www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kolink ohišje in vezava ventilatorjev.

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mmx
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Sep 2013 17:18
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.08

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 01, 2020 2:22 pm    Naslov sporočila:  Kolink ohišje in vezava ventilatorjev. Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Torej kmalu dobim tole: https://kolink.eu/Home/case-1/midi-tower-2/observatory-white-1.html
Izgledalo je všečno in poceni pa sem kar kupil (že prejšnji teden). Danes imam čas in sem se malo bolj pozanimal o stvari, ki jo dobim in nisem najbolj navdušen. Zgolj je možno spreminjanje RGB ne pa obratov.
Torej me zanima, če je že kdo (pošipal) del, ki je za vrtenje vstran od RGB preden gre v rgb kontrolnik in ga priklopil direkt na ploščo za ventilator. Imam razdelilnike za ventilatorje na ploščo.
Torej želel bi, da skrbi za hitrost ventilatorjev plošča za rgb pa kontrolnik, oziroma raje ostanem brez rgb kot pa da nekaj suče na 100%.
Je to možno je kdo že to počel?
hvala! L.p

_________________
l.p
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mrtn
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Maj 2012 8:14
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.35
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 01, 2020 2:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ventilatirji nimajo nastavljive hitrosti vrtenja...kam bi kaj potem priklopil?

Kvečjemu lahko z spremembo napetosti omejiš hitrost vrtenja. Npr. 12V ventilator priklopiš na 5V oz. 7V, ki jih lahko dobiš iz PC napajalnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mmx
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Sep 2013 17:18
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.08

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 01, 2020 5:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

glede na to, da se prklopi napajanje rgb krmilnika na molex gre verjetno 5V za eno in 12V za drugo, kaj teoritično rabi več moči 4X120mm ventilatorji ali Rgb osvetljava teh? Sicer pa najbolje bom videl, ko dobim. Težko je na pamet. Samo še nekaj, imam 1A do 15V napajalnik z katerim bi lahko tudi isprobal pine na ventilatorju kaj je zakaj
je 1A premalo, preveč?

_________________
l.p
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.21
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 01, 2020 6:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

RGB in rpm lahko kontroliraš iz matične plošče... odvisno katero ploščo imaš

https://www.s5tech.net/viewtopic.php?f=31&t=16059

Jaz sem zraven sicer dobil že krmilnik vgrajen , vendar lahko krmilim ventilatorje po PWM ali napetostno preko MB.

Vgrajeni ventilatorji pa nimajo vgrajene halove sonde za PWM signal direktno!

Tako pretvarja vezjena zadnji strani PWM signal v napetost in tako krmili ventilatorje , v UEFI tako ne morem spremljati rpmov , lhko pa nastavljam hladilne krivulje.

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mmx
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Sep 2013 17:18
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.08

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 02, 2020 9:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

danes sem sestavljal, samo dve žici za obrate (+ gnd) ostale 4 za rgb. Brezveze nič ne morem lahko bi morda zmanjšal voltažo na izhodu za rpm z kakim uporom ali drsnim uporom , no v teh časih tako ali tako nič ne dobiš pa niti ne vem kaj iskati, ker nisem iz te branže, V glavnem sem vrgel puško v koruzo in imamo v hiši letalo.
RGB letalo Mr. Green

_________________
l.p
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3463
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 03, 2020 12:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

daj 7805 na vejo za ventilatorje. To se ti ziher kje valja?
_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 03, 2020 9:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zakaj bi dajal 7805, če pa je cel comp. poln 5V Wink
Tudi med 5V in 12V se jih da vezat, da dobiš 7V Wink

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 03, 2020 10:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi računalniške ventilatorje, ki imajo samo dve žici se da lepo krmiliti s PWM. Projekt, ki deluje že 8 let ima dodane sladkorčke ala zagon ventilatorja s polno napetostjo za določen čas (ki se ga da regulirati) in omejitev najmanjših možnih obratov, ki jo je potrebno prilagoditi glede na vsak posamezen ventilator, tako da se še vrti pri najmanjši nastavitvi.Uporabljeni so standardni elementi za hobi. Izhodni tranzistorji lahko brez hladilnikov ženejo do 10A, kar je čisti overkill.(Jih pač prilagodiš na porabo ventilatorjev)
Če komu prav pride, delim shemo.



Regulacija ventilatorja hot Start.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  155.72 KB
 Pogledana:  17 krat

Regulacija ventilatorja hot Start.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2535
Aktiv.: 13.16
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 04, 2020 11:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole rabiš.


molex.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  584.63 KB
 Pogledana:  0 krat

molex.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3463
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 04, 2020 11:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

robert je napisal/a:
Zakaj bi dajal 7805, če pa je cel comp. poln 5V Wink
Tudi med 5V in 12V se jih da vezat, da dobiš 7V Wink



_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 05, 2020 1:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ro-bi je napisal/a:

Vse kar ste si želeli vedet o vezavi ventov na komp napajalce je med drugim tudi doli na že 10 let neupdatani moji stari strani ... lahko komu kaj pomaga Wink ... ali pa dalje še za drugo SRČ : DukDukaj (namesto guglaj) tukaj https://duckduckgo.com/lite/

http://freeweb.siol.net/jerman55/HP/fanStuff1a.htm

http://freeweb.siol.net/jerman55/HP/fanStuff2a.htm

http://freeweb.siol.net/jerman55/HP/fanStuff3a.htm

... sem se glih oglasil, da vidite, da me Korona še ni pobrala, čeprav sem idealen kandidat zanjo in da me potem zakurijo, ker zakopat me naj ne bi smeli, ker me že itak bi morali tretirat kot "Hazardous Material"... too many pills ...
---------------------------------------------------------------
" ... Err. - System Overload - ReBoot Matrix - 3-2-1 ... " Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mmx
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Sep 2013 17:18
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.08

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 05, 2020 6:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Večina stvari je prekomlicirana zame. Verjetno bom kdaj v daljni prihodnosti naročil iz Aliex sestavljen step down z možnostjo brezstopenjskega krmiljenja. Če bi lahko še kam na ohišje prišravfal kakšen vrtljivi gumb bi bila pa čista zmaga.
No mislim, da bo kar tak na koncu ostalo. Hvala vsem za trud l.p
Ostanite zdravi!

_________________
l.p
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group