www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

ANEMOMETER-meritev hitrosti vetra
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
infrared
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 14:54
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.81

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 16, 2003 12:55 pm    Naslov sporočila:  ANEMOMETER-meritev hitrosti vetra Odgovori s citatom

Very Happy Provociram in to namerno Very Happy
Da se Silvo nebi zgovarjal da za pice podajamo samo zahtevne projekte , ki so težko izvedljivi, prilagam čisto enostaven projekt: izdelava merilnika hitrosti vetra. Optokopler CNY37 ,trije upori, en trazistor ( ostalo lahko odmislite) priklopimo na pic , štejemo impulze in z malo matematike dobimo na displeju izpis hitosti divjanja orkana. Na elekton-u sem pred časom zapazil da sprašujejo za vrednosti uporov okrog optokoplerja , tako da lahko za rešitev pogledajo sem Shocked. Silvo , kaj praviš , mačji kašelj Question
HMM kaj pa senzor vlage , temperature , količine padavin, ja kar metereološko postajo z TV prenosom ( slika displeja , ha ,ha - za prenos podatkov Very Happy ) lako sestavimo Wink



CNY37.jpg
 Opis:
opto
 Velikost datoteke:  24.41 KB
 Pogledana:  92 krat

CNY37.jpg



senzor-veter.jpg
 Opis:
vezje
 Velikost datoteke:  126.67 KB
 Pogledana:  189 krat

senzor-veter.jpg



TIV-veter.jpg
 Opis:
TIV
 Velikost datoteke:  44.01 KB
 Pogledana:  138 krat

TIV-veter.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 16, 2003 1:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
priklopimo na pic , štejemo impulze in z malo matematike dobimo na displeju izpis hitosti divjanja orkana
ves hardver za priklop tega je na testni plošči - a najprej jo je potrebno narediti Confused

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 16, 2003 6:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vremenska postaja me mika že vsaj eno leto. Lani sem se lotil izdelave termometra za avto in takrat sem tudi razmišljal o tem, da bi bilo lepo če bi imel nekaj takega recimo v vinogradu in po možnosti še z oddaljenim dostopom za prebiranje podatkov o vremenu Rolling Eyes .... Drug zanimiv primer uporabe pa bi bil po moje, če bi lahko ob vremenski napovedi, na portalu videl še kakšno je trenutno vreme v Ljubljani Wink . No, če bo kaj časa se bom nečesa podobnega enkrat tudi lotil.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
infrared
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 14:54
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.81

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 16, 2003 6:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če se dogovorimo , lahko dam na forum predloge za tako postajo, rezultate odčitavamo z enim serijskim A/D pretvornikom in preko RS 232 na PC in v vesoljni splet pošiljamo podatke. Če bomo pregovorno Gorenski, kaj takega nebi smelo preseči deset tisoč sit in bi bilo silno zanimivo za samogradnjo. Mogoče sem prej pozabil omeniti tudi odčitavanje sončno/ oblačno , torej čisto pravo meteorološko postajo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 16, 2003 7:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam sem razmišljal o dveh variantah. Ena je objavljena v EPE magazinu (poglej download sekcijo) avgusta in septembra letos, druga ideja - zanimiva vsaj zame - pa je uporaba Dallasovih 1Wire produktov s pomočjo katerih bi šlo razmeroma elegantno sestavit nekaj uporabnega. Nekaj materiala na to temo imam zbranega ampak - čaka me še nekaj nedokončanih stvari. Ko bom podelal to kar imam trenutno začeto pa se verjetno lotim nečesa na to temo.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tiger
Član
Član



Pridružen-a: Čet 05 Feb 2004 0:22
Prispevkov: 1138
Aktiv.: 5.12
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 05, 2005 10:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hi

Za meritev vetra sem naredil z reed kontaktom in magnetom, ki se vrti na osi veternice. Vsak obrat mi da dva impulza, ki ga obdelam na AVRju.
To mi dela že 4 leta brez problemov, pa še silno enostavno je.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1712
Aktiv.: 7.71
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 05, 2005 7:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Živjo!

Reed kontakt in magnet imajo tudi že nekatere kupljene (low cost) vetrnice. Jaz sem dobil eno v šenk, ker ni delala, pa sem reed zamenjal in je bilo OK, vendar nisem imel nobenih podatkov. Stvar sem potem umeril z referenčnim anemometrom in ventilatorjem. Smer vetra je precej bolj trd oreh za ugotavljati smer. Stvrat sem rešil z Hall senzorjem in magnetom iz manjšega el. motorja. Ker pa mi tak sistem daje ven napetost od 0-5V (5V sta magnetna pola S in J) sem dodal še en optosklopnik da vem, v katero stran gleda.

