www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Nepravilna ozemljitev
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.74
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 12, 2023 11:47 pm    Naslov sporočila:  Nepravilna ozemljitev Odgovori s citatom

Delovanje napetosti iz razsmernika sem testiral z napravo kot je na sliki. Tester deluje pravilno na hišnem omrežju. Pri testiranju iz razsmernika pa se je pojavila težava. Led skrajno desna gori nekako s polovično močjo. Če prav razumem je ta led za ozemljitev.
Ne deluje RCD test. Napetost iz razsmernika imam speljano preko FID 30mA in varovalk. Če testiram fid ta deluje pravilno. Če pa testiram RCD pa nič ne reagira. Prižge se rdeča led kot je razvidno na sliki. Kje bi lahko bil problem?

Hvala v naprej

https://file.si/nVyJ/img-20231101135148.jpg

https://file.si/gy4P/img-20231101135321.jpg
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2068
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 13, 2023 8:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole je bolj vprašanje za Milana Vidovitega.
Načrt, ali shema instalacije ?
Kakšen razsmernik je uporabljen 1F, 3F, grid tye, otočni...
Kako je izveden preklop med omrežjem in razsmernikom, če obstaja ?

Odvisno od situacije in opreme, imaš možnost povzročit škodo na razsmerniku in napravah priključenih na instalacijo. Vse, kar počneš, je izključno na tvojo lastno odgovornost.

Verjetno ni definiran potencial N izhoda iz razsmernika.

V delu 3F instalacije lahko med testom pride do prenapetosti!
Pred testom odklopi vse porabnike!

Če vzameš navadno žarnico na žarilno nitko (lahko je 10W za hladilnik) in jo priklopiš:
- med L in PE
- med N in PE
- med L in N

V katerih primerih žarnica gori ?
Kakšne so napetosti L-N, L-PE in N-PE pred in po priklopu žarnice ?

Namesto z žarnico lahko meritev izvedeš tudi z instrumentom z LoZ funkcijo.
Enkrat pomeriš normalno, drugič na LoZ območju.

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 13, 2023 10:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Verjetno gre za razsmernik iz te teme:
https://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=52715

Tako kot je int47 napisal, brez podatkov, predvsem sheme, ne bo šlo, tudi natančen opis vezave bo mogoče zadostoval.


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
eldi2011
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Sep 2014 15:55
Prispevkov: 257
Aktiv.: 2.20

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 13, 2023 11:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poskusi ga obrniti za 180° , očitno sta F in N obrnjena.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 13, 2023 12:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

int47 je napisal/a:
Verjetno ni definiran potencial N izhoda iz razsmernika.

Če razsmernik ni ozemljen, tudi to ni definirano.

Ali je smiselno in dobro definirati ničlo na izhodu razsmernika? Nekateri razsmerniki, ki so namenjeni stacionarni uporabi in montaži na zid, imajo označeno N in L, ohišje je PE. Večinoma je vseeno kateri priključni kontakt je definiran kot N, razen če je nedvoumno označeno.

Če je razsmernik uporabljen kot vir zasilnega napajanja in vezan preko 4 polnega stikala 1-0-2, potem ničla ne bo definirana, ker ničelni modri vodnik v hišni inštalaciji nikjer ne bo ozemljen. Normalno je, da je v omrežju ničla ozemljena vsaj v transformatorski postaji, če je TN sistem. Če ničla ni definirana, testerji ne morejo pravilno prikazovat stanja.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1791
Aktiv.: 8.03

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 14, 2023 3:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri razsmernikih sta običajno N in L priključka izolirana od ohišje. V tem primeru FID tudi teoretično ne more delovati. Dokler sta N in L izolirana niti nista nevarna za dotik, smrtno nevarna pa postaneta, če enega povežeš z zemljo.

Da bi FID deloval bi moral N priključek preimenovati v PEN, ga nato razdeliti na PE in N in naprej ustrezno speljati preko FID. V tem primeru bi bil PE ozemljen, L pa bi postal nevaren za dotik.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.74
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 15, 2023 12:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, gre se za tisti razsmernik. 1F. Otočni sistem, omrežje se uporablja zgolj za polnilec.
N in L nista narobe obrnjena, ker potem bi instrument pokazal rdečo luč na desni strani brez da pritisneš RCD.
Saj drugače mi vse lepo deluje razen ne vem kako je s PE. Je pa ta vezan z mrežno PE.
Je pa definiran izhod in vhod na razsmernik. Načeloma polnilec dela udi če zamenjaš N in L. Vendar se mi pri kontra vezavi zgodi, da mi vrže fid pri hišnem omrežju čeprav imam tester priklopljen v vtičnico od razsmernika.....

