www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pastir Herkules HS100

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
jjedat
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Avg 2014 13:57
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.89
Kraj: Vojnik

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 13, 2020 2:00 pm    Naslov sporočila:  Pastir Herkules HS100 Odgovori s citatom

Pozravljeni, zanima me vrednost sekundarja vhodnega transformatorja za Pastir Herkules HS100, saj je prebilo primar. Na transformatorju ni bil podatkov saj so se od starosti verjetno zbrisali.


IMG_20200413_133005.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.11 MB
 Pogledana:  1 krat

IMG_20200413_133005.jpg



IMG_20200413_133125.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.76 MB
 Pogledana:  7 krat

IMG_20200413_133125.jpg



IMG_20200413_133110.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.13 MB
 Pogledana:  31 krat

IMG_20200413_133110.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.03
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 13, 2020 5:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ne bo šlo drugače, ga razkoplješ in prešteješ ovoje in na novo naviješ drugo žico. Lahko pa da gre za ločilni transformator 230V -> 230V.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 14, 2020 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na fotografijo je verjetno tole res ločilni transformator. Kje pa je izhodni VN trafo?
Tako kot je že Ule dejal, se trafo lahko razdre in prešteje ovoje, ter na novo navije.
Lahko pa se ga zamenja za novega. Jaz sem ga nabavil pri Conradu. Moral pa boš nekako določiti moč trafota. Jaz sem vzel 30VA trafo za 5Joule močnega pastirja, ampak se kar greje. Če bi ga še enkrat menjaval bi vzel močnejšega.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 14, 2020 12:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

arksi je napisal/a:
Kje pa je izhodni VN trafo?


Pod "neon fence line tester" Wink

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 580
Aktiv.: 2.84
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 14, 2020 3:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pred sabo imam mislim da malo boljše narejen kot HS 100, pastir HS 80 super. Tisti skurjeni trafo je mislim da vhodni - ločilni. Pri meni je 230 na 200Vac( spodaj desno poleg kondenzatorja 18 mikro) . VN trafo pri tebi mislim, da je pod obema ploščicama tiskanega vezja ( verjetno neka ploščata nizka - zalita izvedba).

Če te s tega vezja še kaj zanima povej, ti lahko pomerim ali poslikam vezje

LP Brane

_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 580
Aktiv.: 2.84
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 14, 2020 4:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se opravičujem - pozabil pripet sliko.

Levo zgoraj ( med dvema varistorjema nad VN transformatorjem) manjka žarnica v ohišju. Mislim da je za signalizacijo stika ograje z zemljo. Če je stik žarnica ne sveti ( oz ne utripa). Probal z 9V z žarilno nitko in funkcionira.

LP Brane



20200414_151136.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.48 MB
 Pogledana:  27 krat

20200414_151136.jpg



_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jjedat
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Avg 2014 13:57
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.89
Kraj: Vojnik

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 14, 2020 11:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Izhodni VN trafo je pod tiskaninama, sem izmeril tudi priključke in dobim meritve kot na sliki 2 , upam da je VN trafo uredu ( tisto levo spodaj na lamelah trafota je nastalo od kablov ki so bili priključeni na tiskanino "neon line fence tester", saj je z leti postala izolacija kabla trda in je prebil zato je tudi pokurilo neonke za 2000 in 3000v.)

Vhodni ločilni trafo pa sem že tudi odprl in ga bom verjetno jutri začel počasi odvijati, da preštejem ovoje saj je žica zelo tanka povrhu pa se še trga tam ko je zažgano. Sekundar izgleda uredu.
Lp.



InkedIMG_20200414_225433_LI.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.81 MB
 Pogledana:  12 krat

InkedIMG_20200414_225433_LI.jpg



IMG_20200414_131836.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.45 MB
 Pogledana:  13 krat

IMG_20200414_131836.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 15, 2020 12:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Večinoma imajo Hercules pastirji te vrste ločilni trafo 230/180 do 230/200.
Za 2J je dovolj 5VA trafo, za 5J bi moral biti dovolj 10VA trafo, če je spodobno narejen, sicer je bolje vzeti 15VA ali več.

