www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

El Vodnik + Probelm

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lojzek3211
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Nov 2012 19:51
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.40

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 07, 2024 7:29 pm    Naslov sporočila:  El Vodnik + Probelm Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Imam dve vprašanji.

Pred leti sem si izgradil mansardo… včeraj je nehala delovati ena žarnica (luč ima tri žarnice led) ko sem demontiral luč, sem videl da je en kabel ki gre na to žarnico preglodan od miši - kabel je mehak in dostii tanjši od glavnega kabla ki gre na luč.
Glavnega kabla se ni lotila.

Glede na to, da je v stanovaju veliko luči me sedaj skrbi da bi prišlo do kakšnega požara če bi se to nadeljevalo. Kabli so na podstrešju v tebrasti cevi.

Kako naj rešim zadevo? Je sploh kakšna rešitev? Podstrešje je tudi minimalno,tako da do kablov je zelo težek dostop.



Drugo vprašanje… pri starših sem opazil v starejši hiši električni kabel ki ni bakren….izgledal je kot aluminijast… ko sem ga dvakrat prepognil je odletel. To sem opazil ko sem priklapljal neko zadevo. Je to možno da je alu kabel? Jaz še tega nisem videl kje. Je to sploh varno imeti v hiši? Je pa zadeva stara sigurno preko 30 let.

Hvala za odgovore in pomoč.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3246
Aktiv.: 33.10

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 07, 2024 8:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za miši težko rečem, kaj pomaga.

A je tisti kabel z rdečkasto, pleteno izolacijo? Take sem menjal v starem bloku. Na srečo so bili v svinčenih ceveh, tako da sem stare alu vodnike samo potegnil ven, pa napeljal PGP v isto cev. Presek je kar velik, ovinki pa z zelo velikim radijem ali jih pa sploh ni (med dozami gre naravnost).

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mipax
Član
Član



Pridružen-a: Tor 07 Jun 2005 22:35
Prispevkov: 100
Aktiv.: 0.45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 07, 2024 8:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni jasno ali je preglodan zgolj kabel oziroma ali je bil kabel v rebrasti cevi in je žival pregrizla tudi rebrasto cev. Lahko, da ni bila miš ampak kuna ali polh.
Predlagam pregled iztrebkov na podstrešju ali so majhni ali večji in kakšne oblike in količina, opazovanje podstrešja, da se ugotovi vrsto glodalca.

Za preganjanje miši, kun, polhov se dobi ultrazvočne naprave. Predlagam nabavo najmočnejše in montažo pod ostrešje, da pokrije celotno podstrešje.
Obstajajo tudi kemični preganjalci (če veš za kakšno žival gre), samo jih je treba menjati in tudi niso poceni.

Jaz sem imel kuno in sem jo uspešno pregnal z ultrazvočnim preganjalcem od conrad-a "Odganjalnik kun Kemo" - [b]Glasnost 120 dB (± 20%)[/b za 100m2]. Sedaj ni pretirano drag, je bil včasih že dražji.

Al. kabel, ki se lomi bi pa jaz čimprej zamenjal. Lahko sicer, da se je zlomil zaradi večkratnega upogibanja ali staranja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ferdo
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:10
Prispevkov: 340
Aktiv.: 1.52
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 07, 2024 10:27 pm    Naslov sporočila:  Re: El Vodnik + Probelm Odgovori s citatom

Drugo vprašanje… pri starših sem opazil v starejši hiši električni kabel ki ni bakren….izgledal je kot aluminijast… ko sem ga dvakrat prepognil je odletel. To sem opazil ko sem priklapljal neko zadevo. Je to možno da je alu kabel? Jaz še tega nisem videl kje. Je to sploh varno imeti v hiši? Je pa zadeva stara sigurno preko 30 let.

Hvala za odgovore in pomoč.[/quote]

Uporabljali so se tudi Al kabli... zelo pogosto na ozemlju NDR (vzhodna Nemčija) in tudi v marsikateri drugi vzhodno evropski državi, v obdobju Sovjetske zveze...

Priporočam menjavo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
lojzek3211
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Nov 2012 19:51
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.40

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 07, 2024 10:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala vsem za odgovore!


Gre sigurno za miši.. Rebraste cevi in dovodnega kabla ni poškodovala. Je pa naredila zraven kabla(ki je v rebrasti cevi) kjer je luknja skozi gibs ploščo večjo luknjo okoli rebraste cevi in je prišla v luč. Tam je pregriznila en kabel, ki je sicer dosti tanjši in mehkejši (napaja led žarnico).
Bi varovalka odklopila napajanje,če bi miš naredila stik?
Ali je velika možnost da zagori?

So te naprave za odganjanje na 220V ? Na podstrešju nimam elektrike - vtičnice.
Koliko je to zanesljivo? Res ne bo več miši če bi tole namontiral?
Me kar zelo skrbi sedaj, ko vem da mi lahko miš zaneti požar in gre bognedaj vsa hiša ali pa še kdo zraven.


Mosquito:

Vodnik je v modri, malo širši ne okrogli izolaciji.



Koliko je takšen kabel nevaren sedaj? Finančno je bolj kot ne neizvedljivo sedaj v hiši vse razštemati in potegniti novo komplet inštalacijo. Elektro omarica je sicer komplet na novo z avtomatskimi varovalkami...prej so bile še velike varovalke ki so imele nitko. - Zamenjala se je cela če je pregorela.
Če to kaj pomaga?


Hvala vem še enkrat!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2024 10:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Omrežje mora biti tako dimenzionirano, da v primeru kratkega stika varovalka oz. inštalacijski odklopnik prekine tok.

Če pa je tak problem sanirati, pa bi pomagal AFCI - Arc Fault Circuit Interrupter, da odklopi tudi v primeru zaporednega obloka.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 303
Aktiv.: 2.08

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2024 10:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vsaka poškodba kabla je nevarna in jo je treba čimprej sanirati. Če že ne gre za električni udar oz. previsoko napetost dotika pa lahko zelo hitro pride do požara.
Je pa treba razmišljati tako, da bo tudi po sanaciji velika verjetnost ponovne poškodbe s strani glodavcev.
Ne poznam dejanskega stanja, vendar bi jaz prav gotovo v prvi vrsti poskrbel, da bi glodalcem onemogočil dostop in mogoče, kot so že nekateri predlagali, nastavil tudi ultrazvočno zaščito.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group