www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Obnova starega sprejemnika
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.42
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 11, 2007 7:53 am    Naslov sporočila:  Žica Odgovori s citatom

Tudi žico že kar nekaj časa iščem in mi bi tudi zelo prav prišla.
Kakšne debeline pa je?

_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 11, 2007 7:59 am    Naslov sporočila:  re Odgovori s citatom

mislim da imam en tak kondenzator ( medeninast) lahko odstopim , ta žica je v bistvu pletenica ? in potem ovita s bombažem ( zaradi lakiranja?)

Drugače pa je imela teta svoj čas tudi en zelo star radio ki sem ga v svo ji rosni mladosti XXXXXXXX pa mi je danes tako žal !


LP

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jur
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Dec 2005 14:45
Prispevkov: 5142
Aktiv.: 23.16
Kraj: [color=zelena]Ljubljana[/color]

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 11, 2007 8:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Taka žica (ovita z tekstilom) je bila včasih normalna stvar. Na razpolago niso imeli izolirnih lakov, ki bi se prijeli na baker in bi prenesli upogibanje žice pri navijanju in bi pri tem obdržali izolacijske lastnosti. Z bombažem izolirana žica se včasih najde tudi v kakšnih starih 220 voltnih transformatorjih. Če ne bi videl, ne bi verjel.

Jur
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.42
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 11, 2007 9:59 am    Naslov sporočila:  Žica Odgovori s citatom

Tudi na starih relejih,kontaktorjih se jo dobi. Žica pa ni pletenica.
Pod izolacijo iz bombaža ali svile je bila tudi posrebrena.
Za vezavo v teh starih sprejemnikih so uporabljali ponavadi golo posrebreno žico 1mm debeline. To imam, ker jo je lahko nabaviti.

_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 11, 2007 5:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Žica je precej tanka, je pa to pravzaprav težko izmeriti. No vsekakor jo nimam za kaj rabiti, torej gre tebi. Le spomni me, ker bom drugače pozabil. Pred kakim piknikom ali pa ob kaki drugi priliki.
_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
smatjaz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 10 Nov 2003 16:33
Prispevkov: 803
Aktiv.: 3.62

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 11, 2007 8:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zelo dobro Applause . Zanima me kako si restavriral leseni del?

Alkohol in krpica, šelak, vosek? ...


LP M.

_________________
Električni aparati delujejo na dim ... ko dim iz njih uide ... ne delujejo več!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 11, 2007 9:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Našel žico. Kolut je še popolnoma nerabljen.

Slika pa tudi pove nekaj Laughing .



zica.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  188.85 KB
 Pogledana:  7 krat

zica.jpg



_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.42
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 11, 2007 10:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Darko, hvala za žico, te bom že spomnil.
Glede restavriranja lesenega dela je pa tako, da krpico in alkohol že imam Very Happy . Nisem pa še nič restavriral.
Delo z šelakom ali voskom se moram še naučiti. Nisem še delal in bom pač spraševal. Ta radio je iz mahagonija in se ne branim nasvetov,Smatjaz.
Imam pa že kar nekaj lepih kosov mahagonija debeline 15 mm in pa raznih letev, ki jih bom rabil pri naslednjih projektih.
Na odpadnih kosih bom lahko preizkušal delo s šelakom in voskom. Za moj pogled je površina obdelana z voskom lepša, nekako svilnata.

_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smatjaz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 10 Nov 2003 16:33
Prispevkov: 803
Aktiv.: 3.62

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 12, 2007 6:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, to sem že počel, sicer ne na radijskem sprejemniku ampak na starem šivalnem stroju. Zadeva je sledeča. Nikakor ne smeš obdelovati z ostrim predmetom (smirkov papir, oblič, ...) ampak zadevo očistiti z alkoholom. Ker je ta sorazmerno drag ti priporočam topilo za šelak (je isti kot alkohol, le obdavčen ni, ker ima drugo ime). Potem zadevo dobro očistiš. Manjkajoče dele nadomestiš ali z novimi ali pa luknje zapolniš s čebeljim voskom pomešan z ustrezno barvo. V kolikor je kaj luknjic (črvi) je potrebno še prej premazati s strupom (se ne spomnim imena).
Potem vse skupaj premažeš s šelakom (ustrezna barva) in na koncu še finesa - čebelji vosek. Namažeš in spoliraš.

Seveda pa na koncu ne smeš pozabiti (je zelo pomembno) na notranjo stran zapisati s svinčnikom, datum in ime in priimek restavratorja.

To vse skupaj potem nekaj zares velja.

LP M.

_________________
Električni aparati delujejo na dim ... ko dim iz njih uide ... ne delujejo več!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.42
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 12, 2007 8:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za nasvete.
Torej je treba tudi čisto nov mahagonij premazati z nekim barvnim premazom in šelakom, spolirati v končni sijaj z voskom?
Pred časom sem poizkusil les premazati z določenim " zaščitnim premazom " Sadolins ali podobnim in na koncu z oljem. Sem poizkusil tikovo olje in rezultat mi je bil všeč. Samo ne ve če ni to nek amatersi poizkus, kajti to olje prodajajo za zaščito vrtnega pohištva iz trdega lesa.
V tem radiu ni črvov.

Mnenja in nasveti dobrodošli.

