www.elektronik.si
Uporaba s/z, h/k
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom

Avtor: BluPhenixKraj: Sežana PrispevekObjavljeno: Pet Jul 13, 2012 9:28 pm    Naslov sporočila:  Uporaba s/z, h/k
----------------------------------------------------------------------------
Dragi soforumaši, obnovite malo uporabo predlogov s/z in h/k, ker zadnje čase je uporaba s/z zelo porazna. Ker je to forum, na katerem naj bi se slovenščino kot materni jezik slovencev spoštoval, bi bilo lepo, da bi tudi predloge pravilno uporabljali.

To sseveda ni ukaz ali kaj podobnega, ampak dobronamerni poziv soforumaša.

Avtor: mucekKraj: Domzale PrispevekObjavljeno: Pet Jul 13, 2012 10:56 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hmm - ideja! Smile Glede na enostavno slovnično pravilo o uporabi predlogov bi se lahko napisalo skripto za samodejno popravljanje Smile Ali vsaj označevanje ...

LP, g

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pet Jul 13, 2012 11:36 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ideja je bolj kot ne neumna! Podpiranje lenobe in neumnosti. Če že, bi skripta morala biti takšna, da ti enostavno zavrne sporočilo, ki ga pripenjaš na forum. Tudi moderatorji bi imeli manj dela. Ampak to so verjetno samo pobožne želje, pa tudi ne bi bilo pravično do vseh članov foruma.

Avtor: milan62Kraj: Kranj PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 12:08 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tole tudi mene precej moti.
Nekaj "cvetk", ki sem jih našel na hitro:

Daljnogled z kotomerom in izračun razdalje
Problem z programatorjem
Termometer z KTY 11
Pralni stroj Zanusi - z polnjenjem od zgoraj
problem z trdim diskom 160GB
Problemi z strojno opremo
Spreminjanje pavze z potenciometrom

Gre v teh primerih za površnost ali pa Slovenci ne poznamo več slovenščine ?


LP

Avtor: VolkDKraj: Divača (Kačiče) PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 12:32 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz moram biti kar tiho, ker tudi sam mnogokrat delam ravno pri s/z napake.

Avtor: SamoRKraj: Koper PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 2:05 am    Naslov sporočila:  Re: Uporaba s/z, h/k
----------------------------------------------------------------------------
BluPhenix je napisal/a:
Dragi soforumaši, obnovite malo uporabo predlogov s/z in h/k, ker zadnje čase je uporaba s/z zelo porazna. Ker je to forum, na katerem naj bi se slovenščino kot materni jezik slovencev spoštoval, bi bilo lepo, da bi tudi predloge pravilno uporabljali.

To sseveda ni ukaz ali kaj podobnega, ampak dobronamerni poziv soforumaša.



No, ja, tudi tu so napake.

Avtor: VolkDKraj: Divača (Kačiče) PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 3:03 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kakor vidim imamo zakladnico kandidatov za lektoriranje !

Brick wall


Jaz si pa razbijam glavo, ko je treba opraviti lektoriranje revije. Zdaj bom samo budno beležil tole in ko bom v časovni stiski, vam bom razdelil delo.

Avtor: miTTjaKraj: Kamnik PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 11:21 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ja, sam imam kar precejšne probleme s tem. Če kaj pišem, sem pozoren predvsem na vsebino, slovnična pravila pa pustim daleč zadaj Smile Vidi se, ker besedila pišem predvsem ob poznih večernih urah Whistle Angel

Avtor: BluPhenixKraj: Sežana PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 12:00 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Citiram:
No, ja, tudi tu so napake.


Tudi to ni brez. Ni se treba delati preveč pametnega, jaz sem samo izpostavil nekaj, kar se dokaj pogosto dogaja in ni tako težko za popravit ...

VolkD, spomni se na "Ta suhi škafec pušča." pa veš kje je "s" Wink

Sicer pa, naj kdo poizkusi "Daljnogled z kotomerom" prebrati na glas in bi moralo biti hitro očitno, da nekaj ne štima.

Avtor: VolkDKraj: Divača (Kačiče) PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 12:07 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
BluPhenix je napisal/a:
VolkD, spomni se na "Ta suhi škafec pušča." pa veš kje je "s" Wink
Se bom spomnil ja.
Nate. Takoj ob naslednji številki revije Laughing Very Happy

Avtor: BluPhenixKraj: Sežana PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 12:41 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Lahko, vendar dosti ne bo pomagalo, ker mene načeloma le s/z moti, splošno lektoriranje ni v moji domeni. To lahko pritrdi moja draga, ko me skoraj linča, ko mi lektorira kakšna poročila in podobno. Razz

Avtor: uleKraj: Babno Polje PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 1:16 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
V našem domačem pogovornem narečju uporabljamo s in z skupaj ->sz ali zs. Very Happy

Avtor: andrejjKraj: 8232 Šentrupert PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 1:31 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ker jaz ne slišim in mi dela težav zaradi s ali z.

Avtor: dyfan PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 3:06 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
ule je napisal/a:
V našem domačem pogovornem narečju uporabljamo s in z skupaj ->sz ali zs. Very Happy
He he, to sem pa že slišal.
Znani bančnik iz vaših koncev včasih uporabi to posrečeno kombinacijo.

Sicer pa, kdor ne sliši, je možnost, da si naredi kar tabelo, pred katerimi črkami stoji s ali z.

Za ostale je najboljši test glasna izgovorjava.
Kar laže izgovoriš, to je prav.

Avtor: oldtimer 65Kraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sob Jul 14, 2012 4:21 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Predlog s uporabljamo pred nezvenečimi nezvočniki. Ti so: c č f h k p s š t. Najlaže si jih zapomnimo s stavkom "Ta suhi škafec pušča." Odmislimo vse samoglasnike in ostanejo le nezveneči nezvočniki. Pred vsemi drugimi črkami je predlog z.

ali drugače povedano: pred samoglasniki a, e, i, o in u se VEDNO uporablja predlog z.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Predlog h pišemo pred besedami, ki se začnejo s črkama k in g (h kovaču, h godu).
Pred vsemi drugimi črkami je predlog k!

Stran 1 od 2

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group