www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Zaščita 12 pb akumulatorja pred preizpraznitvijo

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.18
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 01, 2020 2:49 pm    Naslov sporočila:  Zaščita 12 pb akumulatorja pred preizpraznitvijo Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
PB akumulator 12 v moram zaščitit pred preizpraznitvijo.
Iščem vsaj začasno verzijo zaščitnega vezja iz elementov ki se jih najde v skromno založeni domači delavnici.
Kar sem iskal sem naletel na tole:
https://maker.pro/storage/lgUUWvE/lgUUWvEKJEy9wAWqQ9zmDuAZOOnXRBeHWTMwj5Kx.jpeg

od TUKAJ

Bo to delovalo? Ali obstaja še kakšna podobna enostavna možnost da akumulator dočaka pošiljko s komponentami za malo bolj resno izvedbo zaščitnega vezja?
Hvala za predloge!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 01, 2020 3:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Edvard pozdravljen,

Rabiš samo indikacijo ali tudi izklop? Eno tako vezje za indikacijo se mi valja v delavnici. Lahko ti ga pošljem. Načrt bi moral zrisat Mr. Green Testiral sem ga na testni plošči potem sem zrisal tiv ter ga zrezkal. Gor je en operacijski ter napetosntna referenca TL341 pa par uporov tri ledice ter dva trimerja.
Izvedba naprej ne bi smela predstavljati kak večji problem. Namesto ledice se da optokopler pa rele... Indikacija je za min- normalno- max napetost.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 01, 2020 4:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekje mi je ležal tudi nezloatan tale kit a ga trenutno ne najdem. Na povezavi imaš tudi PDF z načrtom.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.18
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 02, 2020 7:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, hvala za odgovore.
Rabim tudi izklop, saj bo akumulator brez nadzora.
In iščem najbolj enostavno rešitev, da ne uniči akumulatorja.
Vezje boš rabil takoj ko ga boš dal od sebe Smile Tako je ponavadi ko kakšno stvar zavržeš.

Kje na povezavi naj bi bil načrt? V pdf ju ga ne vidim.
Pripisano - sem videl da je še en link na obširnejši pdf. Tam je tudi shema.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tlogar
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2015 16:57
Prispevkov: 186
Aktiv.: 1.69

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 02, 2020 8:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Klikni na Download Beschreibung in našel ga boš na strani 7.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 02, 2020 3:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@eddie
Kakšen tok potrebuje breme ?
Vezje iz tvoje povezave je pogojno primerno za manjša bremena.
Težava tega vezja je, da troši cca 6mA tudi po izklopu bremena in da je med izklopom lahko tranzistor dalj časa v linearnem področju.

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.18
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 03, 2020 7:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vezje potrebuje cca 300mA in še to ne stalno ampak v intervalih cca 1 minute. Med intervali rabi pod 10mA.

Si nisem čisto predstavljal in sem vezje simuliral ter prišel do podobnih zaključkov kot pišeš. V vsakem primeru pa bi bilo to bolje kot nič.

Z naslednjim zapisom zna bit da si bom nakopal kakšno kritiko in negodovanje AMPAK...mali mikrokontroler ki večino časa spi porabi manj. Je pri roki in priznam tudi bolj domač sem v digitalni elektroniki kot analogni.
Kakšno mnenje?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 03, 2020 2:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tako je, sem ti ravno mislil predlagat en mikrokontroler. Edini problem -kako izvesti napajanje. Največ ti bo tukaj kuril stabilizator. Kot stikalni element bi uporabil bistabilni rele. Če se boš odločil za to varianto, kak rele se bi našel pri meni.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1325
Aktiv.: 11.93
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 03, 2020 10:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Regulator 5V HT7550 ima res majčkeno porabo Wink lahko tudi HT7533 za 3,3V

Mikrokontroler daš na najnižjo frekvenco, da bo poraba še manjša.

