www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izolirana sonda za Osciloskop

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
rplink3r
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02
Prispevkov: 480
Aktiv.: 2.29
Kraj: Levec

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 04, 2023 9:46 pm    Naslov sporočila:  Izolirana sonda za Osciloskop Odgovori s citatom

Pozdrav,

Pozna kdo kakšno podobno rešitev kot je na linku:

https://www.elektormagazine.com/magazine/elektor-201409/27026

Moral bi si narediti par izoliranih sond za osciloskop za merjenje mrežnih frekvenc do 50Hz.

Ta na linku je ok, samo trenutno nimam časa risati vezje, če že obstaja kaj narejenega, vsaj vezje, kakšen kit ali gerberji bi se priporočal. Na elektorju ne morem priti do vezja.

_________________
"The statement below is false."
"The statement above is true."
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
mateik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Avg 2022 18:31
Prispevkov: 148
Aktiv.: 7.05
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 05, 2023 8:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj takega ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Convert
Član
Član



Pridružen-a: Ned 13 Jun 2021 15:57
Prispevkov: 168
Aktiv.: 4.80
Kraj: NM

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 05, 2023 6:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Teoretično vprašanje; če "precvikam" ozemljitveni vodnik, efektivno lahko osciloskop priklopim kamorkoli, brez bojazni da bi s priklopom na vezje pod napetostjo kaj skuril (Rigol digitalni osciloskop)?

Verjetno ne preveč varna opcija?

Druga opcija pa mogoče 1:1 ločitveni trafo?

Sem že gledal Micsig diferencialne sonde, pa se mi po pravici povedano za 1x letno uporabo ne plačuje takega zneska.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1339
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 05, 2023 9:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ločitveni trafo je v starejših že noter, ker je klasični omrežni transformator. Pri novejših je noter switcher in znajo motit tistiY kondenzatorji, zato ja, bi znalo bit, da ločilni trafo bolje da je, kot da ga ni in seveda ozemljitev prekineš, uporabiš 2 žilni kabel ali kaj podobnega, vtičnico brez ozemljitvenega kontakta ali da gre ozemljitev čez stikalo. Pogoj za tako delovanje je, da osciloskop stoji na izolirani podlagi in ni povezan nikamor preko GND, mora biti plavajoč in pazi ko ga šlataš... ko meriš omrežne signale. Baterijski osciloskopi so že plavajoči Wink

Pogosto uporabljam vse tri na omrežnih napetostih, odklopim GND od PE, vse normalno, previdno Exclamation

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 06, 2023 6:10 am    Naslov sporočila:  Re: Izolirana sonda za Osciloskop Odgovori s citatom

rplink3r je napisal/a:
Moral bi si narediti par izoliranih sond za osciloskop za merjenje mrežnih frekvenc do 50Hz.

Jaz sem si naredil sondo kjer signale peljem preko miniaturnega omrežnega transformatorja, pa še nekaj uporov je, tako da če se ne motim je razmerje 1:100, dovolj točno pa napetost kaže od 40Hz do 1kHz. Trenutno nimam pri sebi da bi poslikal, pa še kakor imam v spominu je vse skupaj zalepljeno v plastično škatlico, tako da ... Rolling Eyes

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1617
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 06, 2023 7:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi v novejših osciloskopih s switcher napajalnikom, je GND v notranjosti povezan na PE.
Sem si izkusil to na grd način...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1339
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 06, 2023 4:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda je GND osciloskopa povezan na PE, zato pa pišem, da uporabiš dvožilni kabel, oziroma izoliraš PE kontakte na vtičnici, jih odklopiš, polomiš stran, ... ali daš stikalo na ru-ze žico. Problem bi lahko bili Y kondenzatorji ali kar koli že so pri switcher napajalniku, tisti iz VN dela na PE.

Starejši osciloskopi, ki imajo 50Hz transformator, so varni, ker je ta trafo že v vlogi ločilnega. Kondenzatorji bi kvečjemu lahko bili na euro vtičnici proti GND.