Bom pa še testiral z 40W žarnico, druge manjše nimam.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.74
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 15, 2023 10:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes sem pregledal vezavo in opravil testiranje. Napako sem delno odpravil. Napako sem naredil pri vezavi N zato ni dobro svetila led na testerju (ni bila na zbirnici skupaj z PE pred FID). Sedaj ko testiram RCD se prižge rdeča led, katera opozarja, da imam porabnik manjši od 30mA. Enako mi naredi, če priključim 1000W. Ni mi jasno zakaj.

L+N 227v; L+PE 227v; N+PE 0v
Test z žarnico- PE+L žarnica gori!?
Enako vezavo imam v vrtni lopi, samo da je tam FID Legrand, na solarnem omrežju pa ETI in mi ga izklopi tako z žarnico kot testerjem.....

https://file.si/V9x8/vezava.jpg
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 304
Aktiv.: 2.09

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 15, 2023 10:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko tole berem mi gredo lasje kar po koncu, ker iz tvojih postov sklepam, da ti skoraj nič ni jasno. Predvsem z zaščito se ne gre igrati.
Sicer FID je enako RCD. Porabniki niso 30mA, ampak je 30 mA tisti okvarni tok, pri katerem mora RCD izklopiti.
Ko priklopiš žarnico me L in PE mora RCD obvezno odklopiti, sicer ni v redu. Prav tako bi moral odklopiti, če priključiš žarnico med N in PE.
Shema, ki si jo prilepil mi ni povsem jasna. Izgleda, kot da imaš N iz razsmernika in PE povezana pred RCD. Zakaj nule ne pelješ mimo PE zbiralke direktno skozi RCD na N zbiralnico?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.74
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 15, 2023 11:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kvarkel je napisal/a:
Porabniki niso 30mA, ampak je 30 mA tisti okvarni tok, pri katerem mora RCD izklopiti.

Nikjer ne piše, da so to porabniki.


kvarkel je napisal/a:
Ko priklopiš žarnico me L in PE mora RCD obvezno odklopiti, sicer ni v redu. Prav tako bi moral odklopiti, če priključiš žarnico med N in PE.

Ravno to rečujem


kvarkel je napisal/a:
Shema, ki si jo prilepil mi ni povsem jasna. Izgleda, kot da imaš N iz razsmernika in PE povezana pred RCD. Zakaj nule ne pelješ mimo PE zbiralke direktno skozi RCD na N zbiralnico?

Sem imel tako kot si napisal, vendar potem mi tester pokaže napako.
Ja res, ni mi jasno nekaj stvari. Predvsem to, kdaj se uporablja način, kot sem ga imel prej in način kot ga imam sedaj na shemi....sem preveril na netu in vidim, da uporabljajo eni tako drugi drugače.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 304
Aktiv.: 2.09

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 16, 2023 8:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pisal si, da te opozarja rdeča lučka, da imaš porabnik manjši od 30 mA (O.K. verjetno je mišljeno, da je stekel premajhen diferenčni tok, da bi RCD deloval).
Sicer bi pa bilo zaželjeno, da pripneš vezalno shemo razsmernika (če si ga kupil, si jo prav gotovo dobil). Potem bo lažje modrovati takole na daljavo. Ali pa z ohm metrom, pri odklopljenem inverterju) pomeri med posameznimi priključki:
Lm - Li
Nm - Ni
Nm - PE
Ni - PE
(Lm- faza mreža, Nm - nula mreža, Li - faza inverter, Ni - nula inverter, PE - PE priključek inverter)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2068
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 16, 2023 10:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Žal iz tvoje razlage izredno težko razberem kaj in kako.

H20 je napisal/a:
Če testiram fid ta deluje pravilno. Če pa testiram RCD pa nič ne reagira.

Kaj narediš in na kateri napravi, ko "testiram fid" in "testiram RCD" ?

H20 je napisal/a:
Sedaj ko testiram RCD se prižge rdeča led, katera opozarja, da imam porabnik manjši od 30mA. Enako mi naredi, če priključim 1000W. Ni mi jasno zakaj.


Kam priključiš 1000W ?

Kako se FID-a obnašata, če ju zamenjaš med sabo ?

