www.elektronik.si
PSK radijske postaje in TNC-ji
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez

Avtor: s54jpKraj: Ljutomer PrispevekObjavljeno: Tor Mar 16, 2010 4:36 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pozdrav vsem, posebe "novopečenemu" članu na tem forumu, Matjažu.

Zelo mi je drago da se je to zgodilo.

Matjaž, očitno bomo imeli spet polne roke dela. Hvala ti.

Pregledal sem danes "film" z predavanja, tisti del po odmoru celo dvakrat. (nekaj ga manjka!)
Mislil sem nekje otpreti temo z naslovom ATNC-S53MV pa mi se ni nikakor posvetilo kam bi "pasala" ker bo verjetno kar nekaj vprašanj posebe od tistih ki ih to zanima.
Prosil bi administratorje za pomoč glede "parkiranja" teme.

Avtor: cyber92Kraj: Šmarje(Koper) PrispevekObjavljeno: Tor Mar 16, 2010 7:25 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz bi dal tukaj VF tehnika in sistemi radijskih zvez

Nazadnje urejal/a cyber92 Pon Jun 28, 2010 11:47 am; skupaj popravljeno 1 krat

Avtor: MCATKraj: Moravče (JN76JD) PrispevekObjavljeno: Tor Mar 16, 2010 11:55 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ali bi se dalo dobiti tiskano vezje in postavitev elementov, za ATNC, v pdf obliki, ali pa kje dobiti program, za odpiranje pcb datotek.

Avtor: s54jpKraj: Ljutomer PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2010 7:55 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Meni vse Matjaževe .pcb-je lepo odpira. (P-CAD )

Sem ih pretvoril v .pdf za one ki nimajo tega softverja, priporočam pa nasvet Silvota pri printu z laserjem da bo prava velikost. ( nahaja se nekje na forumu)

73 Josip

Avtor: s54jpKraj: Ljutomer PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2010 8:13 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Mene predvsem zanima "kompatibilnost" SuperVozlja z tem novim ATNC-jem.

Kak poseg je potreben na vozljišču. ( vozljiščih)

Namreč imam na vozljišču dve PSK postaji in eno WBFM ( z možnostjo razširitve)

Doma svoj Server za internet po AX25 povezan v optiko 10/10Mb

Server je še na S5 SCC kartico od avtorja S57MMK Marka nažalost na ISA vodilu.


73 Josip

Avtor: s56alKraj: JN66SI & JN76TM PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2010 8:27 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
In še USB/UART konverter za ATNC (dimenzije enake kot TIV za RS-232, t.j. se lahko neposredno zamenja):

http://lea.hamradio.si/~s57nan/ham_radio/atnc_usb/

Program za nalaganje programa v ATNC prek UART0 porta (Flash Magic ali LPC flashing utility):

http://lea.hamradio.si/~s57nan/temp/s53mv/atnc/

USB konverter ima tudi izhod +5V, tako da se celoten ATNC po potrebi lahko napaja iz USB porta.

LP, Sandi

Avtor: s54jpKraj: Ljutomer PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2010 10:31 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Lep pozdrav Sandi,
prebral sem tvoja navodila, in ne vem če je to OK.
Za kaj gre: tisto da je treba odstraniti vse do sedaj naložene drajverje za FTDI čip. Kako pa naj potem na isti mašini dela npr. STK500 AVR-ISP ki uporabljata isti čip.Pa še kakšne druge naprave?
Boljše bi bilo če bi npr. dodal kak čip 93C46 gor in da se ta FTDI "preprogramira" na ATNC. Seveda je treba temu primerno tudi predelati drajver.
Mogoče ti bo bolj jasno ko boš videl slikice za kaj gre kot pa iz mojega pisanja.
V tem primeru "odpade" odstranjevanje do sedaj naloženih drajverjev.
Tvoja vmesnika imam že narejena dva ( za star mega TNC in delujejo OK na vseh hitrostih, imam vgrajen pozadi preklopnik )

73 Josip

P.S.Tako je naredil Serasidis za svoj AVR-ISP programator in on se po vklopu v mašino prikaže kot AVR-ISP

Avtor: MCATKraj: Moravče (JN76JD) PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2010 5:06 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Mene pa predvsem zanima, kako zgraditi novo PR vozljišče, kajti v mislih imam en stolp na hribu, na katerega bi dal dve postaji, eno za 2,3 Ghz in eno za 1,2 GHz, ter ju povezati, tako da bi nastal nekakšen link iz ene doline na en oddaljen hrib, ki se iz te doline ne vidi. Mogoče v prihodnosti pa bi dodal še kakšno postajo za povezavo na enega od sedaj obsoječih vozljišč, seveda ko bodo podpirala nov protokol.

