www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Linearni aktuator

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtomatizacija v industriji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
JernejVirant
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Maj 2012 14:38
Prispevkov: 31
Aktiv.: 0.21
Kraj: Golo

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 02, 2020 8:16 pm    Naslov sporočila:  Linearni aktuator Odgovori s citatom

Pozdravljeni.

Mene pa zanima, če mi zna kdo povedati ali je linearni aktuator primeren za naslednjo aplikacijo, ki vam jo bom opisal:

Torej aplikacija je premik predrezila pri tračni žagi za razrez hlodovine. Cikel bo okvirno na eno minuto. Se pravi: predrezilo se umakne (aktuator gre k sebi) in čez 10 sekund se primakne (aktuator gre ven) in nato čez 30-60 sekund se spet umakne. In to lahko počne nekaj ur dnevno.

Če je primeren dajem še naslednje podatke:
- okolica je precej prašna tako da bi moral imeti IP vsaj 64 verjetno.
- hod bi bil cca. 15-20mm
- hitrost bi bila nekje med 50-100 mm/s.
- Potrebna sila je pa nekje med 500 in 1000N. Mogoče manj, težko si predstavljam to.

Če kdo ve kje bi lahko dokaj ugodno dobil tak aktuator ali pa, če ima kdo idejo, kako bi to rešil s kakšnim drugim pogonom. Ne sme pa biti prevelik, ker ni ravno veliko prostora.

Hvala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
integrerc
Član
Član



Pridružen-a: Sob 23 Sep 2006 14:50
Prispevkov: 423
Aktiv.: 1.98
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 02, 2020 8:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz mislim, da gre tole komot z aktuatorjem.
_________________
Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 02, 2020 9:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aktuator dela na 2-4mm? Imaš pa NC in NO variante pa trižične in dvožične.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 03, 2020 8:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Rabiš profi zadevo s krogličnim vretenom. Poglej na hypex.si pod "električni cilindri". Pred časom sem iskal enega za pomik cca 50mm pri rezkanju velikoserijskih izdelkov s ciklom nekaj sekund. Pa dimenzioniraj ga z nekaj rezerve, da bo zdržal nekaj let.
edit:
Glede hitrosti bo mogoče problem. Si prepričan, da mora v 200ms narediti gib?

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 03, 2020 11:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zahtevni prašni pogoji Confused

Verjetno govorimo o rdečemu motorju na naslednjemu posnetku:
https://www.youtube.com/watch?v=DuQbaWZI3bI
Mogoče bi bilo bolje razmisliti o pnevmatskemu cilindru, ker mu lahko nastaviš pritisk in s tem pritisk na obdelovanec. Z dušilkami mu lepo omejiš hitrost z katero se pripelje do obdelovanca. V kolikor se predrezilo na zavrti in zaradi tega ne zareže v obdelovanec se nima kaj poškodovati.
Predvidevam, da je na voljo komprimiran zrak vsaj za čiščenje Wink

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JernejVirant
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Maj 2012 14:38
Prispevkov: 31
Aktiv.: 0.21
Kraj: Golo

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 03, 2020 12:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala vsem za odgovore. Se pa opravičujem. Mislil sem:

- hod: 150-200mm

In potem je hitrost cca. 50mm/s bolj razumna. Bi pa mogoče res potreboval celo hitrejšega, glede na posnetek.

V bistvu je gor feder, ki pritisne predrezilo k obdelovancu. Tako kot je to videti na posnetku (2.22). Jaz samo potrebujem, da ga aktuator umakne, tako kot ga na posnetku umakne ko odreže desko.

Lahko bi šel na pnevmatiko, ampak pomeni dodatna cev, ki jo je treba speljati. je pa res, da je res prašno okolje in ne vem, kako ti aktuatorji delujejo v takem okolju. Oz. bolj me zanima, koliko časa bodo delovali.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtomatizacija v industriji Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group