www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Predimenzioniranje sončne elektrarne
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Igor K
Član
Član



Pridružen-a: Sob 05 Feb 2022 10:37
Prispevkov: 78
Aktiv.: 2.88

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 18, 2024 5:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SimonS,
slabo bereš ali slabo razumeš, ne vem.
Elektrarna + TČ me je skupaj prišla 15.000€ po odbitih subvencijah (2.500 + 2.100€ subvencije).
Pravzaprav še manj, pa sem navzgor zaokrožil.
Omrežnine je 12€ na mesec.

To niso trgovinske fore, to je relno izvedena investicija in prihranek je takšen, kot sem ti zgoraj izračunal.

grega09 je napisal/a:
Sam trenutno tudi rabim denar drugje in več naredim iz njega kot pa s sončno elektrarno, to je dejstvo, še posebej pri porabi, ki jo imam.
Enostavno je preveč neznank v prihodnosti glede obračunov, da bi lahko izračunal amortizacijsko dobo in so stvari še premalo dodelane da bi kar skočil v investicijo, pa tudi raje še kam grem, pa si tako malo gradim spomine z otroci.

Seveda, denar lahko tudi naložiš v bitcoin, pa bo dobiček lahko bistveno večji, izguba pa tudi, če se zalomi.

Ampak, elektriko boš rabil vedno, če druga ne za rudarjenje bitcoinov.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4592
Aktiv.: 20.59
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 18, 2024 6:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ej povej, kje za vraga si našel tako ugodno ponudbo za 15K zmontirana sončna in zmontirana TČ. Običajno so cene 1k€ za 1kW sončne in kje je še TČ.....

Zagotovo bo kdo vesel te informacije!

Jaz sem pred inštalacijo SE plačeval cca 55€ položnice (letno povprečje) torej 660€ na letni ravni. Elektrika je šla sedaj gor to je dejstvo. Ampak zagotovo nebi porabil za 1000€ na leto.
Če bi dal na strehi 15kW sončno (15k€) izračunaj koliko let bi rabil za povrnitev investicije.
Lahko pa računaš tudi tako kot ti. Pridelam 18mWh elektrike, ki je vredna 0.2€ to znese 3.600€ na leto in investicija se mi povrne v 4. letih

Čista trgovska finta. Kdor razume razume, kdor ne ali noče razumeti tudi prav.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.39

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 18, 2024 7:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Igor K je napisal/a:
grega09 je napisal/a:
Sam trenutno tudi rabim denar drugje in več naredim iz njega kot pa s sončno elektrarno, to je dejstvo, še posebej pri porabi, ki jo imam.
Enostavno je preveč neznank v prihodnosti glede obračunov, da bi lahko izračunal amortizacijsko dobo in so stvari še premalo dodelane da bi kar skočil v investicijo, pa tudi raje še kam grem, pa si tako malo gradim spomine z otroci.

Seveda, denar lahko tudi naložiš v bitcoin, pa bo dobiček lahko bistveno večji, izguba pa tudi, če se zalomi.

Ampak, elektriko boš rabil vedno, če druga ne za rudarjenje bitcoinov.

Elektriko bom jaz že imel, saj sem na omrežje priključen, kje je zdaj problem? Elektrarna pa tako ne dela, če omrežje pade, ali pa če kaj spet ne vem, se pustim presenetiti. Razen, če nimaš baterijskih sistemov, ki pa so trenutno ranga 10 kWh, vse skupaj nič. Če pa se hočeš iti kaj več, se pa tako računica zaradi cen podre. Tako, da si odvisen od omrežja tako ali drugače.

Bitcoin? Ne vidim smisla, ker se ne nosi vseh jajc v eni košari, tudi paneli spadajo sem. Razpršene naložbe na dolgi rok, da se znebiš davkov in to je to. Pa ni treba preveč komplicirati. Če razumeš časovno komponento v obrestno obrestnem računu, potem se marsikaj razjasni. Seveda pa to pri 60 ali 70 letih težko počneš, ker takrat že rabiš, kar rabiš. Bo pa od države bolj vbogajme. [cenzurirano] ga, demografsko piramido leta 85 poglej pa jo primerjaj z zdajšnjo, pa bo vse jasno.
Je pa težko investirati s povprečno plačo, to se pa strinjam. Pa še kam iti, pa si ustvariti dom, pa imeti otroke. Ni več juge, ko je bilo "vse od vseh", na žalost. Čeprav so si eni hodili riti pa jajce na Brione sončiti, drugi pa niso smeli, hudiča pa razumi zdaj to. Če si pa kaj pametoval so te pa na Goli otok vrgli... Enostavno.