Avtor: s54jpKraj: Ljutomer PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2010 7:20 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Za začetek začni sestavljati PSK postaje, antene, filtre, delilce moči... in dok ti to narediš, sprobaš na Krvavec, bo ti sigurno "padlo" kako.
Postaje ostanejo takšne kot so.

Pred tem pa rabiš še nekaj inštrumentov, brez katerih ne bo nič.

73 Josip

P.S. Veliki je to zalogaj, verjemi, ambicije imaš velike.

Avtor: MCATKraj: Moravče (JN76JD) PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2010 7:56 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Citiram:
Veliki je to zalogaj, verjemi, ambicije imaš velike.

Vem to je bila samo ideja, ki mogoče bo, ali pa tudi ne uresničena.
Druga možnost pa je, da počakam da Kum dobi novi protokol, in zadeva je rešena samo z eno postajo na oddaljeni lokaciji.
Drugače pa Krvavca od nas ne vidim, saj smo skriti za enim "kuclom". Mogoče bi šlo z vrha 15m stopla, iz katerega pa je že preizkušeno deloval link 70cm z AX.25.

Avtor: VolkDKraj: Divača (Kačiče) PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2010 8:06 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ne brezhibni protokol ni kompatibilen z AX25 protokolom. Mešane zveze torej zaenkrat niso možne. Je pa seveda mogoče napisati ustrezen sw in z njegovo pomočjo narediti prehod med sedanjim AX25 in nebrezhibnim protokolom.

Citiram:
Mene pa predvsem zanima, kako zgraditi novo PR vozljišče, kajti v mislih imam en stolp na hribu, na katerega bi dal dve postaji, eno za 2,3 Ghz in eno za 1,2 GHz, ter ju povezati, tako da bi nastal nekakšen link iz ene doline na en oddaljen hrib, ki se iz te doline ne vidi. Mogoče v prihodnosti pa bi dodal še kakšno postajo za povezavo na enega od sedaj obsoječih vozljišč, seveda ko bodo podpirala nov protokol.


Vse to je zelo enostavno izvedljivo z AVozljem, ki je narejen preprosto iz dveh ali več ATNC-jev. Vsak ATNC deluje s svojo postajo istočasno pa podatke na drugem vhodu posreduje naslednjemu ATNC-ju.

Avtor: MCATKraj: Moravče (JN76JD) PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2010 8:12 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
VolkD je napisal/a:
Ne brezhibni protokol ni kompatibilen z AX25 protokolom. Mešane zveze torej zaenkrat niso možne. Je pa seveda mogoče napisati ustrezen sw in z njegovo pomočjo narediti prehod med sedanjim AX25 in nebrezhibnim protokolom.

Citiram:
Mene pa predvsem zanima, kako zgraditi novo PR vozljišče, kajti v mislih imam en stolp na hribu, na katerega bi dal dve postaji, eno za 2,3 Ghz in eno za 1,2 GHz, ter ju povezati, tako da bi nastal nekakšen link iz ene doline na en oddaljen hrib, ki se iz te doline ne vidi. Mogoče v prihodnosti pa bi dodal še kakšno postajo za povezavo na enega od sedaj obsoječih vozljišč, seveda ko bodo podpirala nov protokol.


Vse to je zelo enostavno izvedljivo z AVozljem, ki je narejen preprosto iz dveh ali več ATNC-jev. Vsak ATNC deluje s svojo postajo istočasno pa podatke na drugem vhodu posreduje naslednjemu ATNC-ju.

Ja na tak način sem mislil to narediti. Problem je, ker nimam praktično ničesar od packet radio opreme, razen TNC-2 in 70cm MKM postajo, s katero sem parkrat malo eksperimentiral. Saj, kot sem rekel, možnost pa je, da počakam, da zdajšnja vozlišča začnejo uporabljati nov protokol.