Bistabilni rele je dobra rešitev ali pa namesto navadnega uporabiš FET tranzistor ali več vzporedno, če je potreba za velik tok.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.18
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 04, 2020 8:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri roki je bila kar ena Arduino Nano ploščica z original 5V regulatorjem.
Z odstranjeno power ledico, stalno vključenim napetostnim delilnikom in pošiljanjem procesorja v spanje po izvedeni logiki sem na dobrih 2mA porabe na 12V napajalne napetosti. Pulzno vsakih 8 sekund za zelo kratek čas ko se izvaja logika poraba poskoči.
S tem sem že krepko pod porabo vezja z zener diodo.
Izvedba z bistabilnim relejem bi bila optimalna, saj bi lahko odklopil vse - tudi zaščitno vezje. Planiram pa poskusit najprej z enim logic level FET tranzistorjem. Kar se tokovne zmogljivosti tiče je več kot zadostuje. Poraba za držanje odprtega enega feta res nebi smela biti velika. še en precej velik "pull - down" upor na vratih FETa da se bo le ta res zaprl in bi moralo delovati zadovoljivo.
Silvo kakšen tip relejev imaš? Ali jih je možno vklopiti že z izhodom procesorja ali rabiš še kakšen tranzistor oziroma H mostič vmes? Tako stvar bi bilo v vsakem primeru dobro dati na zalogo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 06, 2020 8:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Manjši 5V bistabilni releji ponavadi potrebujejo več kot 30mA za preklop. Absolute maximum za ATmega328 I/O pin je 40mA.
Na tvojem mestu bi raje uporabil dva tranzistorja. Tako lahko uporabiš tudi 12V rele.

Če boš z bistabilnim relejem izklopil napajanje uC, kako ga boš ponovno vklopil ?

Ne Ebay-u išči coil latching relay, ali magnetic latching relay.
Iskanje samo "latching relay" modulov večinoma vrne modul, ki vsebuhje navadni releje in elektroniko.

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 06, 2020 11:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Edvard pozdravljen,
Sem šel ravno pogledat v delavnico. Imam par različnih relejev. Ena tuljava, dve tuljavi..
različne napetosti. Sem vsakega po enega vtaknil v vrečko. Ti pošljem v ponedeljek.
Še imaš isti naslov... ---- 7,----5281 ?

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.18
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 07, 2020 7:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Cilj je samo, da elektronika odklopi porabnik, ko je akumulator prazen. Potem ga je pa tako potrebno ponovno napolniti in priklopit. Takrat lahko tudi z eno tipko ponovno vklopimo(preklopimo bistabilni rele). To je ćisto zadovoljivo delovanje.

Zaenkrat je uporabljena Nano platka kot opisano zgoraj. Poraba je nižja kot bi jo upal doseči s kakšno drugo analogno elektroniko. Kontroler večino časa spi in v tem času verjetno res največ porabi regulator. Porabnik onesposobim že dovolj zgodaj, da je akumulator še v formi in bo tistega nekaj kar bo regulator porabil zase lahko enostavno preživel prej kot se ga spomni kdo zamenjat.

Porabnik je odganjalec voluharjev, ki nekaj brenči in piska - ampak pravijo, da je učinkovit. Izgleda kot tuba, ki se jo zabije v tla in v tej tubi so bile baterije. Vse skupaj je zdržalo dober teden in nič več. Potem pa spet baterij za 10€. Trenutno je bila sila, da se stvar usposobi v delovanje. Bom pa za naslednjo verzijo vse skupaj verjetno še optimiziral. Če še celo pamet, ki je ni kaj dosti spravim na kontroler bo eno vezje manj in poraba nižja.

Silvo, drži naslov je še vedno isti. Hvala - bo prišlo prav. Potem moram pa tudi sam dati par teh na zalogo. Bom zdaj videl kateri bojo najbolj ustrezali. Verjetno bo res najbolje dati preko tranzistorja. Kaj pa če bi vezal več izhodov vzporedno, saj jih bo tako ali tako ostajalo? S tem da če naredim samo izklop u bistvu potrebujem samo en signal za preklop.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.18
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 17, 2020 7:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, paket sem dobil šele danes (ga je žena "skrila" ko je pospravljala Think )

Tole je pa več kot samo kakšen kos Very Happy - HVALA. Sigurno bo prišlo prav.
Zaenkrat je v uporabi še izvirna izvedenka s FETom. En star gel akumulator 7Ah zdrži nekaj dni, potem se napolni in deluje dalje. Zaenkrat menda uspešno, nepovabljenih gostov (še) ni.

Ko bo malo več časa bom naredil novo verzijo, kjer bo original elektroniko nadomestil mali kontrolerček. Ta pa bo opremljen tudi z enim od tvojih relejčkov za popolni izklop napajanja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group