Zgoraj omenjeno gretje 30VA transformatorja za 5J pastir bom komentiral tako, da se transformator greje že sam od sebe, navit je najbrž že malo v zasičenje, slaba kvalitete pločevine, ...

Ovoje lahko tudi na novo izračunaš glede na presek jedra.. Poraba tega pastirja je odvisna od kapacitete velikega kondenzatorja in hitrosti impulzov, verjetno nekje do 5W bo za tale model.

Sedaj, ko imaš transformator razdrt, pomeri EI jedra, dolžina I jedra ali daljša stranica E jedra je??? 72mm mogoče? debelina paketa?
Pri navijanju omrežnega transformatorja v 2 prekata v tuljavniku je super preprosto, ne rabiš nobene izolacije, samo žico.
Pri navijanju VN transformatorja je zgodba popolnoma drugačna. Zdaj jih navijam že 5. leto sam, prej sem jih dal delat po naročilu za svoje pastirje. Ker uporabljam boljše materiale, prebojev zaenkrat še ni bilo.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 580
Aktiv.: 2.84
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 15, 2020 5:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za primar 230V rabiš približno 1800 ovojev. Kako sem izračunal.
Po spominu iz srednje šole pred dobrimi 50 leti in nekaj v prvih letih doma navitih transformatorjev je bil potek naslednji.
Tvoj srednji presek jedra ( posliki je enak kot pri mojem HS 80 ) je 24 x 24 mm ( taka je tudi odprtina tuljavnika). Torej je presek jedra 5,76 kvadratnih centimetrov, kar ustreza moči približno 30VA.
Število ovojev za 1V napetosti za povprečno gostoto 1T in neko povprečno kvaliteto jedra se izračuna po formuli ( velja za male transformatorje) :

N/v = 45/S (cm kv) = 45/ 5,76 = 7,8 ov/V torej 230x7,8 =1794 ovojev.
Za sekundar je potrebno upoštevati še izgube in potrebno nekaj procentov dodati pri številu ovojev. Seveda so to bolj amaterski izračuni ampak za take zadeve povsem v redu.

Me prav zanima koliko ovojev boš naštel ( prosim poročaj). Mogoče malo manj, zato se pa transformator greje že v praznem teku ( preveč v nasičenju).

LP Brane

_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 16, 2020 12:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Online kalkulator, ki je preverjeno v redu
https://www.giangrandi.org/electronics/trafo/trafo.shtml

Tale pravi za 230V pri 24x24mm jedru da bo za 230V dovolj 1634ovojev, še bolje pa bo, če jih bo nekoliko več, bo magnetilni pretok manjši, manj gretja jedra, itak je 30VA daleč predimenzionirano za tale pastir, ki ima verjetno komaj 2J

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
jjedat
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Avg 2014 13:57
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.89
Kraj: Vojnik

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 16, 2020 10:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes končal z odvijanjem žice, naštel sem 1498 ovojev, debelina žice pa je 0,18 mm, saj to vrednost je največkrat pokazal digitalni pomični merilec. Na novo sem tudi izoliral sekundar. Sedaj pa me zanima kje vi naročate te žice, najraje bi naročil kar preko spleta.
LP.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.91
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 16, 2020 8:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tako majhne količine žice ne boš dobil, oziroma jo boš dobil zelo težko. Če imaš nekaj, da ti jo navijem gor, mi pošlji... potem je vseeno če ti navijem kar na tuljavnik... če rabiš mi pošlji e-mail.

1500 ovojev je malo, mogoče je res kvalitetna pločevina da je v redu, to bi videl z meritvami in risanjem grafa kje je koleno.

Jaz bi trafo navil na novo v celoti z novimi podatki, za tako majhen porabnik jedro ne rabi biti v zasičenju, niti blizu zasičenja.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group