www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Problem z pralnim strojem

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
promehanik
Član
Član



Pridružen-a: Tor 29 Jul 2003 23:41
Prispevkov: 611
Aktiv.: 2.75

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2004 9:25 am    Naslov sporočila:  Problem z pralnim strojem Odgovori s citatom

Doma imam Gorenjev pralni stroj star cca 10-15 let. Danes je med delom pregorela varovalka od vtičnice na katero je priklopljen. Pralni stroj se je tudi zelo segrel. Zdi se mi, da je bil najbolj vroč boben. Ko sem ročno vrtel boben je iz njega kar pihala para (skozi oddušnik). Zanima me kaj bi lahko bil problem???

lp, prom
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Srecko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Dec 2003 21:29
Prispevkov: 1006
Aktiv.: 4.53
Kraj: Okolica Cerkna

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2004 10:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče je odpovedal termostat in ti je preveč segrelo vodo-izparela? in je možno,da je pregorel grelec kajte, če zmajnka vode grelec pregori.

LP Srečko

_________________
Samouk
Tukaj sem doma
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2004 10:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Napisal si premalo podatkov, da ti lahko kakorkoli pomagamo.
- Kaj se je zgodilo, ko si varovalko zamenjal je spret pregorela?
- Če, a varovalka pregori tudi v izhodiščnem položaju ?
- Če, proglej mrežni filter, ki je na sponki na dovodnem kablu.

Nisi navedel v kakterem položaju se je pralni stroj zelo segrel. V primeru pranja belega perila se pri "kuhanju" segreje na 95° kar je normalno. Pri taki temperaturi se voda že zelo močno odplinja tako, da so je "para" ki si jo videl normalna.

V možnost okvare termostata skoraj dvomim saj ima le ta poleg delovnega še varnostni termostat. Eventuelno obstaja možnost okvare grelca. Takrat ti bo izklopilo FID stikalo ali pregorela varovalka v trenutku segrevana vode. (To lahko prevereš, tako da daš na pranje - predhodno pa snameš žice z grelca) Če potem varovalka ne bo pregorela je v okvari grelec. Na enak način lahko preveriš motor ter črpalko.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.57
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 22, 2004 9:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V večini ti je že Silvo odgovoril, nisi napisal ali se je izklopilo tudi FID stikalo, potem je po vsej verjetnosti pregorel grelec. Če se FID stikalo ni izklopilo, potem verjetno grelec ni. Iz 15 letnih izkušenj servisiranja pralnih strojev, ti lahko svetujem, Idea najprej izklopi pralni stroj zamenjaj varovalko, preveri prisotnost napetosti v vtičnici, vtakni vtikač v vtičnico, pri tem predhodno izključi glavno stikalo na PS,(na programatorju ali posebno stikalo), preveri in pomeri Vhodni filter, nato poglej če niso slučajno pregorele dovodne žice do grelca in je tam nastal kratki stik, pred tem posegom izvleci vtikač iz vtičnice, na starih pralnih strojih nekateri ne izključijo obeh polov in boš imel stalnih 230 V na grelcu,(proti masi razumljivo), preveri tudi glavno stikalo na vratih, velikokrat prebije na čisti kratki stik, drugih možnosti skoraj ni, razen če nimaš FID stikala in imaš stanovanje v bloku, kjer so samo varovalke, potem je 99% grelec. Visoka temperatura vode na področju pranja belega perila (številke 1 2 3 ali A B C), je čisto normalna za starejše pralne stroje, varnostnega termostata v pralnem stroju sicer ni, so vsi delovni ( z mirovnimi ali delovnimi kontakti, v odvisnosti od izvedbe programatorja), varnostni termostati so samo v pomivalnem stroju, sušilniku perila, parnih likalnikih, bojlerju itd. Napiši še tip programatorja 501 701 1200 1300 ali katerikoli drugi, piše na samem programatorju, potem lahko pogledam podrobno v načrt, čeprav menim, da bo težko kaj drugega. Wink

Cheerio baj iz firme ELEKTROINSTALL- ROBERT
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
promehanik
Član
Član