_________________
LP Sebastian


Nazadnje urejal/a sebastiant Pet Apr 13, 2007 4:18 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smatjaz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 10 Nov 2003 16:33
Prispevkov: 803
Aktiv.: 3.62

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 12, 2007 8:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

problem sodobnih lakov je v tem, ker so zelo močni. Če premažeš npr. z prozornim lakom potem, če imaš kakšno poškodbo ne moreš narediti nič, ker se zelo prime lesa in ga lahko odstraniš le mehansko. Šelak pa lahko še popraviš.

Pred časom se na bolšjem sejmu videl "restavrirano" zelo lepo pohištvo - zadeva je bila dobesedno uničena. Prelakirana je bila z nitro lakom, lastnik pa mi je tolmačil o prednostih tega, ...

Lp M.

_________________
Električni aparati delujejo na dim ... ko dim iz njih uide ... ne delujejo več!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lado
Član
Član



Pridružen-a: Pon 09 Feb 2004 13:22
Prispevkov: 987
Aktiv.: 4.44
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 13, 2007 9:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moj znanec restavrira staro pohištvo in obnavlja šelakirane povšine.Tam ni nikjer govora o čebeljem vosku ampak samo spoliran šelak.Tak posel je zelllo dolgotrajen in mukotrpen če hočeš da zgleda tako kot je treba.Nisem še videl da bi bil kakšen radio namazan z voskom,ravno tako ne kak star klavir...
Postopek je tak da povšino očistiš z alkoholom,popraviš pobrusiš pobajcaš (da je barvno skladno)nato se nanese šelak raztopljen v alkoholu in ga moraš takoj po nanosu spolirati,nato drugi dan drugo plast ,sevada paziš da ne raztopiš spodnje plasti...Skratka zelo veliko drgnjenja in poliranja.Zelo veliko je odvisno tudi od alkohola v katerem je raztopljen šelak saj že zelo majhna količina vode v alkoholu povzroči motno povšino.
Ker sem ta postopek videl kako je zahteven(seveda če hočeš vrhunski starinski izdelek) sam običajno za radije katere retavriram uporabim lak seveda prej odstranim vse do čistega lesa, nato z airbrushom in bajcom popravim morebitne razlike v barvi lesa,in povrh lak....

lp

lado
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s51zg
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2004 17:35
Prispevkov: 538
Aktiv.: 2.42
Kraj: JN76BC - Srednje brdo

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 13, 2007 11:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz osebno z restavratorstvom nimam prakse. Poznam pa tehniko nanašanja šelaka oz. politure na razne podlage. Se pa strinjam, da je to že res prava umetnost. Jaz sem to počel pred cca 50 leti. Takrat sem bil zaposlen pri nekem obrtniku, kjer smo delali veliko spalnic iz masivnega lesa ali pa furniranega v raznih odtenkih. Šelak smo dan prej namočili v alkoholu in postavili na toplo mesto. Drugi dan je bila to politura, shranjena v steklenici primerne viskoznosti. Z tem pripravkom smo navlažili primerno gobico, ki smo jo takrat imenovali "polm". Ta gobica je bila ovita z tkanino, katera ni puščala "dlačic". Nato smo v krožnih gibih nanašali to polituro na določeno podlago. To smo nanašali tudi po večkrat, zavisno od željene debeljine nanosa. Važno pri tem nanosu je to, da se pri krožnih gibih "nesmeš" nikdar ustaviti in vedno zaključiti potezo čez rob. Če se samo za trenutek ustaviš, se ti bo gobica "prilimala", kar pomeni, da lahko začneš vse na novo. (Potrebno je s pomočjo strgulje odstraniti ves nanos.) Ko je nanos politure končan, je videz precej masten in ne svetleč. Kot zadna faza "politiranja" pa sledi razmaščevanje, oz. odstranjevanje olja. To se dela z posebno gobico, katero na rahlo navlažimo z acetonom. Pri tem opravilu, gibi niso bil več krožni - pač pa zdolžni. Ta zadnja operacija je najtežja in zahteva res pravega mojsta. Kaj rado se zgodi, da skoraj končano površino "zažgemo". Po dstranitvi olja, je postala površina kristalno čista - kot ogledalo. Več desetletij smo si lahko ogledovali svojo podobo v svojem minulem delu...
lp
Janez
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.42
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 13, 2007 7:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala vama za zelo ičrpna nasveta, ki sta me razveselila in obenem preplašila pred delom.
Saj sem vedel, da to ne bo tako enostavno. Poizkusil pa bom "polepšati" les, če ne s šelakom pa po nasvetu iz Trbovelj...........l

_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.42
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 15, 2007 7:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem malo raziskal po trgovinah, kaj se dobi za obnovo lesenih delo. Res se dobijo voski v različnih barvah za popravilo napak in razpok. So trdi in jih moraš zmehčati za kitanje. Pa tudi raztopljen čebelji vosek za polituro / popolnoma tekoč / in vosek v obliki paste. Pa še kaj bi se našlo..........

Medtem pa sem doma odkril elektronki z oznako Telefunken WE 23. Včeraj sem iskal na spletu, vendar nisem nič našel. So z oznako WE, samo ne 23! Imam torej dve novi elektronki, podatkov pa ne. Če mi lahko kdo pomaga, ker bi jih rad kje uporabil, bom vesel. Pa še slika:
Tudi v Vade Mecumu iz leta 1959 jo ni!



r83.jpg
 Opis:
Telefunken WE 23
 Velikost datoteke:  58.14 KB
 Pogledana:  7 krat

r83.jpg



_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Stran 2 od 6

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group