www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Vezava DC DC polnilnca za polnjenje baterije v avtodomu
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mowgliii
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 14 Feb 2023 10:48
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.61

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 22, 2023 4:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za info, ja kar se tega tiče pomoje tudi stran od kitajcev.
Dobil sem se odgovor od Renogy glede vezave Renogy DCDC polnilca, ce komu koristi (slika)



1 (1).jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  14.61 KB
 Pogledana:  1216 krat

1 (1).jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tretjic
Član
Član



Pridružen-a: Čet 24 Sep 2009 1:19
Prispevkov: 394
Aktiv.: 2.22
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 22, 2023 5:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni problem v kitajcih. Te varovalke pač niso narejene za tako velik trajni tok, tudi če vzamete EU verzijo. Preizkušeno.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mowgliii
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 14 Feb 2023 10:48
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.61

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 22, 2023 6:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aja, vidim sedaj ja kaj misliš, tisti fuse box, ki je bolj za vezavo porabnikov, ne za stalen visok tok za polnjenje. Imam posebej nosilce za anl varovalke za polnilec. Eno pred polnilcem in eno med polnilcem in zadnjim akumulatorjem.


IMG_20230222_165655.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.16 MB
 Pogledana:  3 krat

IMG_20230222_165655.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 331
Aktiv.: 1.83

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2023 10:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Izgleda OK. Sončni panel imaš tudi?
Jaz imam 310W na strehi in mi b.p. zdrži po 5 dni smučanja in več brez priklopa na omrežje ali premika avta, če le malce sonce sije. Ves čas je delal kompresorski hladilnik, Webasto in zvečer luči + TV.

Ta panel: http://www.kontiki-solar.si/axitec/2834-solarni-modul-axitec-axipremium-310m060s-310w.html

...in ta MPPT (verzija 25A duo - vzdržuje tudi startno baterijo, ko je polna bivalna) https://www.olyssolar.com/product_Info-3-23.html

Pred leti sem ga našel na Aliexpresu za manj kot 50€, sedaj pa so ga že podražali. Odlično dela. Omogoča priklop večjih panelov, ki se kupujejo za hiše, ker dovoljuje do 50V napetosti na vhodu (in 350W moči). Večina podobnih dovoljuje maksimalno do 25V, kar dajejo od sebe manjši paneli in je na to treba pazit ob nakupu.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mowgliii
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 14 Feb 2023 10:48
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.61

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2023 2:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam tudi solarno ja, 100w panel, pa mi je premalo. Imam že nabavljene tri nove po 80W da zamenjam, to je bila nekako najboljša kombinacija glede dimenzij, da čim bolje izkoristim prostor kar ga je na strehi. Čakam da se malo segreje, potem pa še to montiram. MTTP sem pa tudi nov nabavil, ker bom panele vezal zaporedno in bo šla napetost gor napram sedaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 331
Aktiv.: 1.83

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2023 2:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri zaporedni vezavi treh takih panelov zna biti napetost ranga 75V ali več. Si siguren, da ti to prenese polnilec?
Če ne, je bolje da daš vzporedno vezavo, ki ima še druge prednosti (če je en modul v senci, bosta preostala dva več ali manj nemoteno delala).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mowgliii
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 14 Feb 2023 10:48
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.61

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2023 3:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, do 90V nebi smelo biti problema, pa še novih kablov mi verjetno ne bo potrebno vleči, če ne bi jih pa zaradi višjega toka moral.

Kar se izkoristka tiče ima pa oboje + in -. Ker se napetost sešteje je napetost tudi v slabših pogojih kot so recimo zjutraj in zvečer, pa oblačno itd.. dovolj visoka, da se baterija polni. Tako, iz prakse, večina pravi, da imajo bolj polne baterije pri zaporedni vezavi. Je pa slabo ja, če imaš na strehi kaj, kar ti konstantno meče senco na celice.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dito
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 10 Maj 2023 9:04
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.08
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 10, 2023 10:38 pm    Naslov sporočila:  Vprašanje Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

bral sem in brskal po forumu in nisem našel točne teme, le podobne. Zanima me kakšno mnenje in nasvet več.
Gre se za nekakšno "overland" električno vezavo v vozilu. Imam terenca, ki ima 100Ah baterijo. Dobil sem baterijo od UPS-a YUASA SWL2500T 90Ah.
Želim narediti povezavo z obstoječim akumulatorjem in vmes vgraditi regulator polnjenja. Po forumu sem našel tega Charging Converter VCC 1212-30.

