www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Hladilni sitem

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
simeon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 21 Maj 2007 21:55
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.57
Kraj: Šentjernej

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 26, 2007 8:17 pm    Naslov sporočila:  Hladilni sitem Odgovori s citatom

Lepo pozdravljeni prijatelji tehnike!

Imam problem s pretoplim prostorom (kletjo).
Vem da mi boste takoj svetovali da naj kupim klimo, ampak jaz sem si zadevo zamislil drugače. Imamo zmrzovalnik in hladilnik, ki nista v uporabi in bi ju uporabil za hladilni sistem za hlajenje prostora. Prostor je velikosti cca. 4x5x2.

Zanima me kako bi se to obneslo, ali bi zmogla ta dva kompresorja takšno delo?
No če se že kdo spozna kaj bolj na te zadeve mi lahko tudi razloži kako točno deluje hladilnik (pa ne mislem zdaj da mi pove da pač odvaja toploto ampak kakšen namen ima posamezni del hladilnika).

Hvala za odgovore!

_________________
Sej bo bolš!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 13:45
Prispevkov: 2008
Aktiv.: 9.00
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 26, 2007 8:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S tem si ne boš kaj prida pomagal. Razmisli o toplotni črpalki za ogrevanje sanitarne vode. Hladila ti bo klet in poceni ogrevala vodo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.03

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 27, 2007 1:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hladilnik oz. zmrzovalnik je klima, le da ima uparjevalnik ("hladilnik") in kompresor ("grelec") v enem kosu, nekako tako, kot "prenosne klime" (te imajo izvod za vroc zrak, tako da se praviloma ne ohlajajo v prostoru, katerega hladijo).

Ce bos torej imel tvoj zmrzovalnik in hladilnik v kleti, in recimo odprl vrata, ter oba navil do konca, bosta samo fenomenalno neucinkovito dodatno grela tvojo klet. Osnovnosolska fizika ti pove, da se vse delo opravlja z izgubami (od tukaj dodatno ogrevanje, sicer bi imel skoraj prepetuum mobile).

Ce imas moznost oba kompresorja/hladilnika (torej tisto crno mrezo na zadnji strani obeh naprav) hladiti nekje zunaj, potem delujeta kot toplotna crpalka (= kot klima) in nisi nic na boljsem, ce je bil tvoj namen izogniti se klimam ...

_________________
Ka ti bo pa torba ce si kupu kolo ?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.51
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 27, 2007 8:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko bi pa tisti dve črni mreži predelal in z njima grel vodo, vendar mislim da je vse skupaj prešvofh
Toplorna črpalka ima tudi vantilator da bolje kroži zrak okoli hladnih mrež.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
simeon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 21 Maj 2007 21:55
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.57
Kraj: Šentjernej

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 27, 2007 8:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče sem malo nerodno napisal da ste me narobe razumela.
To mi je jasno da če bi dal hladilnik v klet in da bi ga odpru da ne bi nič naredil... in čisto razumem da je potrebno hladilna rebra ločit od prostora itd...
Pa tudi to vem da bi imel s tem klimo. Hotel sem samo povedati, da ne bi kupoval klime če že imam zmrzovalnik in hladilni in bi raje njune dele uporabil kot pa da zapravljam še za klimo.

_________________
Sej bo bolš!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.94
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 27, 2007 11:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moj kolega si je s pomočjo hladilnika naredil hladilni prostor. Zadeva mu ohladi prostor na 10°C velikosti nekje 2×3×2.5m. Kompresor ima na zunanji strani stene, v hladilnico pa ima speljane samo cevi s plinom na hladilnik.
Sicer je hladilnik sam naredil tako, da je zvaril vzporedno nekaj cevi in jih prekril s pocinkano pločevino. Na pločevino je naredil še nosilce za dva ventilatorja (premer nekje 25cm).
Ta home made klima mu deluje nekje 8 ur na dan v poletnem času, pozimi pa nekoliko manj.

Ker bo ta naprava veliko delovala, bi si res lahko omislil gretje vode z zunanjo enoto. Narediš si le preprost izmenjevalec toplote.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
simeon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 21 Maj 2007 21:55
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.57
Kraj: Šentjernej

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 28, 2007 10:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ElGrigon: A se lahko pozanimaš pri prijatelju kolikšne moči je kompresor, ki mu hladi prostor, ter kako ima speljane cevi s plinom po prostoru?
_________________
Sej bo bolš!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.94
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 28, 2007 11:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Razdalja med zunanjo in notranjo enoto je debelina stene. Cevi do notranje enote so izolirane, da je čim manj izgub.
Kot sem že napisal ima vzporedno zavarjenih nekaj cevi (8 kosov), katere so montirane na pločevino (okvir). Z ene strani pa mu pihata ventilatorja zrak iz prostora skozi te cevi, na drugi strani pa piha hladen zrak, kateri se ohladi skozi te cevi.
Za kompresor ga bom vprašal.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group