www.elektronik.si
LINUXI
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Linux, unix razprave

Avtor: vilkoKraj: Dragomer PrispevekObjavljeno: Sob Okt 15, 2011 9:37 am    Naslov sporočila:  LINUXI
----------------------------------------------------------------------------
Kakšna je razlika med različnimi LINUX-i, Ubunu, Slackware, Redhat itd in katera varianta je pri nas najbolj popularna. Je že kdo delal ankete?

Avtor: HighlagKraj: Črnuče PrispevekObjavljeno: Sob Okt 15, 2011 9:56 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Verjetno kar Ubuntu. V poslovnem svetu verjetno Red hat, ki ga trži Novel.

Najbolj sta pa prevedena Ubuntu in Debian. Ubuntu ima tudi podporo v slovenskem jeziku.

Čeprav menim, da so med posameznimi distribucijami minimalne razlike. Predvsem v tem kakšno namizno okolje uporabljajo in kakšne oblike paketov uporabljajo.

Avtor: R33D3M33R PrispevekObjavljeno: Sob Okt 15, 2011 10:46 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
V Sloveniji je najbolj popularna distribucija Ubuntu. Ubuntu ni nič drugega kot najnovejša različica Debiana z nekaterimi dodanimi popravki in modifikacijami. Za stabilnost priporočam Debian, za najnovejše programe in enostavnost uporabe pa Ubuntu.

Avtor: vilkoKraj: Dragomer PrispevekObjavljeno: Sob Okt 15, 2011 11:40 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Highlag je napisal/a:

Čeprav menim, da so med posameznimi distribucijami minimalne razlike. Predvsem v tem kakšno namizno okolje uporabljajo in kakšne oblike paketov uporabljajo.


Kaj pa o tem, kakšno hardware okolje podpirajo? Na beagleboard so mi instalirali
angstrom-linux . Kakšne vrste žival pa je to?

Avtor: Jaka57Kraj: Grosuplje PrispevekObjavljeno: Sob Okt 15, 2011 1:04 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Stran, ki naj bi merila popularnost, na podlagi obiskov določenih strani (Hit list) je http://distrowatch.com/, ki poleg tega skrbi tudi za najnovejše informacije o različnih distribucijah.
Če pa to nekdo meri v Sloveniji mi pa ni znano.

Se pa z zgoraj napisanim ne strinjam najbolje, kajti pred časom sem iskal distribucijo, ki podpira nVidio FX3700 mobile, pa je ni podpirala nobena od najbolj popularnih. Edina distribucija, ki je to zmogla je bila Sabayon 5.4. (Gentoo)
Za hec pa bom probal še zadnjo Ubuntu 11.10a3 distribucijo.

Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Sob Okt 15, 2011 1:50 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kako je pa s prevodom pri Mandrivi? Včasih sem mislim, da je Mandriva najbol prevedena distribucija za openSUSE. Glede podpore pa očitno bi moral imeti neomejeno prostega časa, da bi lahko pretestiral katera distribucija najbolje podpira strojno opremo.

Avtor: R33D3M33R PrispevekObjavljeno: Sob Okt 15, 2011 2:21 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Prevode KDE in Gnome (ter seveda njunih programov) si delijo vse distribucije. Vse prevode programov, ki se delajo na kaki prevajalski platformi ala Launchpad se pošilja nazaj upstream. V roku kakega leta bomo verjetno dosegli tudi popolno prevedenost KDE okolja, ki je uporabljeno v Mandrivi.

Avtor: Jaka57Kraj: Grosuplje PrispevekObjavljeno: Sob Okt 15, 2011 2:25 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
kobranka je napisal/a:
.........Glede podpore pa očitno bi moral imeti neomejeno prostega časa, da bi lahko pretestiral katera distribucija najbolje podpira strojno opremo.

Res je in ne podpirajo vse distribucije vsega. Ravnokar probal zagnat CentOS 6, pa ostane ekran črn, zopet distribucija, ki ne podpira nVidie FX3700 mobile Shocked , ravno tako izgleda, kot bi ta grafika prišla včeraj na tržišče.....

Avtor: vilkoKraj: Dragomer PrispevekObjavljeno: Sob Okt 15, 2011 2:32 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
kobranka je napisal/a:
Glede podpore pa očitno bi moral imeti neomejeno prostega časa, da bi lahko pretestiral katera distribucija najbolje podpira strojno opremo.


Katere distrubucije se pa največ uporabljajo pri sistemih za upravljanje (Embedded systems), kjer grafika ne igra prve vloge-
Kaj recimo uporabljate, ko programirate na ARM-ih temeljene vaše naprave?

Avtor: lordkrepsKraj: Levi žep PrispevekObjavljeno: Sob Okt 15, 2011 9:45 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
vilko je napisal/a:
Katere distrubucije se pa največ uporabljajo pri sistemih za upravljanje (Embedded systems), kjer grafika ne igra prve vloge-
Kaj recimo uporabljate, ko programirate na ARM-ih temeljene vaše naprave?


