www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

LCD 2x16 ali se ga da obrniti?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.04
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 10, 2004 1:10 pm    Naslov sporočila:  LCD 2x16 ali se ga da obrniti? Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Nisem bogvekaj mojstra, do sedaj sem bil zadovoljen, da sem znal povezati LCD 2x16 na mikro, in sem prebral, kar mi ima povedati. LCD-je sem kupoval različno, enkrat pri AX elektronika, enkrat pri IC, enkrat pri HTE. Zadeva je vedno delala vendar

nekateri LCD-i imajo priključke nad samim ekrančkom, nekateri izpod ekrančka. Se pravi, da ko računam instalirati LCD kar na tiskanino, moram paziti, da nabavim tak lcd, ki bo imel priključke na pravem mestu. Pa me zanima

ali se da morda LCD-u nekako reči, naj obrne orientacijo, saj je tam tudi neke vrste procesor, ki sprejete informacije pretvarja v grafične simbole, se pravi črke in številke. Ali se da LCD-e nekako ukazati z ukaznim nizom, podobno, kot mu dopovem, kako izgleda črka č, da bi informacijo grafično obrnil za 180 kotnih stopinj.

Malo sem iskal po internetu a kaj takega nisem zasledil. Morda je med vami kak izkušen, ki o tem kaj ve. V tem slučaju ga prosim, da to deli z menoj.

Hvala
Vilko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 10, 2004 1:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vilko,

Softversko to žal ni izvedjivo v koliko gre nap. za displeje, ki imajo že vgrajeno svojo tabelo. (v koliko je na njem kontroler HD44780) nap. LM016 ali sličen. Le ta ima tudi CGRAM (karakter generator ram) za 8 lastnih karakterjev. Tam imaš možnost kreiranja karakterjev kot so nap. šumniki ali poljubni znaki. Preko njega bi seveda lahko naredil "obrnjeno" celo abecedo a ne vem, če je to smiselno. Problem namreč je še drug, DDRAM kamor se vpisujejo podatki, ki se vidijo na displeju ima lokacijo 0x00 v zgornjem levem kotu displeja. To je tudi "štrartna" lokacija. Sam sem izvedel menjavo priključkov čisto "hardversko" Vzel sem protobord ter ga z letvico prilotal na displej z mestom kjer mi priključki ustrezajo sem na njem naredil povezave z žičkami.

P.S.
Vilko, nekje na forumu je zelo obširen datashet za LCD. Uporabi iskanje "LCD" ali "HD44780"

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 10, 2004 2:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

"Hardwerski" adapter Wink


P7100141.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  81.81 KB
 Pogledana:  52 krat

P7100141.jpg



_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.04
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 10, 2004 2:39 pm    Naslov sporočila:  Hvala Silvo Odgovori s citatom

Hvala Silvo,

sem si mislil, da bo kaj takega. No, bom pač moral pri nakupu vprašati prodajalca, če bo ta vedel, kakšna je orientacija, ker se to na LCD-u ne vidi, dokler ga ne uporabiš.

Pozdrav
Vilko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.04
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 10, 2004 2:40 pm    Naslov sporočila:  Ha, ha! Odgovori s citatom

Kje si pa dobil ta HW adapter. ??
Ha. seveda, tako bi verjetno šlo, a ne, raje grem kupit lcd.

Vilko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 10, 2004 3:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Kje si pa dobil ta HW adapter. ??

Vilko to je konec testne plošče, ki jo lahko kupiš v prodajalnah z elektroniko. Običajno so evro formata 100x160. To je pač zasilna rešitev. Tole sem uprabljal na moji testni plošči, dokler nisem dobil displeja z ustreznim razporedom.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.04
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 10, 2004 7:18 pm    Naslov sporočila:  Seveda, Silvo Odgovori s citatom

Seveda, Silvo
To se iz slike jasno vidi, vprašanje je bilo retorično ;) Mislim, da je bil tudi tvoj post postavljen bolj za hec in prav je tako, kaj bi bilo, če se ne bi tudi malo smejali.

Pozdrav vsem ljudem dobre volje!
Vilko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group