www.elektronik.si
Spletni tečaj Altium-a
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Programska oprema

Avtor: DorijanKraj: južnoprimorska PrispevekObjavljeno: Sre Nov 07, 2012 11:01 pm    Naslov sporočila:  Spletni tečaj Altium-a
----------------------------------------------------------------------------
Pri laboratorijskih vajah predmeta Konstruiranje elektronskih naprav(KEN) profesor Jankovec uči uporabo Altium Designerja. Med vajami snema tudi dogajanje na zaslonu in svojo razlago ter to stavi na youtube.

Trenutno so na spletu posnetki iz dveh vaj, do konca januarja pa bodo dodane še dvoje.

Opis, datoteke in prosojnice z predavanj so na spletni strani predmeta
http://lpvo.fe.uni-lj.si/izobrazevanje/2-stopnja-un/konstruiranje-elektronskih-naprav-ken/

Video posnetki pa na Youtube kanal-u

1.Vaja
- Nastavitev okolja(workspace, PCB project, Schematic, PCB, Library...)
- uporaba knjižnic
- izdelava lastne knjižnice in elementa v njej
- risanje sheme
- risanje vezja
- izvoz vezja v gerber

2.Vaja
- izvoz knjižnice iz izdelanega projekta
- hirarhičen design shem
- uporaba portov, harnessov,...
- prilagajanje oblike vezja 3D modelu ohišja
p.s. Držite se uporabe imena Vremenska za vse datoteke, kot je prikazano v videu. Če boste uporabljali imena kot so npr. Vaja2, Vremenska_janez ipd. boste imeli težave pozneje, ko se bo izvažalo in stvari ne bodo delale kot bi mogle

Tukaj je zbirka Altiumovih knjižnic po proizvajalcih http://wiki.altium.com/display/ADOH/Download+Libraries Še vedno ni vsega noter, ampak marsikaj se pa le najde.

3.Vaja
- Priprava Room-ov ter prikazovanje/skrivanje objektov(room je potrebno zbrisati, preden jih skrijemo, ker drugače še vedno javljajo napako)
- pravila za PCB (Design rules)
- nastavitev Design rules v shemi
- definiranje slojev vezja
- postavitve elementov
- identifikacija kritičnih komponent
- postavitev ter povezovanje procesorja z kristalom
- postavitev in povezovanje Analognega dela
- postavitve blokirnih kondenzatorjev
- poligoni

4.Vaja
- simulacije signalov na linijah
- zaključitve linij
- presluhi

Ker sem sam tudi pomočnik na teh vajah in sem videl kaj največ dela težave bom poizkušal po svojih močeh pomagati. Zato, če boste imeli težave z vajami uporabljajte to temo. Za Altium Designer na splošno uporabljate originalno temo.

UPDATE: dodal opise za 3jo in 4to vajo, priponke so dodane posebej v TEM POSTU , ker jih lahko največ 5 na post dam.


Nazadnje urejal/a Dorijan Sre Feb 27, 2013 5:52 pm; skupaj popravljeno 7 krat

Avtor: startKraj: Eindhoven, Nizozemska PrispevekObjavljeno: Sre Nov 07, 2012 11:45 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Super!
Edino nekaj priponk ni mogoče sneti. Think

Avtor: DorijanKraj: južnoprimorska PrispevekObjavljeno: Sre Nov 07, 2012 11:51 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
katere ti delajo tezave. Drugace so pa tudi na spletni strani predmeta.

UPDATE: sem popravil. Se je pa zdaj vrstni red zamešal. Ampak itak so imena tam, da se ve kaj kam spada.


Nazadnje urejal/a Dorijan Čet Nov 08, 2012 1:57 am; skupaj popravljeno 1 krat

Avtor: startKraj: Eindhoven, Nizozemska PrispevekObjavljeno: Sre Nov 07, 2012 11:57 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Prvi trije ne delujejo, javi error.
Sem videl na strani. Super, da si pripel to na forum, bo prišlo še kako prav! Razz

Avtor: MihecKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Čet Nov 08, 2012 1:03 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hvala!

Bom pregledal!

Avtor: kornjaceKraj: Goriška Brda PrispevekObjavljeno: Čet Nov 08, 2012 1:19 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Super videoti, zelo lepo razloženo!
Takega predavanja se tudi jaz ne bi branil Razz

Hvala za linke!

Avtor: mkezmahKraj: Maribor PrispevekObjavljeno: Čet Nov 08, 2012 11:32 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Lepo je videti, da se šolski sistem (počasi) prilagaja napredku tehnike.

Upam, da jih bo čim več sledilo vzoru.

LP
Marko

Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Čet Nov 08, 2012 1:26 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Vse lepe pohvale, ampak imel bi eno malo kritko. Zakaj Altium?

Avtor: VolkDKraj: Divača (Kačiče) PrispevekObjavljeno: Čet Nov 08, 2012 1:47 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
kobranka je napisal/a:
Vse lepe pohvale, ampak imel bi eno malo kritko. Zakaj Altium?

A obstaja še kaj drugega, kar bi bilo vsaj približno toliko uporabno?

Avtor: . PrispevekObjavljeno: Čet Nov 08, 2012 7:55 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Cadence Orcad?

Avtor: kornjaceKraj: Goriška Brda PrispevekObjavljeno: Čet Nov 08, 2012 7:57 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
A ni OrCad že malo "zastarel"?
Pa zdi se mi da Altium ponuja dosti več....

Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Čet Nov 08, 2012 9:12 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
VolkD je napisal/a:
kobranka je napisal/a:
Vse lepe pohvale, ampak imel bi eno malo kritko. Zakaj Altium?

A obstaja še kaj drugega, kar bi bilo vsaj približno toliko uporabno?

Sem prepričan, da obstaja še kaj podobnega. Sem tudi jaz dolgo časa mislil, da obstaja za risanje načrtov v lesni industriji samo AutoCAD, pa sem se še kako motil, tudi na račun profesorja. Sedaj me za nevednost rešuje zgolj internet.

Avtor: startKraj: Eindhoven, Nizozemska PrispevekObjavljeno: Čet Nov 08, 2012 9:12 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Altium je orodje, ki se ga uporablja v domačih in tujih razvojih. Če se že (govorim za šolarje) šolaš in izobražuješ, se vsaj v smer domačega trga.

Avtor: DorijanKraj: južnoprimorska PrispevekObjavljeno: Čet Nov 08, 2012 9:30 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Citiram:
Zato, če boste imeli težave z vajami uporabljajte to temo. Za Altium Designer na splošno uporabljate originalno temo.

Pa prav lepo sem napisal, ravno zato, da ne gre tema kompletno offtopic. Altium je dovolj blizu enostavnega za uporabo, ko na to gledaš kot hobi in hkrati več kot dovolj zmogljiv, da ga uporablja večina podjetij za ko ti to postane služba.

Avtor: aljošKraj: Škofja loka-poljanska dolina PrispevekObjavljeno: Čet Nov 08, 2012 9:39 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ma jaz se še zmeraj "usirjem" ko ga prižgem.... Rolling Eyes

Sčasoma bom zmogel ker bom prisiljen iti na Altiuma.... Wink

Stran 1 od 6

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group