www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Dioda z najmanjšim pragom
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 343
Aktiv.: 2.88
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 03, 2024 3:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko poizkusiš nabavit diodo 1N5831, ta ima izraziti nizek padec napetosti v prevodni smeri.
Sicer nisem siguren, če bo kakšna z isto oznako, kot je moja, ki sem jo izmeril imela enako nizek padec napetosti.
Imam jo od Motorole diodo 1N5831 (dodatna oznaka na diodi T8603 ), sem pomislil, da je nekaj narobe z njo, z instrumentom na test diod pokaže 0,05V padca. Pomerjeno z napajalnikom (tako kot predhodnik v.j.) pri toku 1A ima padec napetosti 0.25V.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5774
Aktiv.: 25.88
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 03, 2024 3:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

glavca je napisal/a:
Sem našel v ropotiji MBRF20U45CTA ... pri 1A ima padec na 12 ohm uporu iz 13,2V na 11.5V... 0,7V...

Bi bila kaka z nižjo povratno napetostjo boljša oziroma katera bi bila najbolj primerna za cca 1A toka ne da bi se grela...

l.p. Jože
Tole je za schottky diodo kar velik padec, ti si sicer napisal 0.7V, je pa (13.2-11.5) 1.7V.
Tukaj jih imaš kolikor hočeš, pa izbiraj.
Manjši je padec na njej, manj se bo grela, kakšen pa je padec na njej, boš našel v podatkovnem listu.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s57bat
Član
Član



Pridružen-a: Pon 09 Apr 2007 9:06
Prispevkov: 200
Aktiv.: 0.96
Kraj: Moste

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 04, 2024 8:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hoj!
Za ta namen obstajajo OR-ING diode, npr. IR 40L15 ali Vishay VS-19TQ015, ki imajo pri 1A cca 0,2V padca.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 136
Aktiv.: 4.64
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 05, 2024 8:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

glavca je napisal/a:
Živjo

hvala za odgovore...

da malo bolj pojasnim zadevo...

Konkretno gre za preklop med baterijama na jadralnem letalu. Ker med preklopom pride do kratkega preskoka v napajanju lahko pride do poškodbe zapisa o letu, zato je smoterno dati vmes kondenzator, ki pa ni za vse inštrumente ki tega ne rabijo temveč samo za navigacijo, zato je verjetno zaradi preprostosti najlažje rešljiv z diodo.

Sama poraba je cca 1A na 12 V, izklop navigacije je ko pade pod 10V, kar je ob uporabi omejene napetosti akumulatorja in diode z pragom 1v cca 11V... in stem delno neuporabna kapaciteta akumulatorja.


lep pozdrva Jože



Kako se pa sam preklop med akumulatorjema vrši, avtomatsko pri zaznavi 10,5V za prazen akumulator ali ročno po opozorilu (svetlobno ali zvočno)?
Kakšen je potek preklopa med akumulatorjema? Se prazen odklopi za tem poln priklopi?

V fazi delovanja bi bila dioda premostičena, v fazi preklopa bi se mostič razklenil.

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 136
Aktiv.: 4.64
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 05, 2024 9:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V mislih sem imel rele z NC kontaktom vzporedno z diodo, ta bi se med preklopom aktiviral.
_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5774
Aktiv.: 25.88
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 06, 2024 3:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

prel1 je napisal/a:
Kako se pa sam preklop med akumulatorjema vrši,.........

Ali ne bi pogledal vezalne sheme na prejšnji strani?

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 136
Aktiv.: 4.64
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 06, 2024 6:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:
prel1 je napisal/a:
Kako se pa sam preklop med akumulatorjema vrši,.........

Ali ne bi pogledal vezalne sheme na prejšnji strani?


V povečavi res nisem pogledal, zaradi tega nisem razločno videl.
Shema naj bi prikazovala dejansko stanje, ni pa vselej tako.
Če bo avtor teme voljan dodatno odgovoriti bom sam lahko pomisleke odpisal.

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 303
Aktiv.: 2.08

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 06, 2024 6:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa tale varianta z dodatnim stikalom?


PREKLOP.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  PREKLOP.pdf
 Velikost datoteke:  19.04 KB
 Downloadano:  4 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 136
Aktiv.: 4.64
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 06, 2024 7:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kvarkel je napisal/a:
Kaj pa tale varianta z dodatnim stikalom?


podobno rešitev sem imel v mislih, vendar s tropoložajnim preklopnikom, tako bi lahko delovalo v obe smeri enako. Preklop iz prvega akumulatorja na drugega in obratno, pri uporabi dveh ločenih preklopnikov lahko pride do pomote.

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 303
Aktiv.: 2.08

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 06, 2024 7:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem dal samo za razmislek. Seveda je smiselno SW1 zamenjati s tropoložajnim stikalom:
- položaj 1: napajanje iz vira 1
- položaj 2: paralelna povezava obeh virov
- položaj 3: napajanje iz vira 2
in obratno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 136
Aktiv.: 4.64
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 06, 2024 7:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kvarkel je napisal/a:
Jaz sem dal samo za razmislek. Seveda je smiselno SW1 zamenjati s tropoložajnim stikalom:
- položaj 1: napajanje iz vira 1
- položaj 2: paralelna povezava obeh virov
- položaj 3: napajanje iz vira 2
in obratno.


Se strinjam, je pa možno da obstajajo razlogi, da tak način ne pride v poštev. Pravil v letalstvu ne poznam. Recimo situacija, da v prvem viru nastane kratek stik?

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3370
Aktiv.: 15.73
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 10, 2024 11:57 am    Naslov sporočila:  Re: Dioda z najmanjšim pragom Odgovori s citatom

glavca je napisal/a:
katera dioda ima najmanjši prag znižanja napetosti
tole sem slučajno našel ko sem bral nekaj drugega na s5tech: link
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 10, 2024 12:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

prel1 je napisal/a:
Se strinjam, je pa možno da obstajajo razlogi, da tak način ne pride v poštev. Pravil v letalstvu ne poznam. Recimo situacija, da v prvem viru nastane kratek stik?

V ta namen se uporablja zaščitni rele, ki izklopi pri prevelikem povratnem toku.

Če pa smo že pri integriranih vezjih, obstajajo krmilniki za izbiro dveh virov. Taki IC-ji krmilijo zunanje MOSFET-e ali pa jih imajo kar integrirane. Pogosto imajo tudi prenapetostno in pretokovno zaščito. Od TI npr. TPS2120 (do 22V 3A) ali pa kateri drug iz družine Power MUX.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 136
Aktiv.: 4.64
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 10, 2024 2:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
prel1 je napisal/a:
Se strinjam, je pa možno da obstajajo razlogi, da tak način ne pride v poštev. Pravil v letalstvu ne poznam. Recimo situacija, da v prvem viru nastane kratek stik?

V ta namen se uporablja zaščitni rele, ki izklopi pri prevelikem povratnem toku.

Če pa smo že pri integriranih vezjih, obstajajo krmilniki za izbiro dveh virov. Taki IC-ji krmilijo zunanje MOSFET-e ali pa jih imajo kar integrirane. Pogosto imajo tudi prenapetostno in pretokovno zaščito. Od TI npr. TPS2120 (do 22V 3A) ali pa kateri drug iz družine Power MUX.


Drži, a na podlagi sedanje priložene sheme vezave ni zaščit (niso razvidne morebitne podrobnosti)

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1339
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 18, 2024 6:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tale tema me je vzpodbudila, da sem naročil LTC4412 (LTC4412ES6) in jih tudi že dobil, ker imam eno podobno zadevo za rešit.
https://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/ltc4412.pdf



.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group