Avtor: VolkDKraj: Divača (Kačiče) PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2010 8:31 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
MCAT je napisal/a:
Problem je, ker nimam praktično ničesar od packet radio opreme, razen TNC-2 in 70cm MKM postajo, s katero sem parkrat malo eksperimentiral.

Oboje bo postalo le zanimiva zgodovina.
Kolikor vem se bo Matjaž lotil izdelave PSK postaje za 437 MHz. Tudi postaje na 1,3 in 2,3 GHz bo potrebno prenoviti, saj se precej sestavnih delov ne dobi več.

Avtor: s56alKraj: JN66SI & JN76TM PrispevekObjavljeno: Čet Mar 18, 2010 9:30 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
s54jp je napisal/a:
Lep pozdrav Sandi,
prebral sem tvoja navodila, in ne vem če je to OK.
Za kaj gre: tisto da je treba odstraniti vse do sedaj naložene drajverje za FTDI čip....


Pozdrav Josip,

Kaj je OK in kaj ne žal ne odločava midva, ampak je to določeno z lastnostmi čipa in driverjev, ki jih ponuja proizvajalec FTDI. Kot piše v prvem odstavku se navodila, ki si jih bral, nanašajo na t.i. "baud rate aliasing" ali po domače, kako urediti, da aplikacija na PC računalniku (Hyperterminal, Flexnet, SLIP klicna povezava...) misli, da komunicira na standardni hitrosti (izbereš recimo 1200 bps) v resnici pa FTDI-jev USB konverter chip na UART strani komunicira z ATNC z recimo 3 Mbps. Taka rešitev je včasih bolj praktična kot "paketašem"dobro znano čaranje z regeditom po registrih. Sam sem to potreboval, ko sva z Ivotom S51UL tu v MB obširno preskušala novi ATNC v P-P zvezi prek 23cm PSK radijskih postaj na hitrosti 2 (dveh) Mbps na strani radia. Standardnih 921 kbps SLIP prek UART za povezavo s PC ni več zadoščalo oz. je postalo ozko grlo.

Proizvajalec FTDI je za "baud rate aliasing" žal naredil nekoliko ohlapna navodila, zato sem si celoten postopek, ki preverjeno deluje na več mašinah, spisal sicer predvsem za lastne potrebe. Žal ta postopek vključuje čiščenje na PC predhodno nameščenih FTDI VCP driverjev, da se lahko potem VCP driver za FT232R na novo namesti s popravljenimi parametri, ki "baud rate aliasing" omogočajo.

Novi USB konverter na sliki zgoraj sicer uporablja novejši FT232R čip in ne FT232B kot na shemi, ki si jo pripel. FT232R rabi manj zunanjih komponent. V prihodnosti bo opisani USB/UART konverter v ATNC mogoče uporaben kvečjemu za servisni kanal (9600), da ni treba zunanjega USB / RS-232 pretvornika, kadar PC nima več RS-232 porta. Za drugo (hitro) uporabniško (SLIP) povezavo bo prej ali kasneje na razpolago pretvornik SLIP / Ethernet, kar je dosti bolj uporabna rešitev, ali pa bo Ethernet v ATNC že kar integriran.

Kot zanimivost: FT232R chip po spletnem katalogu HTE stane ta trenutek nekaj čez 9 EUR po kosu. Če ga naročiš prek HTE iz Faranell-a, je tak chip skupaj z vsemi dajatvami HTE-ju za posredovanje ca. 7,5 EUR/kos oz. ca. 6,5 EUR/kos pri 10 kosih. Naročilo neposredno iz Farnell je seveda še toliko ugodnejše, kadar se poštnina deli na več komponent. S Kitajske pa se da 10 kosov FT-232R chipa skupaj s poštnino dobili za ca. 4 EUR po kosu Smile.

LP, Sandi

Avtor: MCATKraj: Moravče (JN76JD) PrispevekObjavljeno: Čet Mar 18, 2010 11:23 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Je že kdo sestavil ATNC?
Kot vidim ima s56al že sestavljenega.

Stran 1 od 15

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group