www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pomoč pri priključitvi Shelly Pro 3EM

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 46
Aktiv.: 0.69

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 03, 2024 9:47 pm    Naslov sporočila: icon_question Pomoč pri priključitvi Shelly Pro 3EM Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
V svojem domu razpolagam s 3-faznim sistemom (3x25 A) in načrtujem, da bi k temu sistemu priključil števec porabe Shelly Pro 3EM. Pri tem se soočam z nekaterimi izzivi, saj je trenutno stanje električne omarice daleč od idealnega, zato bi bil izjemno hvaležen za vaše izkušnje in nasvete.

Moj cilj je merjenje celotne porabe energije v hiši, torej bi Shelly-ja priključil direktno za FID stikalo. Tu pa nastopi problem - trenutno sta iz vsakega izhoda FID-a (2,4,6) speljana po dva vodnika, kar verjetno ni ravno v skladu s standardi (avtor napeljave mi ni znan)?

Kako najbolje izvesti povezavo omenjenih treh faz s Shelly-jem? Verjetno bi bilo smiselno uporabiti kakšne razdelilne sponke, vendar nisem prepričan, kateri tip bi bil najprimernejši za tovrstno nalogo?



omarica.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.02 MB
 Pogledana:  26 krat

omarica.jpg



shelly_shema.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  130.1 KB
 Pogledana:  5 krat

shelly_shema.png


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1794
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 03, 2024 10:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Shelly Pro 3EM zajema tokove preko objemnih tokovnikov in jih lahko daš pred ali za FID stikalom, pač tam, kjer je več prostora.

Ker v omarici ni prostora za dodatne varovalke bi jaz napetosti vzel iz spodnjih varoval B10 (pač dva drota v varovalko).

Paziti moraš edino na fazni razpored t.j. tokovnik na isti fazi, kot napetost. Na Shelly Pro 3EM je to super označeno in ne moreš faliti.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 46
Aktiv.: 0.69

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 03, 2024 10:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej s temi objemkami objamem faze na vhodih v FID (1,3,5), nato poiščem kam vodijo posamezne faze na spodnji letvici (B10 varovalke). Pripeljem te tri faze na Shelly in je to to? Super, hvala za info. Javim, če deluje, ko zadevo zmontiram Surprised
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cimer
Član
Član



Pridružen-a: Sob 07 Okt 2006 0:07
Prispevkov: 121
Aktiv.: 0.56
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 04, 2024 8:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poleg tega je važno kako so tokovniki orientirani. Pravilno je tako, da aplikacija kaže porabo objekta. Če so obrnjeni narobe, aplikacije kaže, da energijo oddajaš v omrežje.

Žal sem to izkusil na lastni koži, sem dvakrat montiral tokovnike,ker sem jih prvič narobe obrnil.

_________________
Lep pozdrav!

Marko S.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1794
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 04, 2024 11:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

cimer je napisal/a:
Poleg tega je važno kako so tokovniki orientirani. Pravilno je tako, da aplikacija kaže porabo objekta. Če so obrnjeni narobe, aplikacije kaže, da energijo oddajaš v omrežje.

V bistvu se spremeni samo predznak meritve, kar lahko obrneš tudi s parametrom "Reverse measurement direction".
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2550
Aktiv.: 13.13
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 04, 2024 1:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moj predlog je, da če boš karkoli delal, še zbiralke na spodnji strani (rdeča barva) prestavi na zgornjo stran (zelena barva). Tako v primeru kondenza v omarici ne boš imel težav z zastajanjem vode v zbiralki.

Itak bi moral vgradit večjo omarico. Če jo boš vgradil, mora biti omara tako velika, da bo po vseh zaključenih delih še vedno 1/3 mest v omarici praznih.



zbiralke.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.4 MB
 Pogledana:  11 krat

zbiralke.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Cip
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Dec 2018 23:20
Prispevkov: 46
Aktiv.: 0.69

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 05, 2024 7:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Moj predlog je, da če boš karkoli delal, še zbiralke na spodnji strani (rdeča barva) prestavi na zgornjo stran (zelena barva). Tako v primeru kondenza v omarici ne boš imel težav z zastajanjem vode v zbiralki.

Itak bi moral vgradit večjo omarico. Če jo boš vgradil, mora biti omara tako velika, da bo po vseh zaključenih delih še vedno 1/3 mest v omarici praznih.


Hvala za nasvet. Tega projekta se lotim drugič oz. ga prepustim kvalificiranemu štromarju Smile

Edit:

Arrght, ni variante, da tri takšne tokovne transformatorje zbašem v omarico Sad
Ene 3-fazne varovalke se bom znebil, ker je ne potrebujem, tako da pridobim nekaj prostora. ampak vseeno bom moral nekako objeti vhodne vodnike (pred FIDom) s temi kockami Sad



shelly_omarica.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  250.39 KB
 Pogledana:  6 krat

shelly_omarica.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mateik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Avg 2022 18:31
Prispevkov: 148
Aktiv.: 6.86
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 06, 2024 12:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Moj predlog je, da če boš karkoli delal, še zbiralke na spodnji strani (rdeča barva) prestavi na zgornjo stran (zelena barva). Tako v primeru kondenza v omarici ne boš imel težav z zastajanjem vode v zbiralki.


Zbiralke se vedno namestijo spodaj...spodaj dovod zgoraj odvod

Tokovnike bi lahko spravil notri, samo malo je treba urediti žice.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14563
Aktiv.: 65.12
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 06, 2024 1:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mateik je napisal/a:
qwertz je napisal/a:
Moj predlog je, da če boš karkoli delal, še zbiralke na spodnji strani (rdeča barva) prestavi na zgornjo stran (zelena barva). Tako v primeru kondenza v omarici ne boš imel težav z zastajanjem vode v zbiralki.


Zbiralke se vedno namestijo spodaj...spodaj dovod zgoraj odvod

Tokovnike bi lahko spravil notri, samo malo je treba urediti žice.


Shocked Od kdaj Shocked Pri 40letih kilometrine tole prvič čujem Shocked

Doživel sem pa najmanj 3x ko se je omara vžgala ravno zaradi tega kar je napisal qwertz. Osebno zbiralke ravno zaradi tega razloga dajem zgoraj.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tlogar
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2015 16:57
Prispevkov: 190
Aktiv.: 1.71

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 06, 2024 2:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Enkrat sem vgrajeval "fleksibilne" tokovnike. Ne vem pa če se dobijo tudi tako majhni. Lahko poskusiš poiskati kaj v tej smeri.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1794
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 07, 2024 10:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Pri 40letih kilometrine tole prvič čujem
Doživel sem pa najmanj 3x ko se je omara vžgala ravno zaradi tega kar je napisal qwertz. Osebno zbiralke ravno zaradi tega razloga dajem zgoraj.

Če imaš ETI odklopnike jih lažje snameš.



eti.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  375.45 KB
 Pogledana:  1 krat

eti.png


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14563
Aktiv.: 65.12
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 07, 2024 11:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Slab mesec nazaj sem menjal enega trojčka B z C. Ne spomnim se, kje so bile zbiralke. Snet je bil iskrin, ki je na obe strani enak. Prav tako se odmaknejo zatiči z obeh strani, tako da je vseeno kje je zbiralka. Zdi se mi, da sem gor dal ETI-jevega. Mislim, da je bil tudi ta enak z obeh strani. Zatiči so se odmaknili z obeh strani.

Fotografije snegega:
Odmaknjeni zatiči


Pogled spodaj:


Pogled zgoraj:


Pogled z vrha:

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 95 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group