LP Gorazd

_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
.
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Avg 2004 16:16
Prispevkov: 16777190
Aktiv.: 75552.63

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 05, 2005 10:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 06, 2005 12:22 am    Naslov sporočila:  re: Odgovori s citatom

mare69 to pa si zakompliciral Shocked

najenostavneje meriš hitrost vetra s t.i. ''vročo žico'' in je popolnoma nemehansko

v tulec , ki je hkrati tudi kako bi rekel kaže smer vetra montiraš žico ki jo ogrevaš
( ponavadi oporabljajo tudi kakšen KTV v mostični povezavi ker žica malo veliko kuri ali celo navadno diodo ) , na drugi strani mostička imaš referenco zavetrja. Razliko moči potrebno za ogrevanje pretvoriš v °C -umeriš

Po volumenskem pretoku dobiš še hitrost vetra( lahko ga skombiniraš tudi s pitotovo cevjo , čeprav je bernoullijeva dosti bolj primerna-nižje hitrosti)

Parabole imajo velik upor teoretično bi lahko pogruntal tudi smer pihanja , vendar tu pridejo v poštev turbulence , zastirnje od parabol , tako da jaz se tega ne bi niti lotil

vetrnica pa kljub vsemu še vedno za low- cost rula Exclamation to pa je lahko že predelan čisto navadni računalniški ventilator s hallovo sondo

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4580
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 06, 2005 12:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem smer resil s 4. reed releji, ki sem jih razporedil okoli palice. Na vrteci del, pa sem montiral magnet. Magnet je dolzine 1/4 kroga, tako, da lahko zajame najvec 2. releja. S tem dobil 8. pozicij smeri vetra in to je vec kot dovolj!
Drugace pa imam doma projekt vremenske postaje, ki naj bi bila vremensko (strele, statika) neobcutliva. Sprejemni del je koncan. Senzorski del pa je ze pred casom ostal ne na testni plosci. Ne bi bilo slabo cez zimo stvari dokoncati!
Par info okoli te postaje.
displej, komunikacija preko GSM (informacije, nastavitve ter nalaganje novejsega firmwara), vgrajen APRS umesnik, komunikacija preko optike na senzorski del, ki se napaja s soncimi celicami.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 07, 2005 9:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Daleč najbolj elegantna metoda merjenja hitrosti in smeri vetra (ki sem jo jaz videl) je t.i. ultrazvočna.

Google je vaš kolega pri iskanju podrobnosti Rolling Eyes, kajti zadeva je na netu zelo dobro dokumentirana.

Za začetek ena stran, za boljši start Twisted Evil
http://www.vaisala.com/businessareas/instruments/products/weathermulti-sensor/ultrasonic%20wind%20measurement%20technology.html

Malce manj matematike in en senzor več, pa je na voljo klasičen x-y sistem, ki malce olajša računanje v kakšnem 8 bitnežu.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4580
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 07, 2005 4:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ultrazvok je vsekakor najbolj elegantna resitev. Skoraj neobcutliva na zunanje dejavnike. Problem je edino izvedba ter cena. Jaz nikakor nisem nasel uporabnega nacrta za mirjenje smeri ter hitrosti vetra z ultrazvokom. Ce kdo pozna link, pa se priporocam!
_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 08, 2005 9:58 am    Naslov sporočila:  re Odgovori s citatom

priporočam branje

http://boja.msp.nib.si/doks/Diploma.pdf

http://boja.msp.nib.si/Dokumenti_s.html

http://www.slvrc.org/weather/sensors.htm

taki projekti so zelo zanimivi pa tudi uporabni in je prav da ''končajo'' nekje v naravi kot postrednik informacij .

Recfimo dosti je takih ki jih zanimajo podatki na kaki lokaciji : planinci , jadralni padalci , lovci , .......