V vsakem primeru, meritve na omrežni napetosti, je potrebno delati pazljivo, treba je vedeti kako je kaj povezano in da je normalno GND osciloskopa ozemljen. V primeru da ozemljitev prekinemo, ohišje ni več ozemljeno, pri meritvah bi lahko gor prišla faza... s tem ni nič narobe, če se tega zavedamo in da izpolnimo nekaj pogojev, kot je izoliran osciloskop in pravilna uporaba drugega kanala in ostalih, če ima več kot dva kanala.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 06, 2023 6:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ravno danes sem se igral s Tektronix-ovo diferencialno sondo THDP0200. Pomanjkljivost je precej manjši CMRR pri višjih frekvencah.
Žal ima dobavitelj sonde IsoVu izposojene, sicer bi jo že imel v rokah.

Drugače pa pride prav tudi baterijsko napajan osciloskop.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smatjaz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 10 Nov 2003 16:33
Prispevkov: 803
Aktiv.: 3.60

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 10, 2023 1:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

... ali uporaba ločilnega transformatorja v napajanju 230V za osciloskop pod pogojem, da veste kaj delate.
_________________
Električni aparati delujejo na dim ... ko dim iz njih uide ... ne delujejo več!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rplink3r
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02
Prispevkov: 480
Aktiv.: 2.29
Kraj: Levec

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 16, 2023 11:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za vse odgovore,

Tista diferencialna je zelo zanimiva, tisto definitivno dam delat. Če jo za okoli 50€ skupaj spravim je tako to to.

Sem dal delat še tisto z Elektor-ja, da vidim, če bo za kaj. Ni bilo kaj sem na hitro "spacal" vezje v Kicad 7, če komu prav pride lahko porabi, ni pa še preverjeno delovanje.

Bi se pa priporočal, če je kakšen primer kako je z trafotom narejeno, kakšna je vhodna impedanca ?

Merit moram 3 signale na enem osciloskopu in 2 bosta "lebdeča", zato mi ločilni trafo ni rešitev.



ISOPROBE_.zip
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  ISOPROBE_.zip
 Velikost datoteke:  230.07 KB
 Downloadano:  9 krat


_________________
"The statement below is false."
"The statement above is true."
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
mateik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Avg 2022 18:31
Prispevkov: 148
Aktiv.: 7.05
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 16, 2023 11:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če misliš tisto iz mojega linka, daj delat še en vezje več, ga odkupim Very Happy

EDIT: oz. če boš naročil pri kakšen JLCPCB ali PCBWAY kjer je min 5kos, bi vzel kar 2kosa Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 29, 2023 1:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo, takšna je moja izolirana sonda za osciloskop domače izdelave.

Transformatorček ima primar 230V, sekundar pa 12V, za napetostno prestavno razmerje 100:1 poskrbijo še upori na vhodu in en upor na izhodu.

Lahko bi tudi nekoliko povečal merilno območje za višje frekvence z dodanim vzporednim kondenzatorjem manjše kapacitivnosti čez polovico vhodnih uporov, ampak takrat nisem imel te potrebe.



20231029_104359_(30).jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  45.11 KB
 Pogledana:  2 krat

20231029_104359_(30).jpg



20231029_104551_(80).jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  878.63 KB
 Pogledana:  6 krat

20231029_104551_(80).jpg



20231029_115240_(80).jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  556.8 KB
 Pogledana:  0 krat

20231029_115240_(80).jpg



_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2544
Aktiv.: 13.14
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 31, 2023 5:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Predlagam cenovno ugodno visokonapetostno diferencialno sondo:

https://www.micsig.com/Differential%20Probe04/
ali
https://www.micsig.com/MDP/
ali
https://www.micsig.com/Differential%20Probe01/



bostjang je napisal/a:
Ravno danes sem se igral s Tektronix-ovo diferencialno sondo THDP0200. Pomanjkljivost je precej manjši CMRR pri višjih frekvencah.
Žal ima dobavitelj sonde IsoVu izposojene, sicer bi jo že imel v rokah.

Drugače pa pride prav tudi baterijsko napajan osciloskop.


Boštjan, tole optično sondo poglej: https://www.micsig.com/SigOFIT/

ali pa https://saker-mv.com/products/

Micsig ima tudi baterijsko napajane osciloskope.

Pri nas lahko kupite to vse pri: https://www.amiteh.com/html/micsig.html
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group