www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Prisilno hlajenje motokros motorja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mrtn
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Maj 2012 8:14
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.35
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 25, 2020 10:33 am    Naslov sporočila:  Prisilno hlajenje motokros motorja Odgovori s citatom

Zamislil sem si, da na moj "moped" namontiram ventilator za hlajenje.
Motor je Suzuki RM-Z 450.
Predvsem me zanima informacija ali ima motor kaj viška električne moči za poganjanje ventilatorja. Ali ima kdo informacije koliko bi lahko gnal z 12V linijo?

Predvidevam, da bi bil ventilator od PC-ja še vseeno premalo zato iščem izvedbo z večjo močjo ventilatorja npr. 10-20W. Kakšen predlog?
Če je že kdo kaj podobnega eksperimentiral naj deli naprej..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3462
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 25, 2020 11:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz bi na tvojem mestu dal večji hladilnik oz. odkril vzrok, zakaj se pregreva.
Morda motor ni pravilno nastavljen?

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mrtn
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Maj 2012 8:14
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.35
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 25, 2020 11:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni problem o pregrevanju, ko se voziš. Gre se za igranje z motorjem na mestu (ravnotežje, vožnja po zadnjem, ... skratka igranje to in ono) takrat pa ni pretoka zraka in kmalu revež zakuha. To bi rad omejil s preprosto začasno montažo ventilatorja na vsak "kilar".
Letnik motorja je 2016, ki ima že EFI in pa nekaj elektronike, ki je ne bi rad uničil z nepremišljenim priklopom nekega bremena kot je ventilator.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 25, 2020 1:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Blok zamenjati za vodnega in dodati hladilnik.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s59ma
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Feb 2008 12:31
Prispevkov: 626
Aktiv.: 3.19
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 25, 2020 2:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

brezimenko je napisal/a:
Blok zamenjati za vodnega in dodati hladilnik.


...The 449cc, liquid-cooled, four-stroke, four-valve, DOHC engine...
Rolling Eyes (to pa bo menjava)

_________________
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3462
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 25, 2020 3:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko daš ventilator, ki je namenjen prezračevanju v navtiki, priklopiš pa na lidl baterijo za orodje.
Lahko pa narediš, kot sem sam- iz navitja en greatz in step down na 13V, potem lifepo pack z BMSjem in tam gor priklopiš vant, preko stikala. Med normalno vožnjo se bo polnilo, ko boš pa rabil za trial, vklopiš stikalo in to je to

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RobiStrom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Mar 2015 22:00
Prispevkov: 209
Aktiv.: 1.89
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 25, 2020 5:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo sem poguglal za "motocross bike radiator fan" in hitro našel univerzalni ventilator 12V, 30W. =TRH002C-X001-Y001]www.motosport.com/trail-tech-universal-fan-kit
Tudi po izgledu električne napeljave za ta tip, se mi zdi, da bi lahko še kaj več priklopil. Alternatorček je precej večji od moped variant.... Še mal je za pobrskat po kakih forumih za motokros ali pa enduro. Najbrž ti lahko tudi na kakem servisu ali trgovini dobiš kak konkret nasvet.

_________________
LP Robi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2020 3:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vzameš kaj za probo:
https://www.tme.eu/si/sl/details/4412f/ventilatorji-dc-12v/ebm-papst/4412-f/
Žre manj kot štoplampa. Jaz bi dal vmes kitajsko termostikalo s senzorjem, potem imaš pa že avto.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mrtn
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Maj 2012 8:14
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.35
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2020 3:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Včeraj sem v kupu stare računalniške šare našel gaming grafično s 3W ventilatorjem.
Danes vse skupaj poženem in testiram kako bo delalo.

Prostora pri "kilarjih" ni veliko saj je motor narejen v minimum in ne gre 120mm ventilator gor ampak maksimum 90mm. Zato so se pojavile še dodatne omejitve pri iskanju ventilatorja.
Še vedno pa iščem varianto z IPxx zaščito motorja pri ventilatorju. Verjamem, da so vendar ga še nisem našel vsaj ne kot samostojen kos.

@RobiStrom, tvoja povezava mi ne deluje. V googlu sem našel tole: https://www.trailtech.net/732-fna1 . Mi je pa res 30W vprašanje delovanja pri meni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RobiStrom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Mar 2015 22:00
Prispevkov: 209
Aktiv.: 1.89
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2020 4:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sicer meni odpre povezavo, je pa najbrž problem v oglatih oklepajih, ki so uporabljeni v povezavi.
Gre pa na tvojem linku za isti produkt in če izbereš tvoj model motorja, ti ga ponudi kot dodatno opremo.
3W ventilatorček je škoda truda za montažo. Računalniški ventilatorji definitivno niso primerni, vsaka kapljica vode ga bo skurila, ker je elektronika čisto odprta. Če bi že eksperimentiral, vzemi kaj močnejšega - od napajalnika ali procesorja. Če rabiš lahko pobrskam doma, se mi gotovo kje še kaj valja... Smile
Je pa tudi na ebayu nekaj tega. Te slike so precej zgovorna , sicer ne za suzuki, je pa pricip precej podoben... (ebay oglas)
Na sprednjem delu hladilnika res ni velik prostora zadaj pa mora bit, da zrak čim laže potuje. Je pa res bolj ozko, dimenzije od trail tech ventilatorja so 109x109x48 mm.

_________________
LP Robi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mrtn
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Maj 2012 8:14
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.35
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 26, 2020 10:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nisem dal od PC napajalnika, ker tisto res ni nič.
Kot sem napisal sem dal ventilatorja od grafične kartice HD4870. Pri 14V pijeta 8W in lepo pojeta. Smile Upam, da tudi kaj zraka obrneta. Sicer pa bolje bo kot nič.

Danes sem testiral motor v prostem teku....napetost je na 14,2V in je ker konstantna.
Ker sem sedaj zaključil z montaćo jutri naredim en krog, da vidim odziv.

Pripenjam sliko izvedbe in prostor pri mojih "kilarjih". Ni kaj veliko prostora za eksperimentiranje.

Skratka ventilatorji bodo v pomoč, kot sem že omenil, pri igranju po dvorišču in ne za pobeg v gozd v mlake.
Izvedeno imam tako, da se da v minuti demontirat in vse odključit (Plug&Play).



IMG_20200326_205802.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.97 MB
 Pogledana:  8 krat

IMG_20200326_205802.jpg



IMG_20200326_205037.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.12 MB
 Pogledana:  11 krat

IMG_20200326_205037.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s59ma
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Feb 2008 12:31
Prispevkov: 626
Aktiv.: 3.19
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 27, 2020 9:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pazi, da boš tako pritrdil, da ti ventilator ne bo opletal. Sicer je možna poškodba satovja!
_________________
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mrtn
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Maj 2012 8:14
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.35
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 27, 2020 11:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri priklopu napajanja na motor sem tudi pridobil informacijo delovnih ur preko kontrolne lučke.
Vse ok in prav ampak ne morem oz. ne vem točni potek resetiranja ur.
Na starejših modelih se resetira z gasom do konca...pri meni se nič ne zgodi.
Ima kdo prakso s tem in kakšna je procedura?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 27, 2020 11:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj podobnega za pogon. Jaz imam to za hlajenje switcher napajalnikov v ojačevalcih.
http://alturl.com/fk8mm
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group