mislim da se bi dalo integrirat

temperaturo , vlago , smer in hitrost vetra , osvetljenost , zračni tlak , razelektritve - bliske , mogoče količina padavin
mogoče bi si delo razdelili po komponentah pa potem naredili skupaj nekaj


anemometer na UZ je sicer eleganten samo to je tako kot da bi se z navadno lasersko diodo iz ključev lotil merit hitrost vozil .
Po moje so ti Rx/Tx uglašeni , imajo res natančno stabilno ( temp ) frekvenco , pa tudi mikroprocesor mora dosti hitro preračunavat dopplerja in potem še vektorje
smeri . Tako da to je po moje malček zlo zahtevna zadeva in tudi draga tudi glede na to koliko jih je v uporabi za take ''outdoor'' zadeve

http://www.wmo.int/web/www/IMOP/publications/IOM-82-TECO_2005/Posters/P3(09)_Germany_4_Lanzinger.pdf

http://www.ecs.umass.edu/ece/sdp/sdp04/jackson/files/PDR%20Written%20Report.pdf



LP

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4580
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 08, 2005 5:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja vem, prav zaradi tega sem napravil to mojo vremensko postajo. Ima ze "rezerviran" prostor na Kobariskem Stolu. Caka jo tudi GSM modem, mini soncni panel ter nekaj drobne pomoci (kartica za 1000 sit) iz mobitela. Osnovno plosco imam prakticno narejeno. Senzorski del pa je bolj ali manj "v zraku". Torej, ce je se kdo pripravljen z mano koncati ta projekt in zasluziti 0 sit Sad naj se mi javi. Ne bi bilo slabo postaviti celo vec taksnih postaj po gorskih vrhovih ter drugih pomembnih tockah.
_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.15

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 08, 2005 6:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meni se zdi pa ideja z UZ (oz. zvokom nasploh, ce bi bili recimo UZ deli predragi) zelo elegantna, le to mi ni jasno, zakaj je potrebno komplicirati z enakostranicnim trikotnikom ? A ne bi delalo enako dobro s pravokotnim enakokrakim, le racunanje bi bilo bolj enostavno, saj bi dobil neposredno dve pravokotni komponenti hitrosti ? Se vedno bi rabil 3 oddajnike (zvocnike) in 3 sprejemnike (mikrofone), da izlocis vpliv temperature zraka iz kalkulacij, sicer pa se zdi stvar cisto obvladljiva. Ce bi hotel izmeriti hitrost vetra v 3D (torej tudi Z komponento, ki je v hribih najbrz tudi pomembna), bi samo dodal se en par oddajnik/sprejemnik, skupaj 4 torej, pri cemer mora biti en par "omnidirectional" (za stiri bi verjetno res bila bolj prakticna oblika postavitve zaradi oblike zvocniskih trobelj tetraeder, saj je pri pravokotni razporeditvi potrebno z enim parom pokriti cel oktant prostora).

Sam si predstavljam tak anemometer takole: za vsako komponento, za katero merim hitrost, moram dobiti meritev v obe smeri (da izlocim vpliv temperature). Meriti je mozno ali cas od zacetkom oddaje in zacetkom sprejema, ali pa dopplerjev pomik. Drugo je procesorsko precej bolj zahtevno, prvo pa cisto enostavno, glede na nizke hitrosti: pri razdalji 1 meter med oddajnikom in sprejemnikom in hitrosti vetra do 250 km/h (malenkost manj kot 70 m/s; stevilka je najbrz precej realna za nase razmere), to pomeni, da bi meril hitrosti v intervalu od cca. 250 do 400 m/s, torej case od 2.5 ms do 4 ms. Ce bi za merjenje uporabil nekaj s casovno bazo 1 us, se mi zdi to cez glavo dovolj za super natancne meritve (ali alternativno za skrajsanje razdalje med oddajnikom in sprejemnikom = miniaturizacija).

Nimam sicer prav prevec pojma o audio delu (in sploh o obnasanju audio dela pri nizkih temperaturah Rolling Eyes ), zato bi moral to izvesti kdo drug (ali pa tvegati, da bom ustrelil kaksnega kozla), ampak MCU del bi pa lahko naredil. Zvocnik bi najbrz lahko poganjal s PWM z mikrokontrolerja skozi preprost selektor (AND vrata za vsak senzor, saj nocemo, da se oglasajo vsi zvocniki hkrati) in potem na audio tranzistor, rabil bi pa nekaj za glajenje signala (filter) pred zvocnikom, band-pass filter za zeljeno obmocje za mikrofonom + kaksen enostaven ojacevalnik za signal z zvocnika preden bi sel na schmitt trigger in naprej do MCUja in pa en detektor motenj, predstavljam si ga kot band-stop filter + polnovalni usmernik + ojacevalnik + schmitt trigger, da bi lahko ugotovil ali se je zraven v casu meritve pojavila kaksna motnja (treskanje, itd.; vse kar lepo zapolni spekter bi lahko vplivalo na meritev) in ob tem meritev vzel z rezervo (oz. zavrgel).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 1 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group