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.74
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 17, 2023 11:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo sem naredil zmešnjavo. RCD je mišljeno kot testiranje s testerjem na sliki. FID pa ko testiram direktno na njemu...

1000w priključim na solarno omrežje, tako da ga obremenim. Ne razumem točno, vendar je potrebno priključiti breme, če želiš, da tester deluje?
Fida pa nisem menjal med sabo....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 18, 2023 9:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po 5 dneh sheme še vedno ne vidimo
int47 je napisal/a:
Načrt, ali shema instalacije ?
Kakšen razsmernik je uporabljen 1F, 3F, grid tye, otočni...
Kako je izveden preklop med omrežjem in razsmernikom, če obstaja ?


Edina informacija je potrditev, za kateri razsmernik gre: Greencell vendar tudi na prodajalčevi strani nikjer ni navodil za uporabo, sheme za priklop, ... mogoče so navodila priložena, vendar jih po 5 dneh avtor teme še ni uspel pripeti tukaj na forum.

V enakem časovnem obdobju avtor teme ni uspel naložiti na forum načrta oziroma sheme inštalacije, enako ni uspel opisat izvedbe preklopa med omrežjem in razsmernikom.

O vezavi torej ne vemo nič, edina nekoristna informacija je, da čudežna Lidlova Parkside škatlica nekaj kaže in to naj bi bila neka verodostojna meritev Liar Think
H20 je napisal/a:
N in L nista narobe obrnjena, ker potem bi instrument pokazal rdečo luč na desni strani brez da pritisneš RCD.

NE, to ni noben instrument ali merilna naprava, to je navadna "čudežna škatlica", verjetno pogojno uporabna, večinoma pa neuporabna. Lahko nekaj kaže, ampak ni to nekaj, na kar bi se lahko zanesli, noben profesionalec ne uporablja takih škatlic, ker to ni niti naprava, to je le en čisto navadni indikator.

Zakaj za vraga bi rad FID za razsmernikom? če N in L ni definiran?

Proteus je napisal/a:
Pri razsmernikih sta običajno N in L priključka izolirana od ohišje. V tem primeru FID tudi teoretično ne more delovati. Dokler sta N in L izolirana niti nista nevarna za dotik, smrtno nevarna pa postaneta, če enega povežeš z zemljo.

Da bi FID deloval bi moral N priključek preimenovati v PEN, ga nato razdeliti na PE in N in naprej ustrezno speljati preko FID. V tem primeru bi bil PE ozemljen, L pa bi postal nevaren za dotik.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
H20
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Okt 2020 18:44
Prispevkov: 161
Aktiv.: 3.74
Kraj: Litija

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 18, 2023 12:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@v.j. pretiravaš. že zdavnaj sem napisal, da je 1F, da je priklop na omrežje zgolj za polnjenje aku. v sili, vendar trenutno izklopljeno. torej čisto otočni sistem, trenutno samo 800W in to nimaš kaj mešat z grid tye. ne vem kakšne načrte želiš? sheme invertorja ni. v navodilih je navedeno samo kje vtakneš N L PE. shema, kako imam sedaj priklopljeno, je v postu malo višje. omenil sem, tudi prvi način vezave.
Čudežni Lidlov tester je dovolj zanesljiv. do sedaj mi je na večih objektov lepo pokazal ali obstaja PE, ali je L in N pravilno obrnjen in ali reagira fit. ne vem kaj bi ti še rad, da ta teater za 10€ pokaže? zame je to dovolj. morda pa je ta čudežna naprava tako pametna, da ve, kdaj testiram na javnem omrežju in kdaj na solarnem in me zgolj malo zafrkava.

Citiram:
Pri razsmernikih sta običajno N in L priključka izolirana od ohišje. V tem primeru FID tudi teoretično ne more delovati. Dokler sta N in L izolirana niti nista nevarna za dotik, smrtno nevarna pa postaneta, če enega povežeš z zemljo.

Da bi FID deloval bi moral N priključek preimenovati v PEN, ga nato razdeliti na PE in N in naprej ustrezno speljati preko FID. V tem primeru bi bil PE ozemljen, L pa bi postal nevaren za dotik.


tole mi pa ni čisto jasno kaj si mislil!? jaz se ne bojim, da me bo stresnilo, ko se bom dotaknil inverterja. bojim se, da me ubije, ko bom uporabljal elek. naprave, ali če bi prišlo kaj v stik z vodo, ali če presekam podaljšek...

In kaj to pomeni, da ni definirano?? In da je L izoliran od ohišja?? ja kje pa ni??
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 79 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group