Pridružen-a: Tor 29 Jul 2003 23:41
Prispevkov: 611
Aktiv.: 2.75

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 23, 2004 7:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala vsem za odgovore.
Glede pralnega stroja pa sem se odločil, da ga ne bom več popravljal. Kajti v zadnjem letu so sami problemi. Ta teden bom nabavil novega.
Povejte mi, če je Gorenjev pralni stroj dober nakup. Koliko obratov naj ima centrifuga oz. kateri model je primeren za 4 člansko družino???

lp, prom
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kemik
Član
Član



Pridružen-a: Pet 01 Avg 2003 1:35
Prispevkov: 128
Aktiv.: 0.58
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 23, 2004 10:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri nas doma smo pred 1-2 letoma zamenjali pralni stroj. Prejšni je služil tlako 15let, vzrok zamenjave je bil ta, da je rja začela delati madeže na perilu (rjavel je boben). Tako prejšni kot novi sta od Gorenja. Kupili smo takega z elektronskim programatorjem, ima funkcijo ročnega pranja in smo z njem zadovoljni. Predvsem je zelo važno število obratov centrifuge, ker je od tega odvisno koliko časa boš sušil perilo. Prejšni je imel 800 odratov na minuto (baje je bilo to takrat veliko), sedanji pa ima 1200 ali pa 1300. Je zelo velika razlika, suši se veliko hitreje. Morda velja omeniti, da se je mama zelo teško navadila upravljati z novim pralnim strojem, ker je bila tako navajena na starega. No, tisti ki z prejšnim nismo znali delati smo novega obladali takoj, je zelo enostaven.

Babica ima pralni stroj od Gorenja od leta 1982, pa je crknil samo 1x. Je šel kondenzator, je bila vsa prestrašena zaradi poka.

Lp
Boštjan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 24, 2004 10:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

promehanik,

V prilogi je mednarodni test pralnih strojev objavljen v reviji VIP 1/04. Sam revijo VIP spremljam praktično od začetka. Ker gre za neodvisno revijo brez oglasov moram reči, da so vsi testi v njej zelo realni.



22.jpg
 Opis:
Stran1
 Velikost datoteke:  290.37 KB
 Pogledana:  84 krat

22.jpg



23.jpg
 Opis:
Stran2
 Velikost datoteke:  289.98 KB
 Pogledana:  38 krat

23.jpg



24.jpg
 Opis:
Stran3
 Velikost datoteke:  306.29 KB
 Pogledana:  24 krat

24.jpg



25.jpg
 Opis:
Stran4
 Velikost datoteke:  297.45 KB
 Pogledana:  31 krat

25.jpg



_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.26
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 24, 2004 10:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz prisegam na Gorenje. Imamo Gorenjev pralni stroj iz leta 76 če se ne motim in še vedno deluje odlično, generalno sem ga popravljal enkrat, ko sem menjal vse gumijaste dele, ker je puščalo. Boben sem enkrat menjal ker je tudi puščal, dal pa sem ga iz enega drugega stroja, ki je imel malo delovnih ur in je bil boben kot nov. Motor sem tudi menjal enkrat, vsi deli pa so bili iz odpada, razen gumijastih, , tako da je za vzdrževanje poceni.
Že nekajkrat sem mu obljubil (stroju namreč) da bo šel na odpad, pa še vedno ni šel ... ker deluje dobro, le občasno malce pušča, pa se mi ne da iskati kje.
Ko bo nov, bo to Gorenjev stroj, čeprav vem, da ne bo tako vzdržljiv kot stari.