Vsakemu svoje, sem napisal. Samo po sebi soditi je pa malo brezpredmetno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Igor K
Član
Član



Pridružen-a: Sob 05 Feb 2022 10:37
Prispevkov: 78
Aktiv.: 2.88

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 18, 2024 11:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SimonS,
cene panelov so drastično padle, zdaj lahko dobiš 13kW za 10.000€, subvencija pa ni več tako ugodna kot takrat, ampak vseeno. No, jaz sem kar nekaj prihranil, ker sem veliko sam naredil, okoli 6.000€. Tudi če to dodaš, je investicija pri taki porabi še vedno hudo rentabilna.

Seveda, če imaš mesečni strošek elektrike 60€, potem se taka investicija ne izplača in je amortizacijska doba predolga.
Pri meni je pač tako, da bi brez elektrarne moj račun za elektriko pozimi bil vsaj 400 € tako, da bom imel še premalo energije na letnem nivoju.

grega09:
bitcoin sem dal samo kot primerjavo, vsekakor je 18% donos letno (kot je v mojem primeru) več kot odlično, še posebej če govorimo o investiciji, ki bo potem še 25 let prinesla 2.000€ letno.

Če dodaš ustrezen inverter lahko tudi brez omrežja normalno napajaš hišo, seveda takrat, ko je sonce. Baterija pa se trenutno ne splača, ker so cene še vedno previsoke.

Moj zapis je samo odgovor na sarkazem češ kakšne denarje damo samo zato, da lahko govorimo kako imamo "zastonj" elektriko.
Seveda ni čisto zastonj, prej je treba nekaj investirati, ampak ko se investicija povrne je pa res skoraj zastonj.
Vsak pa si mora sam izračunati kaj se mu splača.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 772
Aktiv.: 3.46
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 22, 2024 8:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

cel teden že dobivam reklamo od teh
https://shop.adriapower.si/product/tigo-tsc-komplet-10kw-12kwh-elektrarna-kopija/
10000€ +ddv za 10 kW elektrarno z 12kWh baterijo.

_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Xbolha
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Mar 2013 9:20
Prispevkov: 138
Aktiv.: 1.02
Kraj: Ljubljana- Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 22, 2024 8:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Koliko je potrebno dodati za konstrukcijo in montažo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1339
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 22, 2024 10:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V ceni kompleta ni konstrukcije in montaže, prodajajo samo pravnim osebam. Baterija je High voltage, napetost je odvisna od kapacitete, lahko je tudi preko 300V.

Zame žal nimajo nič, ker sem na 48V sistemu.

.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3246
Aktiv.: 33.10

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 22, 2024 1:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kje se dobijo najugodneje growatt inverterji?

To sem že pregledal:
https://www.eurodiskont.net/izdelek/hibridni-razsmernik-growatt-spf-5000-es-deluje-zbrez-baterije/
https://pvshop.eu/Growatt-SPF-5000-ES
https://growatt.tech/ (če sem prav razumel - pošiljajo iz Poljske)

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shar
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Feb 2016 11:15
Prispevkov: 112
Aktiv.: 1.12

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 22, 2024 2:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://autosolar.es/inversores-cargadores-48v/inversor-cargador-growatt-spf-5000-es-48v-100a
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dare80
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 24 Mar 2024 19:01
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.88
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 24, 2024 7:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

shar je napisal/a:
https://autosolar.es/inversores-cargadores-48v/inversor-cargador-growatt-spf-5000-es-48v-100a


Ali je že kdo naročal od tu?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shar
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Feb 2016 11:15
Prispevkov: 112
Aktiv.: 1.12

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 24, 2024 7:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja. Je pa poštnina kar draga.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Xbolha
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Mar 2013 9:20
Prispevkov: 138
Aktiv.: 1.02
Kraj: Ljubljana- Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 11, 2024 9:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Opažam, da se montirajo tudi SE, ki bazirajo na mikro razsmernikih.
Če prav razumem je to podobno kot balkonske SE samo večje moči.

Ali je kakšna bistvena razlika ali pomanjkljivost napram klasičnim SE?

Vem, da je iz strehe napetost 230V izmenična.
Če hočeš polnit baterije (otočna SE) je najbrž potrebna še ena naprava vmes?
V bistvu je boljša klasična SE pa en ustrezen growat.
Ali se motim?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
Stran 12 od 12

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group