www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Baterijski električni pastir

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zbirka projektov
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 02, 2006 11:31 am    Naslov sporočila:  Baterijski električni pastir Odgovori s citatom

naslov: Baterijski električni pastir
Kategorija projekta:
Mikrokontrolerski projekti

težavnost: 3
tehnologija: 2
potrebno predznanje: 2

predviden čas za izdelavo: 4h
predvidena orodja in oprema:
Pribor za izdelavo tiskanega vezja, pribor za spajkanje, programator za programiranje PIC16C508, razno drugo ročno orodje, izvijač, vrtalni stroj …


kosovnica:
Kosovnica je razvidna z načrta
shema:
Načrt, tiv, hex za pic v prilogi. Tiskanina je le v PDF formatu. Z razporedom si bo potrebno pomagati z načrtom – razporeda namreč nimam (vse skupaj sem takrat risal s tangotom za DOS katerega pa nimam več instaliranega)

kratek povzetek projekta:
Zgodovina:
Prvi prototip je bil izdelan pred kakimi šestimi leti. Sodelavec je imel psa, ki mu je neštetokrat spodkopal ograjo ter pobegnil. Prosil me je, da mu naredim neke vrste pastirja, ki ne bi bil zelo močan ter bi psa preplašil. Prvi prototip je bil izdelan na protobordu . Ker pa je bilo še nekaj želj po pastirju s strani kolegov sem narisal tiskanino.
Kratek opis delovanja:
Vse skupaj sem hotel izdelati čim enostavneje z minimalnim število delov. Kot 'srce' sem vzel PIC12C508 . Program je zelo enostaven. Izhoda 2 in 3 delata kot astabil s frekvenco ca 50Hz ter krmilita L293 ki je sicer driver za koračne motorje. Na mesto motorja sem na njega priključil mali transformatorček (230/9-12V) – nižja napetost na strani driverja. Štiri diode 1N4148 služijo za zašščito vhodov. Na sekundarni strani transformatorja (230V) dobim izmenično napetost okrog 240V katero množilnik, ki je sestavljen z dveh diod ter dveh kondenzatorjev poveča za 2x. Nabita kondenzatorja se spraznita preko primarnega navitja VN transformatorja. Kot stikalni element je tiristor BT151 /800 katerega vključuje PIC v določenih časovnih intervalih. Visokonapetostni transformator je navit v razmerju 1/10. Prvi prototip sem navil na večji prazen plastičen boben od cina. (kasneje mi je strugar v podjetju postružil tuljavnike iz plastike) Za primar sem uporabil 1,2mm lakirano žico. Navil sem dve plasti. Sekundar sem navijal s ca 0.3mm žico. 10x več ovojev kot na primarju. Med plasti sem dajal izolacijski papir. Prav tako nisem navijal čisto do roba (s tem se prepreči preboj med plastmi) Kot jedro sem uporabil transformatorsko pločevino starega varilnega transformatorja katero sem s škarjami za pločevino narezal na ustrezne kose.


značilnosti in posebnosti pri izdelavi:

Izdelek je bil namenjen izključno za lastno rabo. Na željo uporabnikov foruma sem pripravil dokumentacijo za samogradnjo. Za posledice ali škodo, ki bi morebiti nastala zaradi nestrokovne rabe naprave NE ODGOVARJAM.

Na zasebna sporočila glede javno objavljenih projektov ne odgovarjam. Prav tako ničesar ne izdelujem za prodajo.





pastir.zip
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  pastir.zip
 Velikost datoteke:  19.77 KB
 Downloadano:  1557 krat


_________________
lp
Silvo


Nazadnje urejal/a Silvo Ned Apr 03, 2011 9:28 pm; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Brozzy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Sep 2006 8:09
Prispevkov: 210
Aktiv.: 0.98
Kraj: Zagorica -> Dobrepolje -> Grosuplje -> Slovenija

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 17, 2006 8:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zelo zanimiv projekt. Mene zanima kako dolgo žico bi lahko dal tukaj. Bi bilo to uporabno za ograditev pašnika?
_________________
________________________________
ambri...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 17, 2006 11:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Praviloma se v samem sporočilu v katerem je opisan projekt ne sprašuje - v ta namen je odprto sporočilo Komentarji, vprašanja avtorem projektov.

Bom naredil izjemo, ker v samem projektu tega nisem omenil. V praksi je pastir uporabljen na manjšem pašniku s kakim km ograde. Dolžina ograde je odvisna od kvalitete izolatorjev, sestave tal ter kvalitete ozemljila ter lahko zelo niha.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dkone
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Mar 2007 18:53
Prispevkov: 2104
Aktiv.: 10.13
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 01, 2007 11:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prilagam tiskanino in razpored elementov risano v sprinlayout-u.


pastir_tiv_razpored.zip
 Opis:
tiskanina+razpored

Download
 Ime datoteke:  pastir_tiv_razpored.zip
 Velikost datoteke:  16.9 KB
 Downloadano:  687 krat


_________________
Denis
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 01, 2007 12:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tistega popolnjevanja z maso ne priporočam, vsaj ne okrog napetostnega množilnika. Tam je napetost okrog 500V. Kaj hitro lahko pride do preboja.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zbirka projektov Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group