Pri pralnih strojih je dobro, če se ga predela tako, da se vgradi noter kontaktor, preko njega pa se veže grelec, ki je največji porabnik v stroju. S tem razbremenimo celotno inštalacijo in stikalne elemente. Ta predelava je enostavna in zelo podaljša življensko dobo marsikateremu delu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 24, 2004 10:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa še test iz zadnje revije VIP 7-8/04


24.jpg
 Opis:
Stran1
 Velikost datoteke:  444.02 KB
 Pogledana:  23 krat

24.jpg



25.jpg
 Opis:
Stran2
 Velikost datoteke:  411.84 KB
 Pogledana:  19 krat

25.jpg



26.jpg
 Opis:
Stran3
 Velikost datoteke:  421.66 KB
 Pogledana:  19 krat

26.jpg



_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 24, 2004 11:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Tudi jaz prisegam na Gorenje. Imamo Gorenjev pralni stroj iz leta 76 če se ne motim in še vedno deluje odlično, generalno sem ga popravljal enkrat, ko sem menjal vse gumijaste dele, ker je puščalo. Boben sem enkrat menjal ker je tudi puščal, dal pa sem ga iz enega drugega stroja, ki je imel malo delovnih ur in je bil boben kot nov. Motor sem tudi menjal enkrat, vsi deli pa so bili iz odpada, razen gumijastih, , tako da je za vzdrževanje poceni.


Da malo pokomentiram reberjev post. Res Vili strinjam se, da je Gorenje izdeloval zelo trpežne pralne stroje. Poleg kake gume pa ležajev na bobnu skoraj ni crknilo nič drugega. Sodobni gorenjski pralni stroji vsaj po moji presoji niso več tako trpežni. Živjenska doba pralnega stroja je nekje 7 let. Vili, tvoj sodi že davno v pokoj Wink. Zakaj; Na področju pralnih strojev se je v zadnjem času ogromno naredilo. Tukaj gre pred vsem za varčnost, ekonomičnost ter kvaliteto pranja. Tukaj ni problem le stroj ampak tudi pralna stredstva, ki so na trgu. Za "stare" pralne stroje skoraj ne najdeš več ustreznega pralnega sredstva....skratka vsem, ki nameravate v kratkem kupiti nov stroj priporočam, da preberete zgoraj pripete pripone. (koristno ter zelo zanimivo branje Wink )

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.01
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 25, 2004 5:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V glavnem se strinjam z zgornjimi izjavami o varčevanju. Ni mi pa jasno, da naredijo primerjalno tabelo, na kateri ima cena 0 (nič)% vrednosti skupne ocene. Shocked
Pri podrobnejši primerjava med MieleW2577WPS in Gorenje WA162 vidimo, da skoraj ni razlik, razen v ceni! Miele stane 325kSIT d'oh! , Gorenje pa 163kSIT Applause ,
Mislim....
Vsak naj sam presodi, kaj se mu splača.

_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.26
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 25, 2004 5:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zavedam se, kar sem z žalostjo tudi ugotovil, da Gorenjevi stroji niso več tako dobri, kot včasih, čeprav imam z Gorenjevimi izdelki same dobre izkušnje. Nekako pa že kar iz principa dajem prednost domačim proizvodom, zato tudi prisegam nanje. Sicer se zelo dobro kosajo po kvaliteti z ostalimi, vendar obstajajo tudi boljši. Vse je odvisno, koliko se uporablja, na tej osnovi naj bi se tudi odločali kakšen stroj kupiti.
Res je, da stari stroji ne ožamejo perila tako dobro, ker imajo prepočasno centrifugo, zato se perilo suši dlje. Vendar tudi pri novih ne gre pretiravati z centrifugo, saj se perilo s tem uničuje, razen trpežnih platnenih tkanin, ki pa se že tako ali tako hitro sušijo, tako da nakup stroja z zelo visokimi vrtljaji postane manj smiselen.
Če je stroj varčen glede porabe vode, je sicer v redu, vendar včasih to ni ravno najbolje, če ostajajo ostanki pralnega sredstva.
Dobro je vzeti stroj, ki je nekako dokazano da je kvaliteten, in pa seveda, da je servis dober in zanesljiv in ne predrag.
Moj pralni stroj je sicer star, vendar še vedno ne opažam zmanjšanja kvalitete pranja z novejšimi pralnimi sredstvi. Je pa res, da z vsemi praški ne pere enako in z nekaterimi opere naravnost slabo. S praškom Ariel opere zelo dobro, prav tako se obnese Persil. Zelo slabo se je odrezal merkatorjev prašek in pa kakšen italijanski, žal imena ne vem (verjetno je bil kakšen "no name ali pa nekako tako kot merkatorjev).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group