www.elektronik.si
Sončni kolektor za sanitarno vodo-vezava?
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom

Avtor: mk0388Kraj: Celje PrispevekObjavljeno: Sre Jul 07, 2010 7:37 pm    Naslov sporočila:  Sončni kolektor za sanitarno vodo-vezava?
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljeni,

doma smo izdelali kolektorje, položli cevi, stvar sledi soncu vendar pa me zanimajo vaše izkušnje glede same vezave z bojlerjem. Na spodnjih dveh slikah sem prikazal kako bi meril temperature ter kako naj bi izgledala vezava. Sedaj pa katera vezava je bolj učinkovita za sistem.(Ali modra poznate kakšno boljšo varjanto?)Naj opišem sistem:

-Sistem je odprt.("Raztezna posoda" je ~3m višje od same povratne cevi)
-Sistem je približno na isti višini(Kolektor-bojler)
-~6 m x m grelne površine
-Boiler 300 L
-Razdalja kolektor-bojler ~23m.

Hvala za odgovor/-e.


Nazadnje urejal/a mk0388 Čet Jul 08, 2010 9:15 am; skupaj popravljeno 1 krat

Avtor: DexboyKraj: Horjul PrispevekObjavljeno: Sre Jul 07, 2010 7:59 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Po mojem je bolje, da črpalka poganje mrzlo vodo v kolektorje (voda, ki pride nazaj iz bojlerja, ohlajena)

Zakaj se mi zdi takšna vezava boljša pravzaprav ne vem a do sedaj so imeli vsi, pri katerih sem videl, da imajo kolektorje črpalko tako, da je poganjalo mrzlo vodo v kolektorje.

Verjetno je boljše tudi zaradi črpalke?

Avtor: Pyr0Beast PrispevekObjavljeno: Čet Jul 08, 2010 12:08 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Črpalka naj bo na najnižjem delu, tako da lahko zalavfa in ne vleče zraka.

Avtor: mk0388Kraj: Celje PrispevekObjavljeno: Čet Jul 08, 2010 7:37 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pyr0Beast je napisal/a:
Črpalka naj bo na najnižjem delu, tako da lahko zalavfa in ne vleče zraka.


Tale zrak ja? Nekdo mi je povedal, da je bolje če je črpalka na povratni cevi(Slika_2), prav zaradi zračnih mehurčkov. Ali bi to lahko držalo?

Avtor: mucek4Kraj: Tržič - Mesto med gorami PrispevekObjavljeno: Čet Jul 08, 2010 7:39 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Črpalka se bolje počuti v hladni vodi. Zraka tako ali tako ne sme biti v sistemu. Drugače sta pa obe vezavi pravilni.

Avtor: mk0388Kraj: Celje PrispevekObjavljeno: Čet Jul 08, 2010 7:45 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sistem ima v načrtu 2 odzračevalna lončka...Teoretično>če se mi pojavi kakšen zračni mehurček v sistemu, kako ga najlažje odstaranit? Sistem bi ga moral sam ampak vseeno...?

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Čet Jul 08, 2010 8:11 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Z odzračevanjem. Whistle

Avtor: robertKraj: Tolmin PrispevekObjavljeno: Čet Jul 08, 2010 8:13 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Crpalka naj bo na "hladni" vodi .
Kot so ti napisali se crpalka bolje pocuti na hladnem in predvsem zaradi zracnih mehurckov.Saj imas loncke za odzracevanje ampak ce zmanjka elektrike in voda zavre se zopet ustvarijo in crpalka je polna zraka ter posledicno "ne povlece".
Tudi dokler se voda ne pregreje se izloca kisik in posledicno nastajajo mehurcki - sploh ker imas odprt sistem kot jaz Wink

Avtor: mucek4Kraj: Tržič - Mesto med gorami PrispevekObjavljeno: Čet Jul 08, 2010 8:17 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Mogoče offtopic. Lahko poslikaš svoje kolektorje, da vidimo kako so narejeni?

Avtor: panja003Kraj: Žalec PrispevekObjavljeno: Čet Jul 08, 2010 9:21 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ali bi šlo tole tudi z zaprtim sistemom?

Avtor: mk0388Kraj: Celje PrispevekObjavljeno: Čet Jul 08, 2010 9:28 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
mucek4 je napisal/a:
Mogoče offtopic. Lahko poslikaš svoje kolektorje, da vidimo kako so narejeni?


Seveda.

Avtor: robertKraj: Tolmin PrispevekObjavljeno: Čet Jul 08, 2010 9:28 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Predlani sem kupil nerabljene IMPjeve kolektorje iz leta '86 in jih zmontiral.
Pred njimi je se vedno prikljucena spirala crne vodovodne cevi - zadeva super deluje Dancing
Odprt sistem pa imam zaradi nepravega zalogovnika in je v kolektorjih kotlovna voda (caka na boljse case) Wink

Avtor: solomojsterKraj: NOVA GORICA PrispevekObjavljeno: Čet Jul 08, 2010 9:29 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Senzor t2 je ponavadi v sredini bojlerja.Na dnu bojlerja je voda 15 stopinj.V sredini je lahko 35 na vrhu 55 v jutranjih urah.Če imaš t2 na dnu (na petnajstih stopinjah) se črpalka vklopi ko je na kolektorju 26 stopinj in tako razhljajuješ vodo v sredini bojlerja.To velja za sanitarno vodo.
Zakaj rastezna posoda toko visoko?Je to razteza posoda ali izlivna(odprti sistem)?

Avtor: HodenKraj: Postojna/Ljubljana PrispevekObjavljeno: Čet Jul 08, 2010 9:32 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ima mogoče kdo kakšno shemo zaprtega sistema?

Avtor: mk0388Kraj: Celje PrispevekObjavljeno: Čet Jul 08, 2010 9:36 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
solomojster je napisal/a:
Senzor t2 je ponavadi v sredini bojlerja.Na dnu bojlerja je voda 15 stopinj.V sredini je lahko 35 na vrhu 55 v jutranjih urah.Če imaš t2 na dnu (na petnajstih stopinjah) se črpalka vklopi ko je na kolektorju 26 stopinj in tako razhljajuješ vodo v sredini bojlerja.To velja za sanitarno vodo.
Zakaj rastezna posoda toko visoko?Je to razteza posoda ali izlivna(odprti sistem)?


-Izlivna(odprti sistem)

Moj program gleda diferenco med T1 in T2, ko je razlike za 5°C se črpalka vklopi.

Stran 1 od 4

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group