www.elektronik.si
Dvokanalni V-meter (PIC18F258)

www.elektronik.si -> Zbirka projektov

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2006 8:12 pm    Naslov sporočila:  Dvokanalni V-meter (PIC18F258)
----------------------------------------------------------------------------
Kategorija projekta:
Elektronski merilni instrumenti

težavnost: 3

tehnologija:2

potrebno predznanje: 2

predviden čas za izdelavo: 3h

predvidena orodja in oprema:
Pribor za izdelavo tiskanega vezja, pribor za spajkanje. Programator za programiranje PIC18F258

koristne informacije: PIC se da naročiti kot free sample na micochipovi domači strani.

Opis:

To je namreč eden iz med prvih projektov s PIC-em serije 18Fxxx. Uporabil sem enega iz med vzorcev, katere sem naročil pred kratkim. Program je pisan v assemblerju – verjetno še s precej prediha serije 12x ali 16x. Ker je bila na forumu ravno debata o digitalnih prikazovalnikih analognih vrednosti sem dobil idejo, da naredim en tak instrument, ki bi ga lahko brez večjih hardwerskih sprememb uporabiti za merjenje različnih analognih veličin.
(napetosti, toka, temperature, tlaka …) Pic ima sicer 8 10-bitnih analognih vhodov. Omogoča tudi različno možnost reference. Kot +ref sem izbral Vdd (5v) napajanje mikrokontrolerja. –ref pa je Vss. To pomeni, da lahko za napajanje vezja uporabimo tudi vir katerega želimo meriti, če je le ta napetost dovolj visoka in vezju ne predstavlja problem dodatna obremenitev ca 100mA. Kot vhoda sta uporabljena AN0 ter AN1. Prav tako je še analogni vhod AN2 – katerega pa programsko nisem uporabil – je pa na tiskanini pripravljen za uporabo. Vezje sem prvenstveno predvidel za uporabo na delavniškem usmerniku, tako da je AN0 vhod preko uporovnega delilnika pripravljen za meritev napetosti v mejah od 0- 99.9 Prikaz 0.0-99.9 Vhod AN1 pa za meritev toka (prikazuje 0.00 -9.99) Na usmerniku sem predvideval soupor 0.1R Pri toku 1A je padec napetosti 100mV. Za prikaz 1.00 na displeju potrebujemo Uref/1024 *100 == ca 0.488V torej je potrebno ojačanje ca 4.9. V ta namen sem uporabil operacijski ojačevalec LM358. Ker le ta vsebuje dva ojačevalca, sem vezje skonstruiral tako, da je močno uporabiti tudi drugega. (na vhod AN2)
V prilogi je načrt, TIV risan v Layoutu ter hex za PIC.

Fotogafija izdelanega vezja:

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group