Na dodatni akumulator bi imel stalno priklopljen dometic kompresorski hladilnik in vsake toliko telefon (max 2 telefona).

Ali je smiselno vgraditi Charging Converter VCC 1212-30 ali bi predlagali kakšno drugo zadevo? Ali res ta UPS-ov akumulator ni za vgraditi in je bolje posezati po LifePo4 (malo me cena moti).

Hvala za info.

_________________
Dito
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 331
Aktiv.: 1.83

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 10, 2023 11:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če si jo dobil, jo vsekakor uporabi. Morda je sicer že slaba (in si jo zato dobil) ampak preizkusi jo vseeno. Drugo še vedno lahko kupiš.

Tisti Votronic VCC 1212-30 bo OK.
Če veljajo ti podatki za to YUASA SWL2500 baterijo:
https://www.blueboxbatteries.co.uk/dyn/filemanager/yuasa-swl2500fr.pdf

... potem rabiš 13.65V (+-1%) float napetost in boost 14.5V (+-3%)

Glede na manual od Votronica bi temu še najbolj ustrezal program AGM2, kar nastaviš z DIP stikalci S1 in S2.
Če najdeš D+ signal, ga priklopi, če pa ne, bo pač delal samostojno s tipanjem napetosti.
Pazi še na to: če mu enkrat daš D+ signal (ali pač nekih 12V na to sponko) si to zapomni in potem noče več delat brez tega. To resetiraš tako, da mu pobereš vse napetosti in ga pustiš v breznapetostnem stanju par minut. Piše v navodilih, je pa to zlahka spregledati in potem ga po krivici obtožiš, da je crknil, kot sem naredil jaz Rolling Eyes )
Ta Votronic ima tudi možnost polnjenja LiFePo4, ki pa morajo imeti vgrajen BMS, če bi se naknadno odločil za njih.


Lahko vzameš tudi manjši model z 20A (VCC 1212-20 C) ki bo cenejši.
Ker 30A je že morda malce prehud polnilni tok za eno 90Ah baterijo. Jaz ga uporabljam z 2x 110Ah GEL, kjer si lahko zaradi dveh vzporedno vezanih akumulatorjev privoščim večji polnilni tok ker gre v enega potem 15A.
Polnjenje s (pre)visokim tokom namreč ni preveč zdravo za življensko dobo, v avtu pa imaš dovolj časa, da se napolni počasi saj se ponavadi na izlete peljemo kam dlje.

Lahko pa pogledaš še kako drugo firmo. Je kar nekaj tega.

P.S.: Ne pozabi na varovalke. Vse je narisano v navodilih.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1346
Aktiv.: 7.68
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 14, 2023 7:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A so v avtodomih akumulatorji v bivalnem prostoru, da vsi uporabljate gel ali agm? Navaden trakcijski s tekočim elektrolitom je cenejši, pa še doliješ ga lahko, če ti polnjenje naredi kakšno oslarijo. Na barki imam dva golf cart ts 6v 270Ah, vezana zaporedno, komparator napetosti mi pa to preko 200A releja in instalacijskega odklopnika B63A priklopi na motornega.
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 331
Aktiv.: 1.83

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 14, 2023 3:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moji niso ravno v bivalnem prostoru, temveč v boksu zadaj, pod posteljami, v zaprti škatli, ki jih tudi fizično ščiti.

Verjetno bi lahko bili tudi takšni kot jih imaš ti. Recimo avtomobilski akumulator, ki se nahaja v zaprti škatli pod vozniškimi nogami (tovarniško montiran v MB Sprinter) ima iz sebe cevko, ki je speljana ven na prosto. Čez njo potem spušča višek plinov v okolico.
Nekaj takega bi moral narediti tudi, če bi jih uporabil za bivalni del. Da bi bolj mirno spal nad njimi.
Koliko ciklov pa dosežejo ti tvoji in kakšna jim je cena?

Za moje GEL še piše, da jih lahko praznim na 30% (deep cycle), navadne svinčene ponavadi ne smeš toliko in to avtomatsko pomeni, da imaš na voljo manjšo kapaciteto.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 81 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group