www.elektronik.si
Svedri in rezkarji
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Oprema, stroji in orodja

Avtor: gumby PrispevekObjavljeno: Ned Jan 13, 2013 10:34 pm    Naslov sporočila:  Svedri in rezkarji
----------------------------------------------------------------------------
Malo sortiram "vojni plen" iz piknika in sem pri tem našel 6 različnih vrst.
Prosil bi kakega strojnika/poznavalca, da malo opiše osnovne lastnosti teh svedrov. Za kaj se kateri uporablja, za kaj se kateri NE uporablja, razlika med 2/3, razlika med 4/5, itd

Avtor: mucekKraj: Domzale PrispevekObjavljeno: Ned Jan 13, 2013 10:42 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sicer nisem strojnik in govorim zgolj iz izkušenj s taisto robo ...
1, 4, 5 so svedri (pertinaks itd)
2, 3 sta rezkarja za plastiko
6 je rezkar za pertinaks (no, vsaj jaz ga za to uporabljam Smile )

Lp, g

Avtor: VolkDKraj: Divača (Kačiče) PrispevekObjavljeno: Ned Jan 13, 2013 10:46 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kolikor vidim je 3 enorezni rezkar, 2 pa dvorezni.

Avtor: PZUFICKraj: Rakek PrispevekObjavljeno: Ned Jan 13, 2013 10:53 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Z rezkarjem kot je na številki 6, sem jaz rezkal od plastike pa do pločevine za razne specifične luknje v čelnih ploščah in je šlo kot v maslo. Rezkal pa sem na roke z gravirnikom. Se mu ni pa nič bistveno poznalo na ostrini tudi če sem obdeloval kovino.

Avtor: gumby PrispevekObjavljeno: Ned Jan 13, 2013 10:54 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
VolkD je napisal/a:
Kolikor vidim je 3 enorezni rezkar, 2 pa dvorezni.

Tako, pa oba sta 2mm. Razlika glede namembnosti in uporabe me zanima Smile

Avtor: . PrispevekObjavljeno: Ned Jan 13, 2013 11:32 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.

Avtor: gumby PrispevekObjavljeno: Pon Jan 14, 2013 12:12 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Bom dal še eno sliko, tule se lepše vidi...

Na levi je št. 1 iz prejšnje slike in navaden sveder. 1 izgleda, kot da bi bil na "konus", je mogoče to rezkar?
Na desni je isti primer, kot pri 4 in 5. Razlika je v naklonu rezila... en je koničast, drugi skoraj raven.

Avtor: 144300Kraj: Zelena dolina PrispevekObjavljeno: Pon Jan 14, 2013 8:13 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
kot praviš konusni- ta se lahko uporabi npr. za konusne luknje, ( kot pri pedalu za kolo je konusna luknja, ) načeloma lahko konico svedra zbrusiš večji ali manjši kot ( odvisno od kvalitete svedra , vrste materiala obdelovanca..........)
zgoraj na 1.sliki zadnji desni ima več vijačnic, ta je za fino končno obdelavo, z njim lahko dosežeš bolj gladko površino obdelave...........................načeloma je več vijačnic v oprijemu - manj treslajev, enovijačen več tresljajev, ( poševni zobniški prenos, ki ima več zob v oprijemu tudi bolj mirno teče, kot z ravnimi zobmi ........

Avtor: jože zupančičKraj: kamnik PrispevekObjavljeno: Pon Jan 14, 2013 8:51 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Svedra št. 4 in 5 sta univerzalna svedra, za vrtanje kovin kakor tudi plastike. Važno je samo pod katerim kotom je nabrušena konica svedra. Številka 3 je enorezinski rezkar za mehkejše materiale, ker lažje odvaja ostružke. Št 1 in 2 sta tudi univerzalna svedra. Enka je proti steblu mal v konus zato da je močnejši. Dvojka pa je na tistem delu kjer vijačnica prehaja v držalo zelo oslabljen in se hitro odlomi. Z enko bi težko vrtal konične luknje, ker ti desna vijačnica sveder prekomerno potergne notri v material.

Avtor: andrejjKraj: 8232 Šentrupert PrispevekObjavljeno: Pon Jan 14, 2013 10:54 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
To nekaj sem dobil.Je kdo mogoče videl obojestranski rezkar?Nisem še iskal na google.

Avtor: JakeyKraj: Ravne/LJ/Kobarid PrispevekObjavljeno: Sre Jan 16, 2013 3:42 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
andrejj je napisal/a:
To nekaj sem dobil.Je kdo mogoče videl obojestranski rezkar?Nisem še iskal na google.


5. je kroglični rezkar

obojestranski rezkar ni luštno prijet, kr mu zjebeš ostrino, ko ga držiš z zadnje strani

Avtor: 144300Kraj: Zelena dolina PrispevekObjavljeno: Sre Jan 16, 2013 8:54 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
andrejj je napisal/a:
To nekaj sem dobil.Je kdo mogoče videl obojestranski rezkar?Nisem še iskal na google.

Ti rezkarji po videzu so že kar zmatrani, tudi kakšen odkrhnjen rezalni rob , za hobi bodo še dobri,hi.

5. je radius ( ne kroglični )

Avtor: andrejjKraj: 8232 Šentrupert PrispevekObjavljeno: Sre Jan 16, 2013 9:01 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ja za hobi so dobri.Sem dobil od kolege čez lužo.

Avtor: JakeyKraj: Ravne/LJ/Kobarid PrispevekObjavljeno: Sre Jan 16, 2013 12:15 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
144300 je napisal/a:
andrejj je napisal/a:
To nekaj sem dobil.Je kdo mogoče videl obojestranski rezkar?Nisem še iskal na google.

5. je radius ( ne kroglični )

ne. Kroglični rezkar.

Nemško kuglfrezr, angleško ballmill.

Bullmill, palični rezkar, ki ima na straneh radiuse, tk da se ga lahko uporablja tudi za prerezkanje cele površine(česar z krogličnim ne morš dosečt).

Avtor: toplakdKraj: Benedikt PrispevekObjavljeno: Sre Jan 16, 2013 1:52 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ne.

Tudi po nemško ni Kuglfrezr, če bi že bil, bi bil Kugelfräser.
Po angleško je ball nose end mill, po nemško pa Stirnradius fräser,
ter tudi radius fräser.

Kako boš pa rekel rezkarju kateri ima zunanji radij? Zunanji kroglični rezkar?
Ali raje rezkar z zunanjim radijem, po nemško aussenradius fräser.

LP, Dejan

Stran 1 od 2

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group