Največkrat sem zasledil uClinux.

Pa poglej če se kaj najde zate na tej strani Link (part 3)

Avtor: sundancerKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pon Okt 17, 2011 9:40 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Linux je eden. Linux je jedro (kernel).


Distribucij linuxa je pa veliko. Distribucija linuxa so pa razlicni programski paketi, ki pridejo z namestitvenim programom in seveda vkljucujejo jedro.

Kar hocem povedat: linux je linux in niso linuxi. Windowsi so pa windowsi ja. Prosim ne mesat mnozine in ednine pri tem.

Beseda "linuxi" bi mogla bit oznacena kot "slovenscina je zame spanska vas".

Avtor: walchunusKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Pon Okt 17, 2011 4:17 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Highlag je napisal/a:
V poslovnem svetu verjetno Red hat, ki ga trži Novel.


Novell je konkurenca firme RedHat. Novell (kolikor vem) ne trži RH Linuxa, ima v lasti znamko in ekipo SuSE Linuxa. To dvoje nima veze med sabo.

To... Linux je kernel, ostalo so dodatki ipd.... mislim, da je to brezvezna debata, za končnega uporabnika je važna edino distribucija, torej tisto, kar si povprečen uporabnik predstavlja pod pojmom "operacijski sistem". V linuxu distribucija = operacijski sistem. Vse ostalo so dlakocepske "tehnikalije".

v letih sem dal skozi že večino znanih distribucij in ostal pri Ubuntu, pri strežniški in namizni različici. Strežnik mi je všeč, ker nima vse odvečne navlake, s katero posiljujejo ostale distribucije (in ker sem se ga navadil Wink ). Namizje pa tudi. Čeprav jim zamerim njihove zadnje mahinacije z uporabniškim vmesnikom. Ta je bljek, bil je šlampast (ko sem ga proval), za moje pojme neestetski in se ga nikakor nisem mogel navadit. Dobro je samo to, da si lahko kot vmesnik še vedno nastavim prejšnji klasični GNOME.

Kar se tiče beagleboarda, pa... to je nekak že embedded zadeva... kar je najbolje na domačem namizju za pisanje dokumentov, ni nujno najbolje v taki stvarci. Odvisno od ciljev lastnika Wink

Pravih "embedded" zadev z linuxom še nisem delal, ampak če bi imel beagleboard in bi se igral, bi se najbrž lotil tako, da bi namestil minimalni Ubuntu Server (če obstaja port) oziroma Desktop in ga še nadalje "oklestil", dokler ne bi dobil tistega, kar bi rabil. Ampak je ful odvisno od tega, kaj bi hotel. Wink Sam odgovor o izbiri distribucije oziroma konfiguracije je izrazito odvisen od namembnosti končne naprave in pričakovanj. Beagleboard je, kot vidim, dejansko klasični računalnik v majhni izvedbi, pa mirno požre tudi kako "klasično" distribucijo in "klasično" uporabo.

Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Pon Okt 17, 2011 6:05 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pa recimo, da bi potreboval distribucijo, ki nima problemov s podporo strojne in programske opreme. Ta bo verjetno bolj teška, če pa prav razumem, že precej rešiš s tem da namesto KDEja daš Gnome namizje. No in recimo na kateri distribuciji najbolje deluje WINE oz. so uspeli najbolje razhroščiti zadevo?

@sundancer, mogoče bi moralo namesto linuxi pisati „slovenščina je zame švedska vas”.

Avtor: R33D3M33R PrispevekObjavljeno: Pon Okt 17, 2011 6:22 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Zakaj bi bil Gnome toliko boljši od KDE? Morda je to držalo v času KDE 4.0, ampak s piljenjem je KDE 4 postal superiorno namizno okolje.

Avtor: walchunusKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Tor Okt 18, 2011 11:20 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
kobranka je napisal/a:
Pa recimo, da bi potreboval distribucijo, ki nima problemov s podporo strojne in programske opreme. Ta bo verjetno bolj teška


Tako je bilo mogoče leta 98. Danes, razen če uporabljaš kako eksotiko ali frišne novitete, s tem ne bi smel imeti problemov. Stvar ni tako dramatična. Kako se skonfigurira, pa je odvisno od distribucije. Ampak ne me zdej za besedo Wink Poskusi, vidi, brskaj, reši, zamenjaj...

kobranka je napisal/a:

, če pa prav razumem, že precej rešiš s tem da namesto KDEja daš Gnome namizje.


Namizje nima dosti veze s hardverom, kvečjem s samim sabo in tem, kako uporabljaš računalnik.

Citiram:

No in recimo na kateri distribuciji najbolje deluje WINE oz. so uspeli najbolje razhroščiti zadevo?


Tisto, kar sem hotel zadnje cajte zalaufat na Wine, mi ni delalo. Sam tudi ne vidim smisla v tem. Če bi rad šel stran od Oken in ostal na Oknih, poskusi ReactOs. Ocena uporabnosti je subjektivna Wink Ampak premika pa se.

Stran 1 od 3

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group