj in prirobnico spodaj ter rezalno ploščo.

Še enkrat hvala vsem. Applause

Bojan


PS:

Mojster kovač je držal "razbeljeno kokilo" na nakovalu in rekel vajencu:
Ko bom pomigal z glavo, pa udari po njej.

No, ni znano, kaj so bile prve besede mojstra, ko se je zbudil iz nezavesti.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RobiStrom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Mar 2015 22:00
Prispevkov: 209
Aktiv.: 1.89
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 24, 2020 8:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Šele danes sem zasledil tole, pa bom še svoje dodal.
Meni se je zgodilo, da mi je pri rezanju zagrabilo ploščo in se je v zaradi tega tako močno zategnila, da so se mi ključi zvijali in lomili pri poskusih odtegovanja.
Rešil sem pa z enako metodo - rezanje s tanko ploščo na mali kotni brusilki. Hvala internetu in youtubu.... Very Happy

_________________
LP Robi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Mehanika in strojništvo Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group